Натпревар за Ча-Чинг, паметни деца за пари!

Greg Peters 12-06-2023
Greg Peters

Паметните деца Ча-Чинг со пари го започнаа вториот годишен натпревар за залог кој доделува $10.000 на победничкото училиште, плус 1.000 $ за добротворна организација по нивен избор –

Усогласени со стандардите Ресурси за воспитувачите и семејствата да им помогнат на учениците од К-6 одделение Да станат финансиски овластени возрасни -

Silver Spring, Md. (петок, 7 септември 2018 година) - Џексон добротворна фондација, непрофитна организација со мисија да напредни финансиски знаења на национално ниво и Discovery Education, водечки снабдувач на дигитални содржини и професионален развој за училниците К-12 денеска го објави вториот годишен натпревар Ча-Чинг пари за паметни деца! Натпреварот ги поканува наставниците од основните училишта и семејствата да се заложат да ги научат децата како да „заработуваат, штедат, трошат и донираат“ за шанса да освојат 10.000 долари за нивното локално училиште - плус дополнителни 1.000 долари за добротворната организација по нивен избор. Училиштето што ќе победи ќе добие забавен настан за финансиска писменост во нивното училиште на кој ќе се појави експертот за образовни медиуми за деца, д-р Алис Вајлдер, продуцент на Blues Clues и ко-креатор на Super WHY!, и ликовите на Ча-Чинг. Учесниците може да го преземат ветувањето до еднаш дневно во име на нивното училиште од сега до 13 декември 2018 година.

„Сè што можеме да направиме за да им помогнеме на едукаторите и семејствата да ги научат основните финансиски вештини на младите луѓе е победа во мојата книга“, рече Даниел Робинсон, извршен директор,Џексон добротворна фондација . „Discovery Education го носи Ча-Чинг во училниците низ целата земја, давајќи им на учениците пристап до овие лекции кои ќе го променат животот. Со овогодинешниот предизвик за ветување, се надеваме дека ќе допреме до уште повеќе студенти, со што ќе има позитивно влијание во нивната иднина. генерација на финансиски овластени возрасни лица. Програмата ги овластува младите со критични вештини од 21 век со започнување на висококвалитетно образование за финансиска писменост во основно училиште, каде што може да биде фундаментално вградено во основните искуства за учење на млада возраст. Достапна бесплатно во училниците низ целата земја, програмата вклучува ресурси за воспитувачи, семејни активности, анимирани видеа и многу повеќе.

„Ча-Чинг, Џексон и Дискавери Едукација им помагаат на учениците да развијат паметни навики за пари кои позитивно ќе влијаат на нивните семејствата и иднината, рече Др. Триш Валингер, директор на училиштето Сент Мери, победник на училишниот водач на минатогодишниот натпревар за паметни деца Ча-Чинг со пари во Белви, Небраска. „Поттикнувањето на студентите да ги задржат силните концепти за управување со пари и подготвувањето со знаењето, алатките и практиката што им се потребни за да водат фискално дисциплинирани животи, ќе ја зајакне нивната способност да напредуваат додека созреваат.“

Ангажирани музички видеа — Помагање на децата да научат управување со париконцепти со живи цртани ликови од бендот Cha-Ching Money Smart Kids! . Приказните ја нагласуваат важноста од заработка, штедење, трошење и донирање и помагаат да се зајакнат здравите навики за пари.

Активности во училницата — Обезбедување на едукаторите од К-6 со активности усогласени со стандардите кои се комбинираат со музички видеа за да ги научат учениците како да бидат паметни пари.

Исто така види: Што е Edublogs и како може да се користи за предавање?

Водичи за едукатори — Подобрување на знаењето за финансиската писменост на воспитувачите за подобро да ги опремат за да ги олеснат активностите во училницата.

Семејни активности — Нудејќи им на родителите, семејствата и заедниците корисни алатки за да ги учат нивните децата како да бидат паметни пари.

Наградни игри — Промовирање на позитивни навики за пари и доделување на заслужните училишта награда од 10.000 американски долари за изградба на посветла финансиска иднина, заедно со 1.000 долари за донирање во добротворна организација по свој избор.

„Cha-Ching Money Smart Kids ги овластува воспитувачите да ги научат децата на убедливи начини да обезбедат финансиски ослободувачка иднина“, рече Лори Мекфарлинг, виш потпретседател и главен маркетинг директор, Discovery Education . „Discovery Education е возбуден што ќе продолжи со соработката со Џексон хуманитарната фондација за да обучи нова генерација ученици и идни лидери како градбени елементи на финансиската писменост.“

Исто така види: Слушајте без вина: аудиокнигите нудат слично разбирање како читањето

Започна во април 2017 година, овие ресурси се достапни на www.cha -chingusa.org и преку Discovery Education Streaming. Повеќеинформации за дигиталните содржини и услугите за професионален развој на Discovery Education, посетете го discoveryeducation.com. Останете поврзани со Discovery Education на Facebook, Twitter, Instagram и Pinterest @DiscoveryEd.

###

За Џексон:

Jackson National Life Insurance Company® (Jackson) е водечки снабдувач на пензиски производи за професионалци во индустријата и нивните клиенти. Компанијата нуди разновидна палета на производи, вклучувајќи ануитети со променливи, фиксни и фиксни индекси дизајнирани за даночно ефикасно акумулирање и распределба на приходот од пензионирање за клиентите на мало, и производи со фиксен приход за институционални инвеститори. Подружниците и филијалите на Џексон обезбедуваат специјализирани услуги за управување со средства и брокерски услуги за малопродажба. Џексон се гордее со иновациите на производите, здравите практики за управување со корпоративниот ризик и стратешките технолошки иницијативи. Фокусирана на мисловно лидерство и образование, компанијата развива сопственичко истражување, увид во индустријата и обука за финансиски претставници за планирање на пензионирањето и алтернативни стратегии за инвестирање. Џексон е исто така посветен на корпоративната општествена одговорност и поддржува добротворни организации фокусирани на зајакнување на семејствата и создавање економски можности во заедниците каде што неговите вработени живеат и работат. За повеќе информации, посетете го jackson.com.

За Џексон CharitableФондација:

Добротворната фондација Џексон, добротворната организација на Џексон, е приватна оперативна фондација 501(c)(3). Неговата мисија да обезбеди образовно програмирање за зголемување на финансиското знаење на Американците, достигнува повеќе од 1,5 милиони луѓе годишно. Следете ја добротворната фондација Џексон на jacksoncharitablefoundation.org и на Твитер на @JacksonFdn.

За Образованието за Дискавери:

Како глобален лидер во дигитални содржини засновани на стандарди за К -12 училници ширум светот, Discovery Education го трансформира наставата и учењето со наградувани дигитални учебници, мултимедијални содржини, професионално учење и најголемата професионална заедница за учење од ваков вид. Служувајќи 4,5 милиони едукатори и над 50 милиони студенти, услугите на Discovery Education се достапни во приближно половина од училниците во САД, 50 проценти од сите основни училишта во ОК и повеќе од 50 земји низ целиот свет. Инспириран од глобалната медиумска компанија Discovery, Inc., Discovery Education соработува со области, држави и организации со истомисленици за да ги плени учениците, да ги поттикне наставниците и да ги трансформира училниците со приспособени решенија кои го зголемуваат академското достигнување. Истражете ја иднината на образованието на DiscoveryEducation.com.

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.