Најдобри Chromebook за училишта 2022 година

Greg Peters 17-06-2023
Greg Peters

Најдобрите Chromebook уреди за училиштата помагаат да се дигитализира училницата без премногу да се комплицира. Chromebook може да го подобри образованието за учениците и наставниците со тоа што сè ќе биде едноставно, а исто така има прифатлива цена за училиште и област.

Во овој дел, ќе ги истакнеме некои од најдобрите Chromebook за училишта што можете да ги купите во моментов , по различни цени, така што има нешто што ќе одговара на сите потреби.

Chromebook-те го прават крцкањето и складирањето на податоците главно во облакот, така што уредите се лесни и имаат батерии што ќе продолжат да одат до последното ѕвоно. Тоа е исто така дел од причината зошто цените може да се одржуваат толку ниски во споредба со традиционалниот лаптоп.

Откако Chromebook започна како иницијатива на Google, уредите се идеални за употреба со Google Classroom. За поопшт преглед на сè на софтверската платформа, можеби ќе сакате да го погледнете нашиот водич за Google Classroom.

Chromebooks ја користат платформата на Google, преку Chrome OS, така што целата работа е зачувана во облакот и не може лесно да се изгуби. (Нема повеќе кучиња што ги голтаат домашните задачи!) Учениците можат да пристапат до работа од други уреди како што се нивните телефони, таблети и лаптопи и од која било локација со интернет конекција.

Тоа, рече, има многу уреди Chromebook со LTE , што значи дека уредите се секогаш поврзани на интернет - идеални за училишта со ограничен капацитет на WiFi или деца кои немаат пристап до интернетно земете го Chromebook дома.

Најдобрите Chromebook за училиштата

1. Asus Chromebook Flip C434: Најдобар Chromebook во целина

Asus Chromebook Flip C434

Најдобар целокупен Chromebook за сè

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Amazon: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Процесор: Intel Core m3-8100Y RAM: 8 GB Складирање: 64 GB Екран: 14-инчен екран на допир 1080p Димензии: 12,6 x 8 x 0,6 инчи Тежина: Најдобри прегледи од 1 фунти денес. Amazon View на лаптопи Директен преглед на Amazon

Причини за купување

+ Жив екран на допир 1080p + цврста алуминиумска конструкција + Долго траење на батеријата

Причини за избегнување

- Скап

Asus Chromebook Flip C434, како сугерира името, може да се преврти за употреба како таблет благодарение на неговиот 14-инчен екран на допир 1080p дисплеј. Ова нуди 93 проценти од опсегот на бои sRBG, што создава навистина карактеристични и живописни слики што треба да им помогнат на децата да останат ангажирани и фокусирани. Но, затворете го капакот на екранот и имате цврста алуминиумска обвивка што го прави овој доволно робустен за детето да го користи. Исто така, има извонредно траење на батеријата од 10 часа што би требало да го одржува цел ден, со што се елиминира потребата од учениците да носат полнач.

Тастатурата со позадинско осветлување е солидна, иако подлогата за движење може да биде малку почувствителна. Звучниците се доволно моќни за учениците јасно да ги слушнат сите клипови на YouTube што наставникот можеби ги приложил во Google Classroom, на пример.

Процесорот Intel Core m3, поддржан од до 8 GB RAM меморија, е добар за извршување до 30 јазичиња отворени во исто време - доволно дури и за најпребирливите повеќекратни задачи.

Овие машини, исто така, имаат гаранција дека ќе добијат поддршка за ажурирање на Google Chrome до 2026 година, со што таа повисока цена ќе биде пооправдана надвор од квалитетот на изработка на алуминиум кој е направен до трајно.

2. Acer Chromebook R 11: Најдобар буџетски конвертибилен

Acer Chromebook R 11

Најдобар буџетски конвертибилен Chromebook

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Amazon: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Процесор: Intel Celeron N3060 RAM: 4 GB Складирање: 32 GB Екран: 11,6 инчи, 1366 x 768 екран на допир Димензии: 8 x 11,6 x 0,8 инчи Тежина: Најдобар преглед на Amazon 8 lbs денес 2.

