Што е напишано гласно? Нејзиниот основач ја објаснува програмата

Greg Peters 04-10-2023
Greg Peters

Напишано гласно е програма за пишување и раскажување приказни што работи со училишта и ученици надвор од училиштата за да ги научи вештините за пишување и емпатија преку заеднички практики за раскажување приказни. Едукативната програма беше основана од Џошуа Шелов, режисер и сценарист кој напиша Зелени улични хулигани , со Елајџа Вуд во главната улога, и ко-сценарист и режија на Најдобрите и најсветлите , со Нил Патрик во главната улога. Харис. Тој, исто така, продуцираше повеќе ESPN 30 за 30 документарни филмови.

Програмата Written Out Loud е посветена на учење на пишување и раскажување приказни на заеднички начин што ја избегнува традиционалната осаменост на пишувањето и се надоврзува на древните традиции на раскажување приказни и модерните практики во просториите за пишување во Холивуд.

Шелов и Дуан Смит, воспитувач чие училиште го направи „Писменото гласно“ дел од својата програма, објаснуваат „Напишано гласно“ и како тоа функционира за училиштата и учениците.

Исто така види: Го зедов онлајн курсот за SEL на CASEL. Еве што научив

Исто така види: Што е SurveyMonkey за образование? Најдобри совети и трикови

Што се пишува гласно и како започна?

Напишано гласно , сосема соодветно, има добра приказна за потеклото. Еднаш, одамна, имаше еден тежок сценарист по име Џошуа Шелов. Иако имаше напишано неколку сценарија, не стигнуваше никаде. Тогаш тој имаше нешто како Богојавление.

„Ја сменив мојата техника на пишување во реално да ја раскажувам приказната за тоа сценарио на други луѓе, наместо само да ја пишувам во типичен писателхерметички затворена средина“, вели тој. „Навистина верувам дека како резултат на раскажувањето на приказната гласно и обрнувањето внимание на тоа дали на луѓето им е здодевно или збунето, и оние моменти кога всушност ги имав на дланка, пишувањето што произлезе од тоа всушност зборуваше на луѓето“.

Тоа сценарио беше за Green Street Hooligans , првото сценарио што Шелов го продаде. „Не само што тоа сценарио го промени мојот живот и ме натера да бидам професионалец, со агент, состаноци во Холивуд и вистинска кариера, туку го промени и начинот на кој размислував за пишување. Сега навистина мислам дека пишувањето во суштина е средство за овој вид на антички и навистина магичен занает на гласно раскажување приказни. ДНК на филмскиот бизнис. „Занаетот на гласно раскажување приказни е всушност исто толку свето во Холивуд, како што беше и за мене лично“, вели тој. „Кога сега ќе бидам поканет на состаноци во студио да дојдам и да раскажам приказна или слика за книга, што тие навистина сакаа да седнам на столот спроти нив и да им раскажам приказна на глас, исто како што седев околу логорски оган пред 2.000 години“.

Шелов почна да го споделува овој процес со студентите, прво на Универзитетот Јеил каде што е дополнителен професор, а потоа и со помладите студенти. Инспириран од филмот School of Rock ивистинска приказна на која се заснова, Шелов реши да создаде програма од типот на School of Rock за обожавателите на Марвел или Хари Потер. Тој замислил дека децата пишуваат во групи токму на начинот на кој би функционирала собата на писателот на ТВ шоу. Откако ќе ја завршат програмата, студентите ќе заминат со физичка книга што ја објавиле заедно.

За да го направи овој сон реалност, Шелов регрутирал студенти по драма од Јеил да водат часови за писмено гласно. Шелов и неговиот тим обучуваат и едукатори кои сакаат да ја имплементираат програмата во нивната наставна програма.

Како изгледа во пракса напишаното гласно

Напишано гласно има основна 16-часовна наставна програма која ги потопува децата во конвенциите за раскажување приказни како што е патувањето на херојот . Овие 16 часа може да се разделат на различни начини и може да се доставуваат од страна на инструктор на Written Out Loud лично или преку видео конференција.

„Тоа може да биде интензивен двонеделен период, кој го нудиме во лето како дневен камп, каде што правите два часа дневно, четири дена во неделата за две недели, или може да се одвои еднаш неделно по училиште како програма за збогатување“, вели Шелов.

Напишано гласно може да обучи и едукатори на К-12. Централниот училишен округ Бајрам Хилс во Армонк, Њујорк, ги вгради стратегиите за настава со напишано гласно во својата наставна програма ELA за осмоодделенците откако водеа успешна пилот програма.

„Ни се допадна што студентите работеаво заеднички тимови за пишување, мислевме дека тоа е интересен елемент од тоа“, вели Дуан Смит, претседател на Одделот за англиски јазик. „Фактот што сите тие добија објавена копија од книга до крајот беше толку привлечен. Со текот на годините баравме начини да го прославиме студентското пишување“.

Учениците одговориле на оваа интерактивна форма на раскажување. „Има многу помал притисок кога им велам на студентите: „Седнете во група од четворица. Ми треба момци да почнете да доаѓате со некои идеи за приказна. И сè што треба да направите е да зборувате за нив. Кои се вашите главни ликови? Кој е главниот конфликт што ќе ја поттикне приказната? Не мора да пишувате“, вели Смит. „Значи, за студентите, тоа станува донекаде ослободувачко, бидејќи тие можат да ја отворат својата креативност без да чувствуваат притисок да мора да ставаат зборови на страницата“.

Процесот на соработка, исто така, им помага на учениците да научат да даваат и да примаат повратни информации. „Ги видов овие сесии во класот каде што група од три или четворица ученици ќе станат пред класот и ќе ја кажат својата идеја за приказната, а класот ќе им поставува прашања, ќе им посочи мали неточности ако тие види кој било“, вели Смит. „Тоа се претвора во уште една лекција за тоа како да се даде добар фидбек, како всушност да се помогне некому да напише подобра приказна. Ако размислувате за традиционалниот начин, даваме повратни информации, тоа екоментари на хартија, не е ни приближно како во моментот“. | или како програма за збогатување или летен камп и подучена од наставници од Пишано гласно.

Напишано гласно, исто така, организира групи за деца и возрасни на интернет за кои учениците или воспитувачите можат да се пријават надвор од училиште.

Лекции за пишување и понатаму

Смит вели дека еден од клучевите за подучување на неволните писатели е да ги натерате учениците да почнат да размислуваат за себе како автори. „Учениците што ги имам, кои се неволни писатели или неволни читатели, понекогаш не се гледаат себеси на тој начин“, вели тој. „Значи, само преформулирање на сопствените мисли за тоа кои се тие како писател и велејќи: „Гледај, јас сум способен. Јас го можам ова. Можам да пишувам.“

Шелов вели дека пишувањето исто така помага да се научи емпатијата и да се подготват учениците за различни кариери. „Ако сте социјален работник, ако сте адвокат, ако сте лекар, ако сте родител, можете да ги слушате мислењата на оние околу вас и да синтетизирате единствен наратив што го следи патувањето на херојот [е важно]“, вели тој. „Ова бара не само разбирање за тоа што е патувањето на херојот, туку е потребно вистинско чувство на емпатија и храброст“.

Тој додава: „Многу силно верувајте во тоаБез оглед на патот на детето во животот, владеењето на занаетот на раскажување приказни ќе го подигне тоа“.

  • Слушајте без вина: аудиокнигите нудат слично разбирање како читањето
  • Како да ги натерате учениците да читаат за забава

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.