Водич за купувачи ISTE 2010

Greg Peters 17-06-2023
Greg Peters

Кликнете на еден од лидерите во индустријата за технологија подолу за повеќе информации!

• АПСОЛУТЕН СОФТВЕР

• ACEREADER PRO

• ALDEBARAN РОБОТИКС

• AMERICAN EDUCATION CORPORATION

• ATOMIC LEARNING

• CALIFONE INTERNATIONAL

• DREYFOUS & засилувач; ASSOCIATES

• eINSTRUCTION

• ELEARNINGFORCE CORPORATION

• FARONICS

• LANSCHOOL TECHNOLOGIES

• LIGHTSPEED TECHNOLOGIES, INC.

• NETSUPPORT

• PEPPERDINE UNIVERSITY

• PROMATRIX, INC.

• PROMETHEAN

• QWEST

• QWIZDOM

• SPECTOR 360 STUDENT PC & засилувач; СИСТЕМ ЗА МОНИТОРИРАЊЕ НА ИНТЕРНЕТ

• WYSE TECHNOLOGY, INC.

АПСОЛУТЕН СОФТВЕР

www.absolute.com

ISTE Booth #: 574

Контактирајте не: 1-800-220-0733, [email protected]; Suite 1600, Four Bentall Centre, 1055 Dunsmuir Street, Vancouver, BC V7X 1K8, Canada

Absolute® Software е специјализиран за софтвер и услуги кои обезбедуваат лесен начин за управување и безбедност на компјутерите. За образовните организации, ние испорачуваме најсовремени решенија за управување со животниот циклус на компјутерот - овозможувајќи им на училиштата да ја подобрат одговорноста, да ги намалат трошоците, да докажат усогласеност со регулативата, да се борат против кражбата на компјутери и да ја оптимизираат продуктивноста.

врв

ACEREADER PRO

www.acereader.com/education

Контактирајте не: [email protected], 1-800-ACE-READ (223- 7323), лок. 2

AceReader Pro – Подобрување на читањето / Софтвер за оценување читање.AceReader се нарекува софтвер за подобрување на читањето, софтвер за оценување читање, софтвер за флуентност за читање, софтвер за обука на видот и софтвер за брзо читање. Вклучува тестови, вежби, игри и автоматизирани само-прилагодливи курсеви за сите возрасти. Тоа е забавно, лесно и достапно. Над 50 награди и почести, вклучувајќи го и прогласувањето за ТОП победник од сите победници од страна на Tech & Учење. За БЕСПЛАТНО демо и повеќе информации за производот, посетете ја нашата веб-локација денес.

врв

ALDEBARAN ROBOTICS

//www.aldebaran -robotics.com/en

ISTE Booth # 2215

Контактирајте не: Cedric Vaudel, [email protected]

Со хуманоидниот робот NAO и неговиот лесен за користење програмска средина, вашите студенти ќе имаат фасцинантно искуство на учење со роботи. Засилете ги научните наставни програми и привлечете ги најдобрите студенти на вашите часови! Замислен за студенти од сите нивоа, NAO е разновиден робот кој може да ви помогне да истражите голем број на теми преку живи практични експерименти и програмирање. Придружете се на 200-те престижни универзитети и училишта во заедницата Нао!

врв

АМЕРИКАНСКА КОРПОРАЦИЈА ЗА ОБРАЗОВАНИЕ

www.amered.com

ISTE Booth #: 864

American Education Corporation нуди три наставни програми за е-учење и решенија за оценување за цели области, индивидуални училишта, училници, лаборатории, како и далечински или виртуелни студенти. На A+nyWhereLearning System®, A+® LearningLink™ и A+® Classroom Student Response System™ се идеално прилагодени за К-12 јавни, приватни и чартер училишта, како и центри за учење пред и после училиште.

врв

ATOMIC LEARNING

www.atomiclearning.com

ISTE Booth #: 674

Контактирајте не: atomic@ AtomicLearning.com, 866-259-6890

Atomic Learning обезбедува практична примена на технологијата во образованието преку зајакнување на едукаторите со обуката и ресурсите потребни за создавање студенти подготвени за 21 век. Илјадници училишта, колеџи и универзитети го направија атомското учење составен дел од нивниот професионален развој, технолошка интеграција и иницијативи за поддршка. Дознајте повеќе на www.AtomicLearning.com.

top

CALIFONE® INTERNATIONAL

califone.com

ISTE Кабина бр.: 1189

Контактирајте не: Tim Ridgway, [email protected]

Дојдете да го видите Spirit™ SD boombox со неговиот слот за SD картичка и USB-порта, нова тастатура и нашата нова Diggiditto™ линија на камери за документи. Прикажани се и цврсти слушалки за ученици кои учат јазик на ELL, исти како оние што се користат во работилниците за конференции на ISTE. Слушајте како звучи збогатното аудио засилување од целата класа со нашиот надграден аудио систем со инфрацрвена училница. Пријавете се за да го добивате нашиот бесплатен месечен билтен и да бидете вклучени за да добивате награди по час!

