Најдобри веб-камери за наставници и студенти во образованието 2022 година

Greg Peters 30-09-2023
Greg Peters

Содржина

Најдобрите веб-камери за наставници и студенти се суштинска надградба за да се добие најдоброто можно хибридно учење. најдобрата веб-камера обезбедува видео и аудио со врвен квалитет кога сте на видео состанок -- тоа е толку едноставно.

„Но, мојот уред веќе има камера“, може да кажете. Секако, повеќето го прават тоа, а некои се прилично пристојни, но почесто отколку не ќе видите дефинитивен скок во визуелниот и аудио квалитетот кога користите посветен веб-камера.

Поголемиот објектив што пропушта повеќе светлина овозможува подобра слика пред дигиталните паметни подобрувања на кои се потпираат повеќето вградени уреди бидејќи тие нема да го имаат тој простор за објективот. Добивањето на тој квалитет пред дигиталните промени да донесе супериорен краен резултат.

Повеќе микрофони може да значат далеку појасна вокална изведба без проблеми со бучавата во заднина бидејќи тие звуци може дигитално да се препознаат и отстранат по потреба.

Овие камери може да се преместуваат, монтираат, насловуваат, поместуваат и зумираат, сите корисни опции кога се предава лекција на час. Иако моделот со 720p или 1080p е во ред, постојат опции од 4K кои можат да бидат одлични за сечење на одредени делови од сликата или за прикажување снимка од класа, на пример.

Прочитајте за најдобрите веб-камери за наставниците и учениците.

Исто така види: Техника и осврти за учење Waggle
  • Најдобрите Chromebook за училиште 2022 година
  • Најдобрите бесплатни виртуелни лаборатории

На Најдобри веб-камери за наставници и студенти

1. Logitech C922 Pro Stream: Најдобра целокупна веб-камераза едукатори

Logitech C922 Pro Stream

Најдобра целокупна веб-камера за образование

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Amazon: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Резолуција: 1080p Извонредна карактеристика: Отстранување на заднина Аудио: стерео резолуција на стриминг: 720p / 60fps Најдобрите зделки на денешницата Погледнете во Amazon View at Scan View во CCL

Причини за купување

+ Извонреден квалитет во секаква светлина + Отстранување на позадина + стриминг 720p / 60fps

Причини за избегнување

- Не е ажурирање на дизајнот

Logitech C922 Pro Stream е едноставно најдобрата веб-камера за наставници и студенти, благодарение на вградениот сензор за резолуција од 1080p со врвен квалитет во минимално дизајнирана камера која лесно се монтира. Сето ова го прави додека останува и релативно прифатлива (околу 100 долари).

Кога станува збор за пренос во живо, C922 е способен за видео со квалитет 720p со супер брза стапка на освежување од 60 фрејмови во секунда. Тоа го прави навистина непречено квалитетно напојување, идеално за предавање со движење додека работите на табла или одите на час преку експеримент во живо.

Многу корисна карактеристика и за наставниците и за учениците е алатката за отстранување на позадината. Како што сугерира името, ја отстранува заднината за да го задржи лицето во снимка додека ја одржува приватноста на околината -- идеално кога е во виртуелна класа дома.

Овој фотоапарат е исклучителен за корекција при слаба осветленост со автоматско светло карактеристики кои значат без разликакаде што можете да се вклучите онлајн од ова ќе ви понуди најчист квалитет на сликата на видеото. Ќе звучи исто така јасно благодарение на вграденото стерео аудио снимање.

Одлична веб-камера за видео стриминг и аудио квалитет го прават идеален за далечинско образование и за наставниците и за учениците.

2. Razer Kiyo: Најдобра веб-камера со осветлување

Razer Kiyo

Најдобра веб-камера за осветлување

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Amazon: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Резолуција: 1080p Извонредна карактеристика: ѕвонење Аудио: Интегриран микрофон Резолуција на стриминг: 720p / 60fps Најдобрите зделки на денешницата погледнете во Amazon View на Scan View на Box.co.uk

Причини за купување

+ Светло за ѕвонење + 720p / 60 fps пренос + Монтирање на ушите

Причини за избегнување

- Без замаглување на позадината

Razer Kiyo е веб-камера како ниедна друга бидејќи има посветен прстен за LED светло. Ова нуди дифузна светлина што создава професионално ниво на квалитет за рамномерно ширење, што е дизајнирано да биде ласкаво за корисникот. Резултатот е многу јасна слика која може да пренесе емоции и чувства, помагајќи им на оние што гледаат да се чувствуваат повеќе нурнати во искуството.

