Прекрасни написи за студенти: веб-страници и други ресурси

Greg Peters 14-10-2023
Greg Peters

Во денешниот дигитален свет, се чини дека сме опкружени со вести. Clickbait, некој? Сепак, распространетата и често наметлива природа на написите за вести на интернет го побива фактот дека многу од овие страници се зад платежниот ѕид, пристрасни или имаат известување со низок квалитет.

Сепак, онлајн написите се одлична почетна точка за сите видови на задачи за учење низ наставната програма. Затоа, составивме листа на најдобрите веб-страници за бесплатни статии за студенти. Многу од овие страници нудат не само висококвалитетни тематски статии за секоја тема, туку и идеи за лекции, како што се прашања, квизови и поттикнувања за дискусија.

Веб-страници за студентски написи

Добијте ги најновите вести за edtech доставени до вашето сандаче овде:

CommonLit

Со илјадници висококвалитетни, обични Пасуси за читање порамнети во суштина за 3-12 одделение, оваа лесна за употреба страница за описменување е богат извор на англиски и шпански текстови и лекции. Пребарувајте по тема, оценка, резултат на Lexile, жанр, па дури и литературни уреди како што се алитерација или предзнак. Текстовите се придружени со водичи за наставници, активности со спарени текстови и проценки. Наставниците можат да споделуваат лекции и да го следат напредокот на учениците со бесплатна сметка.

Исто така види: Најдобри бесплатни лекции и активности за Мартин Лутер Кинг Џуниор

DOGOnews

Вести написи со актуелни настани, наука, општествени студии, светски настани, граѓански науки, животна средина, спорт, чудни/забавни вести и многу повеќе. Бесплатен пристап до ситестатии. Премиум сметките нудат додатоци како што се поедноставени и аудио верзии, квизови и предизвици за критичко размислување.

CNN10

Заменувајќи ги популарните CNN Student News, CNN 10 обезбедува 10-минутни видео вести за актуелни настани од меѓународно значење, објаснувајќи како настанот се вклопува во поширокото наратив на вести.

Вести за KiwiKids

Креирано од воспитувач во основно училиште од Нов Зеланд, Kiwi Kids News содржи бесплатни статии за здравје, наука, политика (вклучувајќи политички теми во САД), животни, и Олимпијадата. На децата ќе им се допаднат написите „Чудни работи“, кои се фокусираат на необични вести, од најголемиот компир во светот до стогодишните спортисти.

PBS NewsHour Daily News Lessons

Дневни написи кои покриваат актуелни настани во видео формат. Секоја лекција вклучува целосен препис, листа на факти, резиме и прашања за фокусирање.

Дневни лекции на NYT/Напис на денот

Њујорк тајмс Daily Lessons гради лекција во училница околу нова статија секој ден, нудејќи внимателни прашања за пишување и дискусија, како и поврзани идеи за понатамошно проучување. Совршен за практикување критичко размислување и вештини за описменување за средношколци и средношколци, тој е дел од поголемата мрежа за учење на NYT, која обезбедува изобилство активности за учениците и ресурси за наставниците.

Мрежата за учење

Тековен настанстатии, есеи за мислењето на студентите, критики за филмови, натпревари за преглед на студенти и многу повеќе. Делот за ресурси за едукатори нуди врвни ресурси за настава и професионален развој.

Вести за деца

Со мотото „Вистински вести, кажани едноставно“, Вести за деца се стреми да ги претстави најновите теми во вестите во САД и светот, науката, спортот , и уметноста на начин што е достапен за повеќето читатели. Има страница за ажурирање на коронавирус.

ReadWorks

Целосно бесплатна платформа заснована на истражување, Readworks обезбедува илјадници текстуални и фантастични пасуси што може да се пребаруваат по тема, тип на активност, оценка, и ниво на лексиле. Водичите за едукатори опфаќаат диференцијација, хибридно и далечинско учење и бесплатен професионален развој. Одличен ресурс за наставниците.

Научни вести за студенти

Добитник на повеќе награди за новинарство, Science News за студенти објавува оригинални наука, технологија и здравствени карактеристики за читатели на возраст 9-14. Приказните се придружени со цитати, препорачани лектири, поимници, резултати за читливост и додатоци во училницата. Не заборавајте да ги проверите Топ 10 совети за да останете безбедни за време на епидемија.

Вести за подучување деца

Одлична страница која објавува читливи написи за вести, уметност, наука, политика и повеќе за учениците од 2-8 одделение. Бонус: Секцијата за ресурси за лажни вести се поврзува со онлајн игри за лажни вести и слики. Задолжителна за секојдигитален граѓанин.

Smithsonian Tween Tribune

Одличен ресурс за статии на широк спектар на теми, вклучувајќи животни, национални/светски вести, спорт, наука и многу повеќе повеќе. Може да се пребарува по тема, оценка и резултат за читање Lexile. Плановите за часови нудат одлични идеи за училницата и едноставни, употребливи рамки за нивно спроведување во кое било одделение.

Wonderopolis

Дали некогаш сте се запрашале дали ламите навистина плукаат или животните сакаат уметност? Секој ден, наградуваниот Wonderopolis објавува нова статија заснована на стандард во која истражува интригантни прашања како овие. Студентите можат да поднесат свои прашања и да гласаат за нивните омилени. Задолжително погледнете го „Wonders with Charlie“, во кој се појавува познатиот писател, продуцент и режисер Чарли Енгелман.

Youngzine

Исто така види: Микро лекции: што се тие и како можат да се борат против губењето на учењето

Уникатна веб-страница за вести за млади луѓе која се фокусира за климатските науки, решенијата и политиките за решавање на безбројните ефекти од глобалното затоплување. Децата имаат можност да ги изразат своите ставови и книжевна креативност со поднесување поезија или есеи.

Scholastic Kids Press

Мултинационална група млади новинари на возраст од 10-14 години ги известуваат најновите вести и фасцинантните приказни за природниот свет. Има делови посветени на коронавирусот и граѓанството.

National Geographic Kids

Одлична библиотека со написи за животните, историјата, науката, вселената и, се разбира, географијата.Студентите ќе уживаат во кратките видеа „Чудни, но вистинити“, со забавни анимации за необични теми.

  • 5 совети за настава од тренерот & засилувач; Едукатор кој го инспирираше Тед Ласо
  • Најдобри бесплатни лекции и активности за денот на Уставот
  • Најдобрите бесплатни сајтови, лекции и активности за дигитално државјанство

За да ги споделите вашите повратни информации и идеи за оваа статија, размислете да се придружите на нашата Tech & Учење онлајн заедница .

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.