Најдобри видео игри за враќање на училиште

Greg Peters 21-08-2023
Greg Peters

Брзо: наведете ја најпопуларната едукативна видео игра на сите времиња. Шансите се, вие речете или Каде во светот е Кармен Сандиего? или патеката Орегон.

Тие игри се класични —создадени минатиот век. Поради недостатокот на производство и длабочината на игра, индустријата за едукација никогаш навистина не полетала. Онаму каде што индустријата за едукација не успеа, големите студија со големи буџети или компаниите за видео игри со тројно А (ААА) почнаа да навлегуваат. Учењето базирано на игри - каде што наставниците предаваат и оценуваат преку видео игри - се наоѓа во се повеќе училници. За оние кои сакаат да вклучат учење базирано на игри во училницата, еве ги најдобрите 10 видео игри кои го ставаат квалитетот на играта на прво место, но нудат и одредена едукативна вредност.

1 - Minecraft: Education Edition

Minecraft: Education Edition е актуелен шампион во учењето базирано на игри. Играта го задржува отворениот свет, шармот на песокот на традиционалниот Minecraft, додека вклучува едукативни алатки и лекции кои се многу привлечни. Minecraft прво додаде лекции во нивното ажурирање за хемија, што ги предизвикува студентите „да ги откријат градежните блокови на материјата, да комбинираат елементи во корисни соединенија и ставки на Minecraft и да спроведат неверојатни експерименти со нови лекции и свет што може да се преземе“. Нивното најново ажурирање, Aquatic, додаде нов подводен биом за истражување. Доаѓа со домаќинна лекции што треба да ги вклучите во вашата училница. Користејќи ја новата камера и портфолио, студентите можат да го доловат целото свое учење во Minecraft и да извезуваат проекти за користење на различни интересни начини.

Исто така види: Виртуелни лаборатории: Дисекција на дождовни црви

2- Assassin's Creed

Assassin's Creed е долготрајна, популарна серија видео игри во која играчите се враќаат во времето како членови на еснафот на убијците за да ги спречат темпларите да вршат контрола над историјата. Основните игри во серијата веројатно не се соодветни за училиште, но развивачот на играта, Ubisoft, создаде ненасилна, едукативна верзија на играта со Assassin’s Creed: Origins. Origins се одржува во Египет и содржи 75 историски тури кои се во должина од пет до 25 минути. Тие се сместени во отворениот свет на играта и опфаќаат мумии, одгледување, библиотека во Александрија и многу повеќе.

Исто така види: Заштитени твитови? 8 пораки што ги испраќате

3 - Градови: Skylines

Градови: Skylines е како SimCity на стероиди. Градови: Skylines е многу детален, длабински симулатор за градење на градот кој го поттикнува системското размислување бидејќи студентите треба да ги балансираат лошите проблеми предизвикани од системите - како што се даноците наспроти среќата на граѓаните, управувањето со отпадот, сообраќајот, зонирањето, загадувањето и многу повеќе . Надвор од системското размислување, Cities: Skylines е одлично во предавањето на градежништвото, граѓанското образование и екологијата.

4 - Offworld Trading Company

Честитки! Сега сте извршен директор на вашата сопствена трговска компанија на Марс.Проблемот е што другите извршни директори сакаат да ја истуркаат вашата компанија на земја за да можат да ги контролираат сите вредни ресурси на Марс. Можете ли да ја победите конкуренцијата додека ги рафинирате основните материјали во посложени производи што може да се продаваат и ја преземате контролата врз пазарот? Offworld е стратешка игра во реално време која е одлична за учење на основните принципи на економијата како понуда и побарувачка, пазари, финансии и опортунитетни трошоци. Доаѓа со забавен туторијал кој им помага на студентите да започнат на патот кон економски успех.

5 - SiLAS

SiLAS е иновативна видео игра која им помага на учениците со социјално-емоционално учење преку дигитална игра на улоги. Прво, учениците избираат аватар, а потоа глумат социјална ситуација во видео играта со наставник или врсник. Интеракцијата се снима во живо додека учениците ја играат. Учениците и наставниците потоа можат да ја репродуцираат интеракцијата за да ги анализираат нивните перформанси. Внатрешната наставна програма на SiLAS се усогласува со стандардите за Универзален дизајн за учење и повеќестепениот систем за поддршка, но SiLAS е исто така доволно флексибилен за наставниците да го користат со свои наставни програми. Технологијата и фокусирањето на активно учење на SiLAS го одвојуваат од другите програми за социјални вештини, кои обично се базираат на хартија и се пасивно се трошат. Се покажа дека активните лекции на SiLAS промовираат поголем ангажман, што резултира со развој на социјални вештини кои се пренесуваатво реалниот свет.

