Најдобри бесплатни часови и активности за музика

Greg Peters 25-08-2023
Greg Peters
прослава на музичкото образование што се одржува во неделата пред емитувањето на наградите Греми. На GITS сесиите има едукатори и професионални музичари кои споделуваат увиди за музиката како уметност и бизнис, како и планови за часови по К-12.

Дигитални образовни ресурси на Њујоршката филхармонија

Видеа, детални лекции и наставни водичи од музичари од Њујоршката филхармонија. Подредени по одделение, овие лекции нудат имагинативни и неочекувани начини за размислување, учење и вежбање музика. Речиси возбудливо како да се биде таму.

Исто така види: Што е Headspace и како работи за наставниците?

Пијано акорд, скала, прогресија придружник

Андроид Арин Крес да трансформира популарна песна во музичка лекција за природни науки. Таа брзо ја сфати моќта на препишувањето текстови за образование и резултатот е ClassroomLyrics.com. Разгледајте ги видеата со популарна музика со текстови препишани за учење општествени науки, граѓански и научни теми. Најдобро од сè, нека вашите ученици создаваат и споделуваат свое музичко видео.

Канал Violin Lab

Совршено уво: музика и засилувач ; Ритам

Андроид

Исто така види: Најдобри видео игри за враќање на училиште

Како академски предмет, музиката не е како ниедна друга. Се состои не само од теорија, ноти, скали и хармонии, туку и од капацитет длабоко да ги поттикне своите слушатели и практичари. Ова мистериозно влијание што го врши музиката може да биде моќно средство за вклучување на умовите и срцата на учениците од која било возраст.

Бесплатните онлајн музички лекции, активности и апликации подолу ќе ја донесат радоста на музиката во секоја училница или предмет, без разлика дали се работи за јазични уметности, историја, математика или наука.

Друмео бесплатни лекции за тапани

Импресивен асортиман на бесплатни видеа наменети не само за амбициозните тапанари, туку и за напредните студенти. Истражете ги различните плејлисти како што се лекции за почетници, напредни лекции за тапани, жлебови за тапани што мора да се знаат, електронски тапани и многу повеќе.

PianoLessons4Children.com

Труд на љубов од воспитувачот Марија Милер, Piano Lessons4Children.com нуди основни лекции по пијано за млади ученици, видео пеење заедно, бесплатни музички листови и лекции за благодарност за музиката. Шармантен пристап без стрес за воведување на децата со чудото и убавината на музиката.

Fiddlerman

Неверојатно сеопфатен бесплатен ресурс за студенти на која било возраст и ниво на искуство кои сакаат да ги подобрат своите виолински вештини и знаења. Воден од професионалниот концертен мајстор Пјер Холштајн, познат како Fiddlerman, Fiddleman.com може да се пофали со активен форум за корисници покрај неговите обемни алаткиза учење виолина, од видео упатства до композиции до основи за почетници. Задолжително проверете го годишниот божиќен проект, во кој корисниците соработуваат така што поставуваат снимка на која свират или пеат сакана божиќна мелодија како „Бел Божиќ“. Супер забава.

Споделете ги моите планови за часови по музика за лекции

Откријте стотици музички лекции создадени и споделени од вашите колеги едукатори. Сакате да предавате математика или англиски со музика? Нема проблем -- само пребарајте по предмет, стандард и оценка за да го пронајдете вашиот натпревар.

флуентност mc

Наставникот по англиски јазик Џејсон Р Левин (познато како флуентност mc) ги споделува своите прекрасни и оригинални рап музички видеа наменети да им помогнат на корисниците да го научат англискиот речник, изговорот и граматиката . Видеа како „Новото нормално“, „Ноќта на вештерките доаѓа“ и „Герунд или инфинитив?“ истражете ги тековните настани, американската култура и елементите на јазикот во ангажиран и забавен формат.

Објаснето за пеење со полифоничен призвук

Ако никогаш не сте слушнале полифоно пеење, треба да ја погледнете оваа ѕвезда на теренот, Ана-Марија Хефеле. Таа ја демонстрира оваа звучна вокализација и дава темелно објаснување на феноменот. Каналот на Јутјуб на Хефеле нуди многу други фасцинантни видеа кои го истражуваат прекумерното пеење.

Стихови во училница

Случајна забелешка за време на лекција во 5-то одделение за учител инспириран од годишните времиња

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.