Причини за купување

+ Одлична цена + Одлични перформанси на батеријата + режими на лаптоп и таблет

Причини за избегнување

- Лоша веб-камера - Резолуцијата на екранот може да биде поголема

Acer Chromebook R 11 е целина многу лаптоп (и таблет) за цената. Овој конвертибилен 11,6-инчен екран на допир Chromebook има шарен екран кој треба да го привлече вниманието и покрај резолуцијата што ја нема понудата на Full HD. Но, по оваа цена, некаде треба да се направат намалувања и не е на напојување бидејќи процесорот Intel Celeron и 4 GB RAM ја одржуваат оваа работа убаво дури и кога се извршуваат повеќе задачи со повеќе апликации за Android.

Сакате да заштедите уште повеќе пари на овој буџетски модел? Ние неПрепорачуваме да ја намалите RAM меморијата помала од 4 GB, но има верзија која не може да се превртува, која е само лаптоп, што ќе ве доведе до цена под 200 долари. Веб-камерата на двата модели не е најостра, но ја извршува работата за брз видео повик, доколку е потребно.

Ова е лесен лаптоп со тежина од 2,8 килограми и има тастатура која не само што е удобна за користење, туку и се чувствува изградена да издржи тежок обем на работа.

3. Google Pixelbook Go: Најдобро за квалитет на екранот

Google Pixelbook Go

Најдобар Chromebook за приказ

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Amazon: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Процесор: Intel Core i5-8200Y RAM: 8 GB Складирање: 128 GB Екран: 13,3 инчи, 3840 x 2160 Димензии: 12,2 x 8,1 x 0,5 инчи Тежина на Amazon: 7 Најдобра 3 денешна проверка 2>Причини за купување+ Супер лесен + Силна, цврста градба + Зачудувачки екран

Причини за избегнување

- скапо - Без USB-A

Google Pixelbook Go е продолжение на високото ниво на Google крајниот лаптоп, Pixelbook. На ист начин, ова нуди врвен квалитет, само по многу пониска цена. Ова е направено од супер цврста легура на магнезиум и има ребрест грб за држење за да не паѓа. Сигурно може многу да се носи со супер пренослив тежина од 2,3 фунти и дебелина од половина инчи.

Исто така види: Прекрасни написи за студенти: веб-страници и други ресурси

Оправдувањето за цената оди понатаму, бидејќи овој 13,3-инчен екран со супер висока резолуција 3840 x 2160 е еден од најдоброто од било којChromebook. Со 108 проценти од опсегот на бои sRGB и супер светли 368 nits, тој е најшарениот и најсветлиот екран на Chromebook таму. Сето тоа е еднакво на привлечно искуство за студентите. И онаа што трае благодарение на импресивното траење на батеријата од 11,5 часа со полнење.

Безбедносниот чип Titan C значи дека има дополнителна заштита за да се осигура дека лаптопот не може да биде компромитиран од можни напаѓачи или кодоши.

4. Dell Inspiron 11 Chromebook: Најдобар за помлади студенти

Dell Inspiron 11 Chromebook

Најдобар Chromebook за помлади студенти

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Amazon: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Процесор: Intel Celeron N3060 RAM: 4 GB Складирање: 32 GB Екран: 11,6 инчи, 1366 x 768 екран на допир Димензии: 12 x 8,2 ч. Amazon

Причини за купување

+ Многу прифатлива + Одлично траење на батеријата + режими на таблет и лаптоп

Причини за избегнување

- Може да биде побрз

Dell Inspiron 11 Chromebook е одлична опција за помали деца бидејќи е изграден да трае, но со цена која е многу конкурентна. Најдобрата карактеристика погодна за деца е тастатурата што е отпорна на истурање, така што лепливите копчиња од пакетот сок што случајно ќе се скршат низ целиот уред нема да го уништат. Исто така е направен да зема капка или две, со заоблени рабови, плус основа и капак отпорен на паѓање.

Не ви треба тастатурата? Се вртитака што може да се користи и како таблет, благодарение на тој 11,6-инчен екран на допир.

