Што е Calendly и како може да се користи од наставниците? Совети & засилувач; Трикови

Greg Peters 06-07-2023
Greg Peters

Calendly е платформа за закажување дизајнирана да им овозможи на корисниците да закажуваат состаноци поефикасно. Иако не е специјално дизајниран за образование, тој е одлична алатка за едукатори со ограничени временски услови кои бараат да бидат поефикасни и да испраќаат помалку е-пошта за да закажат состаноци со студенти или колеги.

Неодамна почнав да го користам Calendly за да организирам состаноци еден на еден со студенти и да закажувам интервјуа за мојата работа како новинар. Лесен е за користење и значително заштедува време бидејќи го намалува бројот на е-пошта што треба да ги испратам за да закажам состанок - победа и за мене и за кој и да се сретнам. Исто така, ми овозможува да закажувам состаноци по часови, што е огромна предност кога се обидувам да се координирам со студенти или кога работиме во повеќе временски зони.

Calendly нуди бесплатна верзија, како и платени верзии со повеќе можности. Сфатив дека основната бесплатна верзија е доволна за моите потреби. Мојата единствена поплака е дека процесот на пријавување беше малку збунувачки - автоматски се запишувате во платена верзија и ќе добиете е-пошта по неколку недели дека вашиот бесплатен пробен период е завршен. Ова ме натера да мислам дека губам пристап до бесплатната верзија на Calendly, што не беше случај.

И покрај ова икање, јас сум многу задоволен од Calendly во целина.

Што е Calendly?

Calendly е алатка за закажување што им обезбедува на корисниците врска со календарот што можат да ја споделатсо оние со кои сакаат да се сретнат. Примателите кои ќе ја отворат врската ќе видат календар со достапни различни временски слотови. Откако ќе кликнат на временскиот отвор, од нив ќе биде побарано да го дадат своето име и е-пошта, а Calendly потоа ќе генерира покана што ќе биде испратена до календарите на двата учесници.

Calendly се поврзува со сите главни календарски апликации, вклучувајќи ги Google, iCloud и Office 365, како и стандардните апликации за видео состаноци како што се Zoom, Google Meet, Microsoft Teams и Webex. My Calendly се синхронизира со мојот Google Calendar, а моите поставки Calendly им даваат на оние што ги среќавам да изберат состанок преку Google Meet или да го дадат нивниот телефонски број за да ги повикам. Достапна е опцијата за вклучување различни или дополнителни видео платформи, како и поставувањето така што ќе ве повикаат оние што ќе ги сретнете.

Компанијата со седиште во Атланта е основана од Топе Авотона и беше инспирирана од неговата фрустрација од сите е-пошта што се потребни за да се организираат состаноци.

Кои се најдобрите карактеристики на Calendly?

Бесплатната верзија на Calendly ви овозможува да закажете еден тип на состанок. На пример, мојот Calendly го имам поставено да закажува само получасовни состаноци. Можам да го приспособам времето на тој состанок, но исто така не можам да имам луѓе да закажуваат 15-минутен или едночасовен состанок со мене. Не сметам дека ова е недостаток бидејќи огромното мнозинство од моите состаноци се 20-30 минути, но тиесо поразновидни потреби за состаноци, може да размислите за платена претплата.

Платформата, исто така, ви овозможува да го ограничите бројот на состаноци што ги одржувате дневно, однапред да одредите колку луѓето можат да закажуваат состаноци со вас и да изградите автоматски паузи помеѓу состаноците. На пример, не дозволувам луѓето да закажуваат состанок помалку од 12 часа однапред, а мојот Calendly треба да остави најмалку 15 минути помеѓу состаноците. Оваа последна функција работи со состаноците на Calendly, но ако имам други настани на мојот календар на Google што не беа закажани преку Calendly, оваа функција, за жал, не се активира. Надвор од ова, интеграцијата помеѓу Google Calendar и Calendly е беспрекорна колку што можам да кажам.

