Што е Arcademics и како работи за наставници?

Greg Peters 21-06-2023
Greg Peters

Arcademics, како име, е паметна спојување на „arcade“ и „academics“ бидејќи содржи -- погодувате -- гејмифицирано учење. Со нудење избор на класични игри во аркадни стилови, со образовен пресврт, овој систем е за да ги ангажира учениците додека им помага да учат, без тие воопшто да го сфатат.

Веб-страницата има голем број игри со различни стилови за покрива математика, во различни форми, како и јазици и друго. Бидејќи сето тоа е веднаш достапно и бесплатно, ова е корисен ресурс за учениците да го користат во училиште и дома. Всушност, бидејќи ова функционира на повеќето уреди, тие можат да го користат секаде каде што имаат интернет конекција.

Со опсегот на предмети и оценки од кои може да се изберат, лесно е да се користи и може конкретно да ги таргетира способностите на различни ученици со леснотија.

Значи, дали Arcademics е вистински за вашиот час?

  • Најдобри алатки за наставници
  • 5 апликации и веб-страници за Mindfulness за K-12

Што е Arcademics?

Arcademics е алатка за учење математика и јазик која користи игри во стил на аркада за да ги ангажира и обучи учениците да напредуваат, преку подобрување нивните способности во овие различни предмети.

Поточно, ова е веб-базирана алатка која користи онлајн игри за да ги подучи учениците. Вреди да се напомене дека дури и без наставниот дел, ова се забавни игри за играње, што го прави ова одлична опција за студенти во и надвор одкласа.

Благодарение на таблите на водачи и повратните информации, овој гејмифициран пристап може да им помогне на учениците да се вратат за повеќе и да продолжат да се обидуваат и да се подобруваат. Вреди да се напомене дека сè може да се чувствува брзо и конкурентно, што можеби не е привлечно за сите стилови на учење на учениците.

Со повеќе од 55 игри распоредени на 15 предметни области, треба да има игра што ќе одговара на повеќето студенти. Но, најважно, треба да има и нешто што ќе одговара на наставниот план на повеќето наставници. Од тркачки делфини до запирање на инвазии на вонземјани, овие игри се многу привлечни и многу забавни, а истовремено се и едукативни.

Како функционира Arcademics?

Arcademics е бесплатна за користење и не Не треба да давате никакви детали за да започнете. Едноставно навигирајте до веб-локацијата, користејќи лаптоп, паметен телефон, таблет или друг уред. Бидејќи ова користи HTML5, треба да работи на речиси секој уред со овозможен прелистувач со интернет конекција.

Потоа е можно да се избере игра или да се пребарува користејќи ги категориите како што се типот на предметот или нивото на одделение, пред да започнете играј веднаш. Контролите се супер едноставни, со објаснување како да се игра пред да започне играта. Можете дури и да го изберете нивото на брзина, овозможувајќи секоја игра да биде полесна или попредизвикувачка врз основа на способноста што ја постигнал ученикот.

По секоја игра има повратни информации за да се види како ученикот завршил и како да подобри. Ова екорисни за да се одржат учениците мотивирани и да учат, но исто така и за воспитувачите како начин да се следи напредокот и да се видат областите што би можеле да користат работа.

Добијте ги најновите вести за edtech доставени до вашето сандаче овде:

Кои се најдобрите карактеристики на Arcademics?

Arcademics е лесен за користење, забавен и бесплатен за пристап, кои се комбинираат за да ја направат многу привлечна алатка тоа е едноставно да се испроба пред да се посветите на кој било начин да го користите редовно.

Исто така види: Што е Panopto и како може да се користи за настава? Совети и трикови

Изборот на игри е одличен како и прегледот на предметната област. Но, особено корисна е способноста да се постават нивоа на тежина, така што секој ученик може да најде игра која е совршена во своето ниво на предизвик, а сепак да биде забавна.

Повратните информации по натпреварите се исто така одлични со точни одговори дадени на пропуштените прашања за да се помогне учењето, резултат на точност за да се види прогресијата и стапка на одговор во минута која може да даде цели за идните цели.

Децата можат веднаш да играат без да мора да даваат никакви лични податоци. Иако ако наставникот има сметка, преку премиум планот, тој може да го види напредокот на ученикот бидејќи секој може да има свои профили во системот.

Другите премиум карактеристики вклучуваат нудење лекции за да им се помогне на учениците да учат во области со кои се мачеле во играта. Зачувувањето и следењето на перформансите на играта се други корисни функции што ги добивате кога ќе се одлучите за премиумплан.

Arcademics Price

Arcademics е бесплатен за користење со сите игри достапни за играње веднаш без потреба да се дава какви било лични детали. Ќе најдете дека има некои реклами на страницата, но се чини дека тие се соодветни за возраста за деца. Има и платена верзија која нуди повеќе функции.

Arcademics Plus е платен план и има неколку верзии. За Семејниот план се наплаќа 5$ по ученик годишно. Исто така, постои верзија Classroom со иста $5 по ученик годишно, но со повеќе достапни аналитики насочени кон наставниците. Конечно, постои Училишта & засилувач; План District кој нуди уште повеќе податоци и се наплаќа на основа цитат .

Arcademics најдобри совети и трикови

Започнете во класа

Однесете го часот низ игра како група за да можат да видат како да започнат пред да ги испратат да се обидат поединечно.

Бидете конкурентни

Ако сметате дека конкуренцијата може да помогне, можеби имајте неделна табела со резултати за класата за да видите како секој напредува со своите игри.

Наградете учење

Користете ги игрите како награда по добриот напредок на новите или предизвикувачки лекции на часовите на кои работат учениците.

  • Најдобри алатки за наставници
  • 5 Апликации за свесност и Веб-страници за K-12

За да ги споделите вашите повратни информации и идеи за овој напис, размислете да се придружите на нашата Техника & засилувач; Учење онлајн заедница .

Исто така види: Користев Edcamp за да го едуцирам мојот наставен кадар за алатки за вештачка интелигенција. Еве како можете и вие да го направите тоа

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.