Топ десет историски филмови за образование

Greg Peters 20-08-2023
Greg Peters

Почнав со размислување дека ќе биде лесно да нокаутирам брзо парче од моите топ десет омилени историски филмови. Но, таа идеја траеше околу една минута. Има толку многу филмови во кои уживав. И бидејќи Амазон, Нетфликс и сите други онлајн и кабелски канали пуштаат филмови лево-десно, тешко е да се продолжи.

Значи . . . Решив да направам неколку списоци: Моите топ десет омилени. Други одлични филмови кои не се врвни семиња. И список на филмови за наставниците и училиштата затоа што . . . Па, уживав во нив.

И бидејќи ова се мои списоци и знаеме дека се работи за мене, нема вистински критериуми за вклучување. Некои би биле добри за наставни цели. Некои не. Некои се историски попрецизни од другите. Другите се „засновани на вистински настани“.

Единственото, некако правило е дека ако филмот се појави додека сурфам на канали, тој добива контрола на далечинскиот управувач и мора да се гледа до крај.

Значи . . . моите омилени без посебен редослед:

Моите омилени без посебен редослед:

 • Band of Brothers

  Да, технички мини- серија. Но, ја сакам приказната за Дик Винтерс и другите кои беа дел од Easy Company.

 • Glory

  Роберт Гулд Шо го води првиот целосно црнец во Граѓанската војна во САД волонтерска компанија, која се бори против предрасудите и на неговата армија на Унијата и на Конфедерациите.

 • СкриеноФигури

  Ја сакам НАСА и вселената. Сакам аутсајдери херои. Значи, ова е бесмислено. (Вреди само за почетната сцена.)

 • Шиндлеровата листа

  Заснована на вистинската приказна за тоа како Оскар Шиндлер успеал да спаси 1100 Евреи од напад со гас во Концентрационен логор Аушвиц. Доказ за доброто во сите нас.

 • All the President’s Men & The Post

  Да. Два филма на една линија. Мојот список, моите правила. All the President's Men не е толку детално како книгата, но полесно е да се следи. Пост ги има Том Хенкс и Мерил Стрип, па . . . прекрасно. Но, и двете од овие се во основа документарни филмови за важноста на Законот за правата. А разбирањето на важноста и заштитата на слободата на печатот никогаш не било поклучно.

 • Хотел Руанда

  Опасност. Храброст. Зло. Храброст. Оваа приказна за геноцид го разоткрива и доброто и лошото кај луѓето.

 • Ганди

  Прекрасна приказна која ја прикажува човечката храброст која се бори за човекови права против машината на британскиот колонијализам.

 • 1776

  Да. тоа е мјузикл. Но, тоа е смешен и речиси само малку историски точен мјузикл.

 • Селма

  Џон Луис е еден од моите херои. Да го видам низ оваа леќа и да дознаеме само како би било жителите на Селма да излезат на начин како што направиле? Неверојатно.

 • Господар и командант: Далечната страна наСвет

  Целосно обелоденување. Не сум бил на брод од раните 1800-ти, но други кои ја фалат точноста на униформите, јазикот, местењето и настаните. Ова е многу кул.

Други историски филмови во кои уживам поради многу причини:

 • Спасување на војникот Рајан
 • Последниот од Мохикани
 • На основа на сексот
 • Танцуваат со волците
 • BlacKkKlansman
 • Бандите на Њујорк
 • Чудото
 • Кралот одметник
 • Џон Адамс
 • 12 години ропство
 • Гетисбург
 • Линколн
 • Мисијата
 • Аполо 13
 • Големите дебатери
 • Играта со имитација
 • Најмрачниот час
 • Виски Танго Фокстрот
 • Гладијатор
 • The Говорот на кралот
 • Тие нема да стареат
 • 42
 • писма од Иво Џима
 • Круната
 • Мемфис Бел
 • Слободната држава Џонс
 • Амистад
 • Големото бегство
 • Порокот
 • Името на розата
 • Ангели со железна вилица
 • И речиси секоја епизода од Drunk History

Feel-Good Teacher Films

 • Ferris Bueller's Day Off

  Како наставници по општествени науки, ова е најдобриот не-пример што можам да го замислам. Плус, добро. . . тоа е урнебесно.
 • Dead Poet’s Society

  Captain, my captain. Емоционалните врски со содржината можат да направат разлика.
 • Наставници

  Исто така види: План за лекција Powtoon
  „Половина од овие деца не се враќаат“. „Да. Но, другата половина е“. Најдобра линија досега.
 • School of Rock

  Differentiatedинструкција и Џек Блек. Доста е кажано.
 • Барање на Боби Фишер

  Пресилните родители и напорните учители не се секогаш најдоброто нешто за паметните деца.
 • Akeelah и пчелата

  Постојат секакви начини да се научи и да се дружат.

И разбирам. Можеби само го охрабрувам стереотипот на наставникот по општествени науки кој прикажува филмови за да може да ги заврши своите планови за игра. Значи, некои ресурси кои ќе помогнат да се скрши стереотипот:

Започнете со оваа статија за социјално образование од 2012 година, The Reel History of the World: Teaching World History with Major Motion Pictures. Нејзиниот фокус е очигледно на светската историја, но има неколку убави совети за генерички типови.

Луѓето во Truly Moving Pictures исто така имаат неколку практични алатки. Првиот е убав PDF водич за родители и воспитувачи, кој дава предлози за активирање на позитивни емоции за време на гледањето. Тие, исто така, имаат опширни водичи за наставни програми за различни филмови што се чувствуваат добро. Не сите би работеле во училница по социјални студии, но има неколку, како што се The Express и Glory Road кои би можеле да се користат.

Постојат бројни ресурси за печатење за да им се помогне на наставниците:

 • Настава по историја со филм: Стратегии за секундарни социјални студии
 • Американска историја на екранот: Ресурсна книга за наставници
 • Рел против Реал: Како Холивуд ги претвора фактите во фикција
 • Минато несовршено: историјаСпоред филмовите
 • Засновано на вистинска приказна: факти и фантазија во 100 омилени филмови

Има многу други корисни онлајн алатки таму. Проверете ги овие ресурси за повеќе идеи и предлози:

Учат со филмови

Историја наспроти Холивуд

Историски филмови по хронолошки редослед

Историја во филмовите

Филмови од историјата на модерната ера

Историските филмови од античката ера

Најдобрите историски филмови на Холивуд

Учат со филмови

Како да ги користите холивудските филмови во училницата по социјални студии

 • Учи со филмови
 • Историја наспроти Холивуд
 • Историски филмови по хронолошки редослед
 • Историја во филмови
 • Филмови за историјата на модерната ера
 • Историски филмови од античката ера
 • Најдобрите историски филмови на Холивуд
 • Учат со филмови
 • Како да ги користите холивудските филмови во Училница за социјални студии

Какви дополнувања на мојата листа би направиле?

Каде сум далеку од базата?

Исто така види: Што е MindMeister за образование? Најдобри совети и трикови

Кој филм или мини-серија од Netflix / Amazon / случаен кабелски канал дали треба да гледам?

cross posted at glennwiebe.org

Glenn Wiebe е консултант за образование и технологија со 15-годишно искуство во предавање историја и социјални студии. Тој е консултант за наставни програми за ESSDACK , образовен сервисен центар во Хачинсон, Канзас, често блогира на History Tech и одржува СоцијалниStudies Central , складиште на ресурси наменети за едукаторите К-12. Посетете ја glennwiebe.org за да дознаете повеќе за неговото говорење и презентација за образовната технологија, иновативната настава и социјалните студии.

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.