Што е Нова едукација и како функционира?

Greg Peters 05-06-2023
Greg Peters

Нова Едукација е производ на мрежата PBS, која ги исполнува своите силни страни нудејќи широк избор на видеа базирани на наука. Овие се конкретно дизајнирани за образовни цели и како такви, може да се користат на часовите и пошироко.

Исто така види: Што е Boom Cards и како функционира? Најдобри совети и трикови

Името Nova може да го препознаете како што е од реномираната телевизиска серија на PBS, која е за наука. Како таква, оваа веб-локација нуди начин за пристап до многу одлични видео содржини создадени за тоа, само со поголема привлечност што ја прави идеална за учење и учење на STEM.

Нова Лабс е уште еден дел од оваа понуда која нуди интерактивно видео и учење наука базирана на игри, што може да биде корисна дополнителна алатка откако ќе ја пробате оваа. Прочитајте сè за Nova Labs тука.

Така е и Nova Education за вас и вашата училница?

  • Најдобрите алатки за Наставници

Што е Нова Едукација?

Нова Едукација е видео раката на платформата Нова која нуди колекција на наука и СТЕМ видеа кои може да се гледаат онлајн и се создаваат имајќи го предвид образованието засновано на деца.

Нова едукација се состои од многу, многу видеа, кои опфаќаат низа теми поврзани со науката и СТЕМ . Тие вклучуваат планета земја, антички светови, простор и летот, тело и мозок, војска и шпионажа, технологија и инженерство, еволуција, природа, физика и математика.

Додека војската и шпионажата може да се протегаатшто може да се класифицира како наука и секако што е корисно за училишните деца, другите области се многу корисни и широки во нивната покриеност.

Веб-локацијата има и други делови кои одат подалеку од видеото, вклучувајќи област за подкаст, интерактивност, билтен и област за образование.

Како функционира Nova Education?

Нова едукација е лесно достапно онлајн преку веб-прелистувач, така што учениците и наставниците можат да дојдат до содржината користејќи лаптоп, таблет, паметен телефон, интерактивна табла и други уреди. Не е потребна посебна опрема и бидејќи видеата се добро компресирани, тие ќе работат на постари уреди и послаби интернет конекции за да се обезбеди пристап до најголем број луѓе.

Кога ќе одите на страницата, почетната страница веднаш нуди видеа, но исто така можете да го користите паѓачкото мени за да се движите низ различни теми. Алтернативно, можете да го користите делот за пребарување за да најдете нешто конкретно. Или одете на распоред за да видите што претстои и што може да биде интересно.

Откако ќе пронајдете нешто од интерес, лесно е да ја изберете иконата за репродукција на видео за да започнете, а потоа можете да одите на цел екран по потреба. Подолу е траење, датумот на нејзината премиера, тематската област во која е класифициран и избор на копчиња за споделување.

Кои се најдобрите функции на Nova Education?

Nova Education нуди титлови на сите негови видеа, ви овозможува да ги следитедодека читате, без звук -- што може да биде корисно на часот додека разговарате одозгора. Ова, се разбира, е одлично и за лицата со оштетен слух.

Исто така види: 8 стратегии за да го натерате вашиот директор да каже да на што било

Други корисни опции ја вклучуваат можноста за избор на квалитетот на стриминг кој одговара на вашиот уред и колекција -- од 1080p во најдобар случај до 234p погодни за мобилни уреди , со многу опции помеѓу. Можете исто така да ја менувате брзината на репродукција со четири опции помеѓу една и двократна брзина, одлична за зипување низ видеата за време на часот.

Nova Education користи копчиња за споделување, како што е споменато, на секое негово видео. Овие се корисни ако сакате да ги споделите со класата користејќи е-пошта. Исто така, овозможува споделување на социјалните медиуми со помош на Твитер или Фејсбук, што можеби не е толку корисно на часовите, но може да ви овозможи да ја споделите врската на други начини како што ви треба или со семејствата.

Под видеото има препис кој може да биде корисен начин за споделување на информациите со класот или за учениците брзо да пристапат до податоците кога пишуваат хартија на видеото.

Сите видеа може да се гледаат и преку YouTube, што ги прави уште подостапни преку уреди -- како таква, ова е одлична опција за превртена училница во која учениците гледаат дома, а вие работите низ материјалот на часот.

Подкастот Nova Now е исто така лесно пристапен, со двонеделни емисии, кои нудат корисен начин да ги научите децата во движење - можебислушање користејќи ги нивните лични уреди додека се во автобус.

Колку чини Nova Education?

Nova Education е целосно бесплатно за користење, претпоставувајќи дека сте во САД и може да добие пристап до веб-страницата. Има некои огласи на веб-страницата, иако сè овде е соодветно образование.

Нова едукација најдобри совети и трикови

Превртете го часот

Поставете видео за гледање, на тема што ја предавате, а потоа класата објаснува што научиле пред да нурне во повеќе детали и да изврши експерименти.

Поставете задача

Овие видеа се извонредни и учениците може да се изгубат, затоа поставете задача пред да гледаат за да се уверите дека се ангажирани и бараат одговори додека гледаат.

Поени за пауза

Планирајте точки за пауза со прашања подготвени за тестирање на учениците за да го зацврстите учењето но и да бидете сигурни дека сите обрнуваат внимание. Можеби користете алатка како што е Edpuzzle .

  • Најдобри алатки за наставници

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.