Овој уред има квалитетна резолуција од 1080p за снимање и може да се емитува со 720p со 60fps за непречено завршување на видеото. Системот за монтирање е супер едноставен и лесно се прицврстува на повеќето екрани. По тој клип и приклучок, процесот на станување и трчање е исто така супер едноставен.Да, ова е поосновно од некои врвни модели кога станува збор за дополнителни функции, но за квалитетно видео со вграден микрофон за аудио, ова ја врши работата многу добро.

3. Logitech StreamCam: Најдобра веб-камера за стриминг

Logitech StreamCam

Најдобра веб-камера за стриминг

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Резолуција: 1080p Истакната карактеристика: следење лице со вештачка интелигенција Аудио: интегрирани двојни микрофони Резолуција на стриминг: 1080p / 60fps Најдобрите зделки на денешницата погледнете во Amazon View на Scan View во Logitech EMEA

Причини за купување

+ Квалитет на пренос од 1080p + Следење лице + Лесно монтирање + Автоматско фокусирање

Причини за избегнување

- Скапа

Logitech StreamCam е, како што сугерира името, изградена за задачата за пренос. Како таков, доаѓа со интегрирани двојни микрофони за аудио и способност за видео стриминг со квалитет 1080p. Но, додатоците се тие што го издвојуваат, вклучувајќи вештачка интелигенција за следење на вашето лице додека се движите, што се комбинира со автоматскиот фокус за да ја одржува сликата чиста.

Овој уред доаѓа со држач за дисплеи или статив, работи со PC и Mac и се поврзува преку USB-C. Видеото од 60 fps во комбинација со опцијата за формат 9:16 (за портрети на Instagram и Facebook) и паметната експозиција создаваат навистина висококвалитетна слика која е идеална за предавање, особено ако движењето е веројатно.

веб камерата доаѓа во неколку опции за бои и е доволно мала за да ја собере во торба илидури и џеб, што го прави идеален за патување, складирање и користење со лаптоп.

4. Aver Cam540: Најдобра веб-камера за 4K со зум

Aver Cam540

Најдобра веб-камера со зумирање 4K

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Резолуција: 1080p Извонредна карактеристика: следење лице со вештачка интелигенција Аудио: интегрирани двојни микрофони Резолуција на стриминг: 720p / 60fps Најдобрите зделки на денешницата Посетете ја страницата

Причини за купување

+ 4K видео резолуција + зумирање 16x + Навалување и движење со далечински управувач

Причини за избегнување

- Многу скапо

Aver Cam540 е врвниот дел од она што го нудат веб-камерите и има цена да го одрази тоа (околу 1.000 долари). Но, тоа е добро оправдано бидејќи е преполно со карактеристики. Првенствено, тој е способен за видео квалитет со резолуција 4K, што може да звучи како претерано, освен што може да се користи со зум од 16x, идеален за експерименти, анализа на карти и работа на табла.

Далечинскиот управувач ви овозможува однапред поставете 10 зони во кои ќе се движи со притискање на копче, што уште еднаш ќе го направи ова одлична алатка за далечинско предавање доколку сакате да се движите и фокусот да ве следи по потреба. Автоматскиот баланс на белата боја, врвната репродукција на боите и одличната прецизност помагаат ова да биде што е можно појасно.

Оваа веб-камера е дури и лесна за инсталирање и работи со Windows, Mac и Chromebook. Тој е всушност сертифициран за користење на Microsoft Teams, Skype и Zoom.

Исто така види: netTrekker пребарување

5. Microsoft LifeCam HD-3000: Најдобра веб камера на aбуџет

Microsoft LifeCam HD-3000

Најдобра буџетска веб-камера

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Amazon: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Резолуција: 1080p Извонредна карактеристика: ротација од 360 степени Аудио: Интегриран микрофон Резолуција на стриминг: 720p Најдобрите зделки на денешницата Прикажи ги на Amazon View на лаптопи Директен преглед кај Џон Луис

Причини за купување

+ Достапно + Лесно за употреба + Skype пријателски + Микрофон за поништување шум

Причини за избегнување

- Не стерео микрофони

Microsoft LifeCam HD-3000 има извонреден квалитет на слика и перформанси за многу ниска цена (околу 90 долари) кога ќе ги земете предвид сите карактеристиките. Ова ви дава квалитет на снимање од 1080p со вообичаеното врвно ограничување за пренос од 720p. Но, тој нуди ротација од 360 степени со користење на практична држач што работи како статив за која било површина.

Автоматскиот фокус се грижи за одржување на квалитетот на сликата висок, додека широкопојасниот микрофон обезбедува кристално чист звук. Што се однесува до експозицијата и осветлувањето, не мора да се грижите за многу со тоа што системот TrueColor на Microsoft се грижи за тоа динамично.

Платете многу малку, не грижете се воопшто и добијте многу. Едноставно.

