Што е Wonderopolis и како функционира?

Greg Peters 09-06-2023
Greg Peters

Wonderopolis е магично дизајниран простор на поширокиот интернет посветен на истражување на прашања, одговори и како можеме да учиме. Како таква, ова е корисна алатка за образование, како и убаво место за поттикнување на идеи за настава.

Оваа веб-базирана платформа секојдневно расте, со прашања кои ги додаваат многу корисници кои ја посетуваат оваа страница. Со 45 милиони посетители од лансирањето, сега има повеќе од 2.000 чуда на страницата и се зголемуваат.

Чудото е, во суштина, прашање поставено од корисник што е истражено од уредничкиот тим за да даде одговор. Забавно е и користи јасно наведени извори, како и детали фокусирани на наставата што го прават корисна алатка.

Така е и Wonderopolis за вас и вашата училница?

  • Најдобри алатки за наставници

Што е Wonderopolis?

Wonderopolis е веб-локација која им овозможува на корисниците да поднесуваат прашања на кои може да се одговори детално -- како статија -- од уредничкиот тим.

Исто така види: Што е Powtoon и како може да се користи за настава?

Wonderopolis објавува „чудо“ секој ден, што значи дека едно од прашањата е одговорено во формат на статија со зборови, слики и видеа како дел од објаснувањето. Корисно, изворите се исто така обезбедени, во стилот на Википедија, за да им овозможат на читателите повеќе да ја истражуваат темата или да ја проверат точноста на одговорот.

Спонзорирана е страницата од Националниот центар за семејна писменост (NCFL) така што има личен интерес да обезбеди вистински вредниресурси за учење на децата. Вклучени се голем број други филантропски партнери, кои овозможуваат ова да биде бесплатна понуда.

Како функционира Wonderopolis?

Wonderopolis е бесплатен за користење, така што од самиот почеток ќе слетувате на почетната страница населени со забавни и мисловни прашања. На пример, неодамна прашањето беше "Што е Пи?" а подолу се линкови до „Дознајте повеќе“ или „Тестирајте го вашето знаење? што ве води до скокачки прозорец со повеќекратен избор на прашања и одговори.

Прашањата се разликуваат многу, од научно засновани, како „Зошто фламингото е розово?“, до музика и историја, како „Која е кралица на соулот? Исто така, постои систем на графикони што покажува високо оценети прашања, корисни за наоѓање инспирација што предизвикува размислување.

Друг начин за навигација е да ја користите картата за да изберете каде сте и да се вклучите во дискусиите што се водат во вашата област. Или одете во делот за собирање за да ги најдете областите што се опфатени, од историјата на црните до Денот на планетата Земја.

Ако одите во „Што се прашувате?“ дел што можете да го напишете директно во лента во стил на пребарување за да го додадете вашето прашање во колекцијата што е веќе на страницата. Или одете веднаш подолу за да изберете највисоко оценети, најнови или без гласови наведени долу за да видите што друго е побарано.

Кои се најдобрите карактеристики на Wonderopolis?

Wonderopolis ги има се случува многу, па може да потрае малку да се навикнеш пред да можешистражете ги деловите што најмногу ви се допаѓаат со леснотија. Но, корисно е што нуди дневни додатоци кои можат да се истражат речиси веднаш по слетувањето на почетната страница -- идеални за учење инспирација.

Вондерополис, исто така, наведува популарни прашања кои можат да бидат одлично како начин да се дојде до размислување, или како скок од точка за размислување за теми што можеби сакате да ги покриете на часот.

Можноста да се гласа позитивно на прашањата објавени од други корисници е убава бидејќи тоа го овозможува најдоброто оние кои се издигнуваат на врвот за да можете лесно да го најдете изборот на купот. Има и кратка видео серија, Wonders with Charlie, во која маж истражува секакви креации, од гајдата со ракавици од латекс до одговарање на прашања како „Што е К-Поп?“

Веднаш на врвот од која било чудна статија имате корисни опции да слушате со аудио, да коментирате или читате коментари на други или да ја испечатите статијата за да ја дистрибуирате на часовите.

Потоа, кога ќе стигнете до дното, ќе ги видите сите стандарди кои се опфатени со овој дел, што ќе ви овозможи да го усогласите ова со целите за класа или поединечни ученици по потреба.

Колку чини Wonderopolis?

Wonderopolis е бесплатен за користење. Благодарение на филантропското финансирање, плус тоа партнерство со Националниот центар за семејна писменост (NCFL), можете да користите онолку од многуте ресурси на страницата колку што ви треба, без да мора да платите ниту денар или да седите преку една реклама. Виедури и не мора да се регистрирате, што ќе ви овозможи да останете анонимни.

Најдобрите совети и трикови Wonderopolis

Следете се

Користете го " Пробајте го“ делот на крајот од написите за да најдете дополнителни вежби што учениците можат да ги прават дома или на превртен час, назад во собата со вас.

Исто така види: Најдобрите STEM апликации за образование

Креирај

Учениците нека смислат прашање што треба да го додадат на страницата и по една недела да видат кој има најмногу гласови пред да го покриете на часот.

Користете извори

Научете ги учениците да ги проверуваат изворите за да знаат дека она што го читаат е точно и научете како да го преиспитуваат она што го читаат и да најдат соодветни извори за знаење.

  • Најдобри алатки за наставници

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.