Топ алатки за дигитално раскажување приказни

Greg Peters 25-06-2023
Greg Peters

Еднаш одамна имаше наставник кој бараше нови начини да предава стари предмети.

Иако раскажувањето не е ништо ново, не секогаш се применувало ефективно во модерната училница. Очигледно, раскажувањето приказни е одличен начин децата да научат да сакаат читање и пишување. Но, речиси секој училишен предмет може да се разгледува низ драматична рамка, од историја до географија до наука. Дури и математиката може да се учи преку наратив (проблеми со зборови, некој?). Што е најважно, раскажувањето приказни им дава можност на децата да бидат инвентивни со јазикот, графиката и дизајнот и да ги споделуваат своите креации со другите.

Следниве сајтови и апликации за раскажување приказни се движат од основно до напредно. Многу од нив се дизајнирани за едукатори или вклучуваат водичи за употреба во образованието. И додека повеќето се платени производи, цените се генерално разумни и скоро секоја платформа нуди бесплатен пробен период или бесплатна основна сметка.

Крајот. Почетокот.

Најдобри сајтови и апликации за дигитално раскажување приказни

ПЛАТЕНИ

 • Plotagon

  Нудат анимација на професионално ниво со длабок попуст за образованието корисници, Plotagon е извонредно моќна алатка за раскажување приказни и правење филмови. Преземете ја апликацијата или софтверот за десктоп и започнете со креирање. Потребно е само да ја дадете идејата и текстот на приказната, бидејќи библиотеките на Plotagon со анимирани ликови, позадини, звучни ефекти, музика и специјални ефекти покриваат огромнитериторија. Всушност, само прелистувањето на библиотеките ќе помогне да се генерираат идеи за приказни. Мора да се проба, ако не мора да се има! Android и iOS: бесплатно со купувања во апликација. Десктоп на Windows: за корисници на образование, само 3 $/месец или 27 $/година, со 30-дневен бесплатен пробен период.

 • BoomWriter

  Уникатната платформа за раскажување приказни на Boomwriter им овозможува на децата да пишуваат и објавуваат своја заедничка приказна, додека наставниците нудат совети и помош. Слободен за приклучување и користење; родителите плаќаат 12,95 долари за објавената книга.

 • Buncee

  Buncee е алатка за презентација на слајдови која им овозможува на наставниците и учениците да креираат и споделуваат интерактивни приказни, лекции и задачи. Интерфејсот со влечење и пушти, шаблони и илјадници графики го прават Buncee популарен кај воспитувачите и лесен за користење за децата. Силна поддршка за пристапност и вклучување.

 • Стрип живот

  Стрипот се одличен начин да се ангажираат неволните читатели. Па зошто да не го направите следниот чекор и да користите стрипови за да ги вклучите децата и во пишувањето? Comic Life им овозможува на вашите ученици, сами или во групи, да ја раскажат својата приказна користејќи слики и текст во стрип стил. И, тоа не е само за фикција - пробајте стрипови и за часовите по наука и историја! Достапно за Mac, Windows, Chromebook, iPad или iPhone. 30-дневен бесплатен пробен период.

  Исто така види: Што е превртена училница?
 • Приказни за малите птици

  Децата создаваат оригинални приказни за слајдови со сопствена уметност, текст и гласовна нарација. Потребна е идеја за да се добиепочна? Проверете ги јавните приказни од другите училници. Бесплатен 21-дневен пробен период без потреба од кредитна картичка.

 • Мојата приказна школа за е-книги

  Најдобра апликација за iPhone и iPad која комбинира цртање, налепници, фотографии, глас, и текст за да ги поттикне учениците да направат свои е-книги на повеќе страници. Децата ги снимаат сопствените гласови за да обезбедат раскажување на нивните приказни. Извезете и споделувајте како mp4, PDF или низа на слики. $4,99

 • Nawmal

  Учениците создаваат имагинативни видеа користејќи широк спектар на анимирани ликови кои зборуваат преку вештачка интелигенција. Одличен начин да се изградат вештини за комуникација, презентација и разговор одеднаш. Бесплатен пробен период за воспитувачите. Преземање на Windows 10 (или Mac-компатибилно со Parallels Desktop или Bootcamp вклучени).

 • Pixton за училишта

  Наградувана платформа која е користена од областите од Санта Ана до Њујорк Сити, Pixton нуди повеќе од 4.000 позадини, 3.000 реквизити и 1.000 шаблони специфични за темата за создавање дигитални стрипови. Плус, тие додадоа функции засновани на повратни информации од едукаторите за да ја направат наставата со Pixton едноставна, забавна и безбедна. Најдобрите моменти вклучуваат лесно најавување, интеграција со Google/Microsoft и неограничени училници.

 • Storybird

  Создавање приказни и социјални медиуми сајт кој им овозможува на учениците да го илустрираат својот оригинален текст со професионална графика изведена во различни стилови. Потсети за пишување, лекции,видеата и квизовите ја обезбедуваат поддршката што им е потребна на децата за добро да пишуваат.

 • Storyboard That

  Storyboard Тоа е специјализираното издание за образование нуди повеќе од 3.000 планови и активности за часови, додека интегрирање со апликации како што се Clever, Classlink, Google Classroom и други. Исто така е во согласност со FERPA, CCPA, COPPA и GDPR. Најдобро од сè, можете да ја креирате вашата прва приказна без преземање, кредитна картичка или најавување! 14-дневен бесплатен пробен период за едукатори.