6. Mevo Start: Најдобра веб-камера за паметни телефони

Mevo Start

Најдобра веб-камера за паметни телефони и преноси во живо

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Amazon: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Резолуција: 1080p Истакната карактеристика: Безжична, работи со паметни телефони Аудио: 3 MEMS микрофонРезолуција на стриминг: 1080p Најдобрите понуди за денес Проверете ја страницата за посета на Amazon

Причини за купување

+ Мобилна, камера на батерии + квалитет 1080p + Пренос во живо директно до социјалните медиуми + Безжичен, работи со телефони

Причини за избегнување

- Скап

Mevo Start е малку поинаков од другите на оваа листа, бидејќи е безжичен. Бидејќи ова користи WiFi и се напојува со батерија, може да се спои со паметен телефон, лаптоп или таблет, каде било. Тоа го прави ова идеално за преноси во живо на настани, како што е училишно патување или експеримент на локација, и може да се направи директно преку Facebook, YouTube Live, Twitter или Vimeo.

Оваа веб камера доаѓа со вграден конец за држач за микрофон или статив и се полни преку USB-C. Добивате 1080p со 30 fps со објектив со ниска дисторзија, HDR и автоматска експозиција за постојан квалитет, без разлика каде снимате. Иако ќе се пренесува во живо на повеќе платформи одеднаш, може да го снимате и локално со помош на слотот за microSD. Батеријата трае шест часа со полнење, а целата камера е доволно мала за да се вметне во џеб, што ги прави вашите лекции бесплатни за да ги доживеете секаде каде што ќе се осмелите да се осмелите.

7. Elgato Facecam: Најдобра за пренос на YouTube

Elgato Facecam

Идеална за пренос на YouTube

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Резолуција: 1080p Истакната карактеристика: Sony сензор Аудио: N/A Резолуција на стриминг: 1080p Најдоброто на денешницатаПреглед на зделки во Amazon View at Scan View кај Robert Dyas

Причини за купување

+ Извонреден софтвер + Моќен сензор на Sony + 60fps 1080p

Причини за избегнување

- Без микрофон или автоматски фокус

Elgato Facecam е спакуван во супер моќен и висококвалитетен Sony сензор. Тоа значи дека можете да проследувате со 1080p, па дури и да уживате во квалитет од 60fps. Сето тоа се протега преку некој многу лесен за употреба, но моќен софтвер, кој се состои од идеална камера за пренос на YouTube.

Недостатокот за секој што бара едноставна веб-камера е тоа што оваа е специјализирана, и како таков, бара посебен микрофон и нема да нуди автофокус - бидејќи тоа може да биде проблематично за блогерите. Значи, за наставниците со канал или кои предаваат преку видеа на YouTube, ова е идеално. Но, за секој што сака едноставна веб-камера, другите на оваа листа се подобро прилагодени.

8. Logitech Brio UHD Pro: Најдобро за групи

Logitech Brio UHD Pro

Најдобра опција за широки снимки од групи

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Резолуција: 4K Извонредна карактеристика: групно снимено во HDR аудио: двојно поништување шум Резолуција на стриминг: 4K Најдобри зделки на денешницата Посетете ја страницата

Причини за купување

+ 4K и HDR квалитет + Паметни агли за автоматско фокусирање + Интелигентен осветлување

Причини за избегнување

- Скапа

Веб-камерата Logitech Brio UHD Pro е супер моќна опција која е дизајнирана за деловна употреба, но може да работи многу добро во училницата.Благодарение на квалитетот 4K и до 90 fps и HDR, сликите се супер јасни. Од суштинско значење, постојат и повеќе опции за агол што овозможуваат камерата да зумира лице или група за да добие совршено видно поле.

Квалитетот на звукот е одличен благодарение на двојните микрофони за поништување шум што ви овозможуваат да биде каде и да е, а сепак да се слуша јасно. Благодарение на технологијата RightLight 3, ова е слично со светлината, балансирајќи ја сликата за јасност дури и кога се соочувате со сончева светлина, на пример.

Добијте ги најновите вести за edtech доставени до вашето сандаче овде:

  • Најдобри Chromebook за училиште 2022 година
  • Најдобри бесплатни виртуелни лаборатории
Заокружете ги најдобрите зделки на денешницатаLogitech C92275,38 фунти Видете ги сите цениRazer Kiyo49,99 фунти Погледнете ги сите цениLogitech StreamCam73,39 фунти Погледнете ги сите цениMicrosoft LifeCam HD-3000£ 24,99 Види ги сите цениElgato FaceCam£129,99 Прикажи ги сите цени Проверуваме над 250 милиони производи секој ден за најдобри цени овозможено од

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.