врв

DREYFOUS &СОРАБОТНИЦИ

www.eduplatform.net

ИСТЕ Бут #: 548

Контактирајте не: [email protected] или бесплатен, 1-866-314-0110

EduPlatform™, Алатката за премиера за создавање и дистрибуција на дигитални лекции, е лесно за користење наставно решение за училници со жица или безжична мрежа, како што се компјутерски лаборатории и други поставки еден-на-еден. Нашиот Изградувач на лекции го охрабрува користењето на достапните дигитални ресурси дозволувајќи им на наставниците да спојуваат и редоследуваат веб-страници, програмски датотеки, како и проценки создадени од наставници. Вклучениот Управник во училница ги обезбедува карактеристиките неопходни за да се минимизираат одвлекувањата и да се максимизира времето на настава.

врв

eINSTRUCTION

www.einstruction.com

ISTE Booth #1810

Информации за контакт: [email protected]

eInstruction им нуди на едукаторите семејство софтвер, системи за одговор на учениците, интерактивни табли, безжични таблети, алатки за известување и анализа на податоци и висококвалитетна содржина. Овие решенија го зголемуваат ангажманот на учениците, обезбедуваат повратни информации во реално време и им овозможуваат на едукаторите да го проценат разбирањето и да ги приспособат лекциите во повеќе од 500.000 училници низ целиот свет. За да дознаете повеќе за eInstruction, посетете ја //www.einstruction.com.

top

ELEARNINGFORCE CORPORATION

www.elearningforce. com

ISTE Booth #: 582

Контактирајте не: Оддел за продажба

ElearningForce, сертифициран од MicrosoftGold Partner, разви SharePointLMS, академска верзија на SharePoint. SharePointLMS е целосно развиен систем за управување со учење (LMS) за Microsoft Office SharePoint Server 2007, 2010 и WSS3.0. SharePointLMS е преполн со напредни и интуитивни функции, но сепак е лесен за користење и за наставници и за студенти.

врв

FARONICS

www. faronics.com

ISTE Booth #: 1340

Контактирајте со нас: Kelly Batke

Како најновото издание на пакетот за безбедност на Faronics, Faronics Anti-Virus обезбедува проактивна, ресурси- ефикасна заштита од малициозен софтвер без да се загрозат перформансите на системот. Комбинира антивирусни, антиспајвери и анти-руткит технологии во цврсто интегрирано решение кое беспрекорно се интегрира со Faronics Deep Freeze, така што ажурирањата на дефиницијата ќе се случуваат дури и кога работните станици се заштитени во замрзната состојба.

top

LANSCHOOL TECHNOLOGIES

Исто така види: Јавните училишта во округот Харфорд го избираат своето учење за да доставуваат дигитална содржина

www.lanschool.com

ISTE Booth #: 2320

Контактирајте не: 877-370-5546

Софтверот за управување со училница LanSchool v7.4 ја подобрува ефективноста и учењето на наставникот во училница од 21 век. Со LanSchool, наставниците можат лесно да ги отстранат одвлекувањата, да покажат вештини, да го следат и проценат напредокот на учениците. LanSchool поддржува жичени или безжични мрежи и работи на компјутери, Mac, MultiPoint сервер, терминални услуги и iPad, iPod Touch. Преземете пробен период од 30 дена од //www.lanschool.com/trialи преземете ја контролата над вашата училница!

top

LIGHTSPEED TECHNOLOGIES, INC.

www.lightspeed-tek.com

ИСТЕ Бут #: 2355

Контактирајте не: 800-732-8999

Аудио системите во училницата се сметаат за основна компонента за училниците од 21 век. Новиот сè-во-едно REDCAT? Медиумите обезбедуваат оптимална разбирливост на говорот, ја надминуваат бучавата во училницата и обезбедуваат кристално чист звук за сите ученици. Мултимедијалниот звук сега може безжично да се насочува низ Lightspeed инфрацрвените системи со новиот IR Media Connector.

top

NETSUPPORT

www.netsupport -inc.com

ISTE Booth #: 762

Контактирајте не: Џенифер Петрикас; [email protected]

Софтвер за управување со училница не само за училницата. Комбинирање на напреден компјутерски мониторинг во училница, алатки за презентација и прибелешки во реално време, контроли за печатач, апликации и интернет заедно со својата единствена конзола Technician; NetSupport School одговара на предизвикот и барањата на денешната модерна училница.