Секако, екранот би можел да биде посветол и поголема резолуција, а брзината на обработка би можела да биде малку побрза за потребите на мултитаскинг - но за цената, добро ја врши работата за која е изградена. Тоа вклучува слушање видеа или аудио насоки, благодарение на комплетот импресивно моќни звучници> За среќа, тоа сепак не е нешто што повеќето родители и наставници ќе го сакаат.

5. Lenovo 500e Chromebook 2-та генерација: Најдобро за пенкало

Lenovo 500e Chromebook втора генерација

Најдобар 2-во-1 Chromebook за употреба на игла

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Процесор: Intel Celeron N4100 RAM: 4GB Складирање: 32GB Екран: 11,6-инчен, 1366 x 768 екран на допир Димензии: 11,4 x 8 x 8 инчи Тежина: 2,9 lbs

Причини за купување

+ Цврста конструкција + Ажурирања до 2025 година + режими на таблет и лаптоп

Причини за избегнување

- Само 32 GB простор

Втората генерација на Chromebook Lenovo 500e во суштина е C340-11 во поцврста конструкција. Тоа значи дизајн 2-во-1 што ви овозможува да го користите како лаптоп или таблет, но и да уживате во тастатура отпорна на истурање. Телото е тестирано според воени спецификации, така што е доволно тешко да се испушти, исто така.

За разлика од многу конкуренција, овој Chromebook доаѓа и соигла, што го прави одлично за работа како што е создавање уметност или за прибележување цртежи или, во случај на наставници, за подиректни опции за обележување.

Овој уред доаѓа со две HD камери, идеални за видео повици бидејќи сликата е јасна. Сепак, ова не е исто на екранот, со основна резолуција - но Gorilla Glass 3 треба да го одржува отпорен на гребење и чипови.

Сè работи со пристојна брзина и треба да продолжи да работи 10 часа со полнење, што го прави одличен целодневен училишен Chromebook.

6. Lenovo IdeaPad Duet Chromebook: Најдобар екран со буџет

Lenovo IdeaPad Duet Chromebook

За супер прифатлив екран со висока резолуција ова е најдобрата опција

Нашиот експерт преглед:

Просечен преглед на Амазон: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Процесор: MediaTek Helio P60T RAM: 4GB Складирање: 64GB Екран: 10,1-инчен, 1920 x 1200 во екран на допир .9 x4 206 Димензии: . Тежина: 2,03 lbs Најдобрите зделки на денешницата Погледнете во Amazon View at Currys View во Argos

Причини за купување

+ Одличен дисплеј + Достапен + Супер пренослив

Причини за избегнување

- Дизајнот не изгледа најдобро

Леново IdeaPad Duet Chromebook е уред кој прави сè што го комбинира најдоброто од таблетот со супер преносливата тастатура за приклучување за да ви овозможи и целосно искуство со лаптопот. Full HD+ екранот е јасен и јасен со доволно висока резолуција за да ја олесни работата, дури и со мали датотеки со фонтови. Исто така еодлично за гледање видеа и со екран со многу висока резолуција, го прави сè што правите пријатно. Сето тоа и цената е некако навистина ниска.

Исто така види: Попусти за наставници: 5 начини да заштедите на одмор

Со 4GB RAM меморија, тој процесор MEdiaTek Helio P60T и графичкиот процесор ARM G72 MP3 800GHz, ова може лесно да се справи со повеќето задачи додека батеријата работи доволно долго за да Добијте добри 10 часа полнење барем.

  • Chromebooks во образованието: Сè што треба да знаете
  • Seesaw наспроти Google Classroom
  • Што е учење на далечина?
Преглед на најдобрите понуди на денешницатаAsus Chromebook Flip C434461,83 фунти Прикажи Погледнете ги сите цениAcer Chromebook R11£ 424,44 Погледнете ги сите цениLenovo Ideapad Duet Chromebook£274,99 Прикажи ги сите цени Проверуваме над 250 милиони производи секој ден за најдобри цени напојувани од

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.