6- Ракетна лига

Неодамна го основав првиот тим за е-спорт за средно училиште во нацијата. Моите ученици се натпреваруваат против други училишта во Ракетната лига. Додека Ракетната лига може да биде само автомобили што играат фудбал, играта може да се користи за да ги научи учениците на сите лекции што би ги научиле од традиционалните спортови како што се лидерство, комуникација и тимска работа. Rocket League е одлична игра за училиштата кои сакаат да основаат тим за е-спорт.

7- DragonBox Math Apps

Една од двете едукативни видео игри на оваа листа, DragonBox Math Apps се најдобрите математички како-а-видео-игра придонеси таму. Од основна математика до алгебра, овие апликации ги нудат најзабавните што ќе ги имаат учениците додека учат математика.

8 - CodeCombat

CodeCombat, втората едукативна видео игра на оваа листа, се издвојува како најдобрата игра што излезе од движењето Hour of Code. CodeCombat го учи основниот Python преку традиционален формат на игра за играње улоги (RPG). Играчите го израмнуваат својот карактер и опрема додека ги победуваат непријателите преку кодирање. Обожавателите на RPG ќе бидат воодушевени од CodeCombat.

9 - Civilization VI

Civ VI е стратешка игра базирана на вртења каде играчите контролираат една од десетиците цивилизации - како Римјаните, Ацтеките, или Кинезите - кои се обидуваат да си го откријат своето место како најголема цивилизација досега. За да оди заедно со возбудливата, наградувана игра, Civ VI прави маестралноработа во образовни содржини околу секоја цивилизација. Бидејќи играчите можат да играат историски настани покрај едукативната игра, Civ VI е игра од соништата на наставникот по историја. Наставниците по граѓански науки, религија, влада, политички науки, економија и математика исто така би извлекле голема километража од играта.

10 - Fortnite

Да, Fortnite. Наставниците можат да се обидат да се борат против популарноста на Fortnite или можат да го прифатат она што го сакаат учениците и да го искористат за да ги ангажираат во она што треба да го научат. Ова може да се направи дури и без користење на Fortnite во училиште. Потсетите за пишување на тема Fortnite може да стигнат до најневолниот ученик. И оние кои знаат малку за играта можат да создадат одлични математички проблеми. На пример: темата за дебата во Fortnite е најдобриот начин за слетување. Колку побрзо слетувате, толку е поголема веројатноста да живеете затоа што побрзо ќе добиете оружје. Сакате да започнете привлечна дебата со вашите студенти? Прашајте ги: „Откако ќе скокнете од борбениот автобус, кој е најдобриот агол на пристап ако сакате прво да слетате во навалените кули? Можеби звучи очигледно (права линија), но не е. Има механика за игра, како што се лизгање и брзина на паѓање, кои треба да се земат предвид. Друг пример: Fortnite се игра на решетка од 10 x 10, мапа од 100 квадрати, со 100 играчи. Секој квадрат на мапата Fortnite е 250m x 250m, што ја прави картата 2500m x 2500m. Потребни се 45 секунди за да се кандидираниз еден квадрат хоризонтално и вертикално, и 64 секунди за да се помине низ еден квадрат дијагонално. Со оваа информација, колку математички задачи можете да им создадете на учениците? Можете дури и да ги научите како да ги користат овие информации за да пресметаат кога треба да почнат да трчаат за безбедна зона.

Крис Авилс е наставник во средното училиште Нолвуд во училишниот округ Фер Хевен во Фер Хевен , Њу Џерси. Таму ја води познатата програма Fair Haven Innovates што ја создаде во 2015 година. Крис презентира и блогира за различни теми, вклучувајќи гејмификација, е-спорт и учење базирано на страст. Можете да бидете во тек со Крис на TechedUpTeacher.com

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.