5 наставни лекции од Тед Ласо

Greg Peters 12-07-2023
Greg Peters

Тед Ласо има многу лекции за наставниците кога се гледа преку образовниот објектив. Ова не треба да изненадува бидејќи шоуто, кое го има своето деби во третата сезона на 15 март на Apple TV+, беше инспирирано од едукатор. Ѕвездата и ко-креаторот Џејсон Судеикис, кој го игра постојано оптимистичкиот и постојано со мустак насловен лик, го базира Ласо во голем дел на Дони Кембел, неговиот поранешен реален тренер по кошарка во средно училиште и професор по математика.

Јас го интервјуирав Кембел во 2021 година и беше лесно да се види зошто Судеикис бил толку инспириран од него. Како и измислениот Ласо, Кембел дава приоритет на човечката поврзаност, менторство и односи пред сè друго. Како едукатор, сметам дека мотивационите стратегии што Ласо ги сподели на екранот досега се корисни и добар потсетник за тоа што може да направи вистинскиот учител и ментор кога сме во наши најдобри.

  • Видете исто така: Совети за настава од тренерот & засилувач; Едукатор кој го инспирираше Тед Ласо

Се радувам на третата сезона. Во меѓувреме, првите две сезони од шоуто служат како добри потсетници за тоа колку далеку може да оди позитивноста, љубопитноста, љубезноста и грижата кон инспиративните и водечки студенти, а исто така и колку е лош вкус на чајот.

Еве ги моите совети за учење од Тед Ласо.

Исто така види: План за лекција на Jeopardy Labs

1. Експертизата за темата не е сè

Кога Ласо пристигнува во Англија во сезоната 1, тој не знае речиси ништоза фудбалот (дури и до крајот на сезоната 2, неговото знаење изгледа прилично рудиментарно), но тоа не го спречува желниот Јенки да им помага на своите играчи да растат и на теренот и надвор од него, дури и ако всушност победувањето на фудбалските натпревари е само понекогаш дел од тој раст. Добар потсетник е дека нашата работа како наставник не е секогаш да ги учиме учениците што знаеме, туку да им помогнеме да ги водиме на нивните образовни патувања, менторирање или тренирање на нивното акумулирање на знаење, наместо да им ја пренесуваме нашата мудрост.

2. Љубопитноста е клучна

Во една од сцените со потпис на серијата, Ласо се впушта во игра со стрела со високи влогови и ги изненадува сите со неговите штрајкувачки способности. „Момците ме потценуваа целиот мој живот“, вели тој во сцената. „И со години никогаш не разбрав зошто. Порано навистина ми пречеше. Но, тогаш еден ден го возев моето мало момче до училиште и го видов овој цитат од Волт Витман и беше насликан на ѕидот таму. Рече: „Биди љубопитен, не осудувај“. .

Љубопитноста е она што го прави Ласо кој е и еден од најважните атрибути што студентите можат да ги имаат. Откако ќе ги натераме учениците да бидат љубопитни за учење, остатокот е лесно. Добро, полесно .

Исто така види: Што е Unity Learn и како функционира? Совети & засилувач; Трикови

3. Не БидиСе плаши да инкорпорира идеи од други

Една од силните страни на Ласо -- веројатно неговата единствена -- како фудбалски стратег е неговата подготвеност да ги инкорпорира идеите што другите ги имаат без неговото его или авторитет да бидат загрозени. Без разлика дали зема совети од тренерот Берд, Рој Кент или Нејтан (барем во првата сезона), или учејќи трик игра од неговите играчи, Ласо е секогаш подготвен да слуша нови идеи. Ова е особено важно за наставниците кои сега треба постојано да се прилагодуваат на новата технологија и да бидат подготвени да допрат до колегите и учениците за да научат за сè, од нови дигитални платформи до каква музика слушаат учениците.

4. Позитивноста не е чудесен лек

„Биди позитивен“ е мотото на Ласо, но во сезона 2, тој и другите ликови учат дека само позитивноста не е секогаш доволна. Сезоната често има помрачни теми и не толку среќни пресврти, на големо разочарување на некои гледачи. И додека можеме да дебатираме за заслугите на насоката која сезона 2 ја зеде од драматична перспектива, секако е точно во животот и во училницата дека само да се биде позитивен не може да ги надмине сите пречки. Колку и да работиме напорно и оптимисти, ќе наидеме на пречки, пречки и загуби. Избегнувањето на токсичната позитивност значи да не се премолчуваат борбите на студентите, колегите и самите нас. Со други зборови, дури и да избереме да ја гледаме чашата полуполна, ниемора да се признае дека понекогаш е половина полн со чај.

5. Победата не е сè

Ласо повеќе се грижи за играчите во неговиот тим отколку за победата. И иако тоа можеби не е ставот што би сакале да го има тренерот на вашиот омилен спортски тим, таму има лекција за наставниците. Како едукатори, со право сме загрижени за резултатите и за тоа колку добро учениците ги разбираат предметите што ги предаваме, но иако оценувањето на академските перформанси на учениците е важно, влијанието на добар час е повеќе од само конечниот резултат или оценка, и образованието не е нулта сума. Честопати кога возрасните се осврнуваат на своето образование, тие не се сеќаваат што ги научил воспитувачот или менторот за одредена тема, но се сеќаваат на начинот на кој тој воспитувач се грижел за нив како личност и ги возбудувал за часовите, без оглед на тоа. класа беше. Понекогаш навистина не е важен конечниот резултат, туку како сте ја одиграле играта.

Бонус лекција: Чајот е страшен

Оваа витална лекција за „ѓубрената вода“ веројатно не е дел од вашата наставна програма, но треба да биде.

  • 5 совети за настава од тренерот & засилувач; Едукатор кој го инспирираше Тед Ласо
  • Како ТВ од следната генерација може да помогне да се затвори дигиталниот јаз
  • Поттикнување на студентите да станат создавачи на содржина

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.