 • Strip Designer

  Со оваа највисоко оценета апликација за дигитални стрипови за iOS, студентите конструираат оригинални стрипови користејќи свои скици и слики. Изберете од библиотека со шаблони на страници за стрипови и стилови на текст. Цената од 3,99 долари ги вклучува сите функции, така што на корисниците не им пречат постојаните барања за надградба во апликацијата.

 • VoiceThread

  Повеќе од само програма за раскажување приказни, Voicethread е одличен начин за децата да развијат вештини за критичко размислување, комуникација и соработка во безбеден, одговорен онлајн формат што може да го приспособат администраторите. Корисниците создаваат нова палуба за слајдови со еден клик, а потоа додаваат слики, текст, аудио, видео и врски лесно преку интерфејсот со влечење и спуштање.

FREEMIUM

 • Animaker

  Огромната библиотека на Animaker со анимирани ликови, икони, слики, видеа и други дигитални средства го прави восхитувачки извор за создавање и уредување видеа иGIF-датотеки. Карактеристиките кои помагаат да се оживеат детските приказни вклучуваат повеќе од 20 изрази на лицето, инстант анимација со „паметен потег“ и импресивна „автоматска синхронизација на усните“.

 • Креатор на книги

  Моќна алатка за создавање е-книги, Креаторот на книги им овозможува на корисниците да вградуваат секакви содржини, од богата мултимедија до „Карти на Google“, видеа на YouTube, PDF-датотеки и многу повеќе. Обидете се со соработка со часови во реално време - и не заборавајте да го проверите AutoDraw, функција напојувана со вештачка интелигенција која им помага на уметничките предизвикувачи на корисниците да направат цртежи со кои ќе се гордеат.

 • Cloud Stop Motion

  Многу кул софтвер преку кој корисниците создаваат видео проекти за стоп движење од кој било прелистувач или уред. Користете ја камерата и микрофонот на вашиот уред или поставувајте слики и звучни датотеки, а потоа додајте текст и анимациски ефекти. Испробајте го едноставниот интерфејс без сметка или кредитна картичка. Во согласност со COPPA. Бесплатни сметки за организација/училиште со неограничени ученици и часови и простор од 2 GB. Купете дополнително складирање за 27-99 долари годишно.

 • Elementari

  Необична платформа за соработка која обединува писатели, кодери и уметници за да создадат извонредни интерактивни дигитални приказни, портфолија и авантури. Идеален за STEAM проекти. Бесплатната основна сметка дозволува 35 студенти и ограничен пристап до илустрации и звуци.

 • StoryJumper

  Едноставен онлајн софтвер кој им овозможува на децата да пишуваат приказни, да генерираат приспособениликови и раскажуваат сопствена книга. Одлично за помлади студенти. Упатството за наставници чекор-по-чекор го олеснува интегрирањето на оваа платформа во вашата наставна програма. Бесплатно креирање и споделување онлајн – плаќајте само за објавување или преземање книги. Пробајте го прво - не е потребна сметка или кредитна картичка!

Добијте ги најновите вести за edtech доставени до вашето сандаче овде:

БЕСПЛАТНО

 • Проекти за раскажување приказни на Knight Lab

  Од Knight Lab на Универзитетот Нортвестерн, шест онлајн алатки им помагаат на корисниците да ги раскажат своите приказни на невообичаени начини. Juxtapose ви овозможува брзо да направите споредба помеѓу две сцени или слики. Сцената ја претвора вашата слика во 3D виртуелна реалност. Soundcite беспрекорно го раскажува вашиот текст. Storyline им овозможува на корисниците да градат прибелешка, интерактивна линиска табела, додека StoryMap е алатка заснована на слајдови за раскажување приказни со мапи. И со Timeline, студентите можат да креираат богати интерактивни временски линии за која било тема. Сите алатки се бесплатни, лесни за употреба и вклучуваат примери.

 • Make Beliefs Comix

  Авторот и новинар Бил Цимерман изгради прекрасна бесплатна страница на која децата од која било возраст можат да научат да ги изразуваат своите идеи преку дигитални стрипови. Поставете го глувчето над главната навигација и ќе бидете изненадени од бројот на теми што треба да ги истражувате, од 30 начини да се користи MakeBeliefsComix во училницата до социјално-емоционално учење до стрипови базирани на текст и сликипоттикнува. Видео и текстуални упатства ги водат корисниците. Не е потребен посебен талент!

  Исто така види: Извештај за книгата на 21-от век
 • Imagine Forest

  Исклучителна бесплатна локација која нуди функции повообичаени за платените сајтови, вклучувајќи генератор на идеи за приказни и известувања; вграден речник, речник и речник за римување; пишување совети и предизвици; и способност за производство на задачи, следење на напредокот и доделување значки. Поддржани се и слики и приспособливи знаци. Прекрасно за наставниците со буџет.

►Како се прави: Читање на учениците преку дигитално раскажување приказни

►Најдобри дигитални мразокршачи

►Што е NaNoWriMo и како може да се користи за предавање Пишување?

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.