Во просек, проценувам дека Calendly ми заштедува од 5 до 10 минути по закажан состанок, што навистина може да се собере. Можеби уште позначајно, ме ослободува од тоа да морам да испраќам е-пораки по часови кога некој со кој се обидувам да се сретнам утре ќе се обиде да се поврзе со мене подоцна во вечерните часови. Со Calendly, наместо да мора постојано да проверува е-пошта, лицето едноставно го закажува состанокот и тој се поставува непречено како да имам личен асистент.

Дали има недостатоци за користење Calendly?

Некое време се двоумев да користам Calendly затоа што се грижев дека ќе завршам со десетици состаноци закажани во несоодветно време. Тоа не се случило. Ако ништо друго, се наоѓам себеси со помалку состаноциво неповолни часови бидејќи распоредот е многу поефикасен. Морав да закажам повремено интервју затоа што заборавив на некој ден за одмор или имав конфликт што сè уште не сум го додал во мојот календар, но тоа би се случило и кога рачно ги закажував состаноците.

Друга загриженост покрената на социјалните медиуми е дека испраќањето врска на Calendly до некого е еден вид игра на моќ - што сигнализира дека вашето време е повредно од личноста со која се среќавате. Добив многу врски Calendly или слични платформи за закажување во минатото и никогаш не го сфатив вака. Исто така, никогаш не сум се сретнал со оваа загриженост во моите професионални или општествени кругови.

Тоа, рече, на некои луѓе можеби не им се допаѓа Calendly или слична платформа од повеќе причини. Го почитувам тоа, така што секогаш вклучувам некој вид одрекување од одговорност со мојата врска Calendly што сугерира дека можеме да закажеме интервју на друг начин, ако тоа е претпочитано.

Исто така види: Што е ThingLink и како функционира?

Колку чини Calendly

Основниот план е бесплатен , но може да закажете само една должина на состанокот и не можете да закажувате групни настани.

Опцијата за платена претплата од прво ниво е Основниот план и чини 8$ месечно . Ви овозможува да закажувате повеќе типови на состаноци преку Calendly, а исто така нуди функционалност за групно закажување и можност за прегледување на метрика на вашите состаноци.

Планот Професионален е 12$месечно и доаѓа со дополнителни функции, вклучувајќи текстуални известувања.

Планот $16 месечно Teams обезбедува пристап до Calendly на повеќе луѓе.

Calendly Најдобри совети & засилувач; Трикови

Известете им на луѓето дека не мора да користат Calendly

На некои можеби не им се допаѓа Calendly од која било причина, па затоа имам вградена фраза во мојата апликација за проширување на текстот што им дава на луѓето алтернативна опција. Еве што пишувам: „За полесно закажување еве линк до мојот Calendly. Ова ќе ви даде опција да поставите телефонски повик или видеоповик на Google Meet. Ако не можете да најдете слотови што работат со вашиот распоред или претпочитате да поставите време за да зборувате на старомоден начин, ве молам известете ми“.

Ставете ја вашата врска Calendly во потписот за е-пошта

Еден начин за ефикасно користење на Calendly е да вклучите врска за состанок во потписот за е-пошта. Ова ве заштедува од потребата да ја копирате и залепите врската и служи како покана за поставување состанок на оние на кои им испраќате е-пошта.

Исто така види: netTrekker пребарување

Прилагодете го вашиот распоред

Првично, Calendly го поставив за мојата новинарска работа од 8 до 16 часот. секој работен ден, што одговара приближно со моите часови. Сепак, оттогаш сфатив дека има одредени моменти кои се незгодни за состаноци и во ред е да се блокираат тие. На пример, ја одложив достапноста на мојот прв состанок за 15 минути, затоа што еднаш одржувам подобри состаноциИмав време да го завршам кафето и да ја проверам утринската е-пошта.

  • Што е Newsela и како може да се користи за предавање? Совети & засилувач; Трикови
  • Што е Microsoft Sway и како може да се користи за предавање? Совети & засилувач; Трикови

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.