врв

УНИВЕРЗИТЕТ ПЕППЕРДИН

gsep.pepperdine.edu

ИСТЕ Бут #: 1650

Контактирајте не: 866-503-5467

Дипломирана школа за образование и психологија на Универзитетот Пепердин е иновативна и разновидна заедница за учење посветена на поттикнување на академската извонредност , социјална цел, значајна услуга и лично исполнување. Нуди магистерски и докторски студиипрограми на постдипломски кампуси лоцирани низ Јужна Калифорнија во Енцино, Ирвин, Малибу, Западен Лос Анџелес, Вестлејк Вилиџ и онлајн.

врв

PROMATRIX INC.

www.promatrixinc.com

Контактирајте со нас: //www.promatrixinc.com/Contact.aspx

Софтверски алатки базирани на технологијата за секвенционер на говор за креирање и доставување презентации. Лесно додајте глас на вашето видео или PowerPoint презентации и без да изговорите ниту еден збор. Организирајте ги вашите презентации користејќи го Video Explorer, систем за помош базиран на видео. ProMatrix: Интегрирани решенија со премостување технологии.

врв

PROMETHEAN

www.PrometheanWorld.com

ISTE Booth #: 1110

Контактирајте не: [email protected]

Promethean е глобален лидер во технологијата за интерактивно учење и оценување. ActivClassroom од Promethean е средина за учење од 360 степени, овозможена од технологија. Овде, веруваме дека секој може да научи и дека учењето треба да биде забавно. Дека поголемото учество на учениците значи подобри постигања на учениците. Оценувањето треба да го поддржува учењето и лекциите треба да стигнат до сите ученици. И таа технологија е важна, но не значи ништо без посветеноста на наставниците и имагинацијата на учениците.

top

QWEST

www.qwest.com/edu

ISTE Booth #: 2314

Контактирајте не: Кетрин Мајер или Роксана Мадрид

Qwest нуди уникатна имоќна комбинација на управувани податоци и гласовни решенија за федералните, државните и локалните власти; К-12, Високообразовни институции; бизнисот и потрошувачите. Qwest обезбедува широк спектар на услуги за мрежно поврзување податоци дизајнирани за доверливост и безбедност, глас преку IP (VoIP), како и локални и говорни сервери на долги растојанија.

топ

QWIZDOM

www.qwizdom.com

ISTE Бут #: 1626 & засилувач; 839

Контактирајте не: 877-794-9366

Qwizdom обезбедува интегрирани образовни технолошки решенија за илјадници училишта ширум светот. Настојувајќи да го направи учењето и ефективно и привлечно, Qwizdom нуди напредна технологија за одговор на радиофреквенција во училницата, комплетни системи за учење на софтвер, преку 150 интерактивни наставни програми и дигитална мрежа за учење. Застанете на штандовите на Qwizdom #1626 и 839 на ISTE и влезете за да освоите Q7 Presenter Tablet плус многу други награди и подароци или посетете ја: www.qwizdom.com.

врвот

Исто така види: Водич за купувачи ISTE 2010

SPECTOR 360 STUDENT PC & засилувач; СОФТВЕР ЗА СЛЕДЕЊЕ НА ИНТЕРНЕТ

www.SpectorEDU.com

ИСТЕ Бут #: 2321

Спектор 360 работи со вашиот веб-филтер за да го зголеми времето на студентот на задача, да ги заштити децата од опасностите на Интернет и заштедете пари на залудно потрошени ИТ трошоци со централно следење на СЕ што прават студентите на компјутер и на Интернет. Табелите на високо ниво покажуваат трендови и шеми, а потоа се продлабочуваат за да се истражи осомничениотоднесување.

врв

WYSE TECHNOLOGY, INC.

www.wyse.com/edu

ISTE Booth # 2450

Контактирајте со нас: [email protected], 800-GET-WYSE

Wyse Technology е глобален лидер во пресметувањето на клиентите во облак, користејќи го своето водечко во индустријата, тенкото и нула клиентско пресметување- базиран на десктоп виртуелизација софтвер, хардвер и услуги. Cloud Client Computing е ултимативното компјутерско решение за клиент за нашето време. Го заменува застарениот компјутерски модел на небезбедниот, несигурен, незелен и скап компјутер. Обезбедува сигурност, доверливост, корисничко искуство со најниска потрошувачка на енергија и вкупни трошоци за сопственост. Едноставно ги поврзува сите точки: тенки и нула клиентски пресметки, унифицирани комуникации, виртуелизација на десктоп и веб за корисниците да стигнат до облаците – во приватен, јавен, владин или хибриден облак. Wyse е со седиште во Сан Хозе, Калифорнија, САД, со канцеларии ширум светот.

врвот

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.