Што е Screencastify и како функционира?

Greg Peters 13-10-2023
Greg Peters

Што е Screencastify може да се сумира со неколку зборови: лесна алатка за снимање екран. Но, она што може да го направи е многу пошироко и повпечатливо.

Исто така види: Напредни карактеристики за пребарување книги на Amazon

Screencastify е моќна апликација која им овозможува на наставниците да снимаат важни моменти на интернет што можат да помогнат да заштедат време и да го подобрат учењето на долг рок. Бидејќи Screencastify е екстензија, лесно е да се инсталира, користи и работи на повеќето уреди.

 • 6 Совети за подучување со Google Meet
 • Како да користите камера за документи за далечинско учење
 • Преглед на Google Classroom

Screencastify ви овозможува да снимате видео од вашиот уред за да го репродуцирате подоцна и да го споделувате. Можете дури и да го уредувате видеото за да го усовршите пред да го искористите добро. Тоа значи да можете да давате презентација на повеќе веб-локации, со нагласувања на екранот и вашето лице во аголот преку веб-камера, за да именува само една опција.

Се разбира, ова може да го користат и студентите, па затоа може да направи уште една алатка во алатникот за наставници што им овозможува на учениците да ги прошират своите дигитални способности. Одличен начин да додадете повеќе медиуми во проектите, на пример.

Прочитајте за да дознаете сè што треба да знаете за Screencastify.

Што е Screencastify?

Ние веќе одговориле што е Screencastify на основно ниво. Но, за да се обезбеди поголема јасност – тоа е екстензија што работи со користење на Google и, конкретно, Chrome. Тоа значи дека технички може,снимајте видео од се што се случува во прозорецот на прелистувачот Chrome.

Но, тоа прави повеќе. Можете исто така да го користите Screencastify за снимање на вашиот десктоп, така што може да снимате нешто како што е презентација на Microsoft PowerPoint.

Да, има уште повеќе. Оваа платформа ќе ви овозможи и снимање од веб камера. Така, што и да правите на камера може да се сними, прикажувајќи го вашето лице во мал пресечен прозорец додека зборувате за она што се случува на екранот.

Како да добиете започна со Screencastify

За да започнете со Screencastify, ќе треба да ја преземете екстензијата од веб-продавницата на Chrome додека го користите прелистувачот Chrome и да ја инсталирате со избирање „Додај во Chrome“.

Откако ќе се инсталира, ќе ја видите иконата Screencastify во горниот десен агол на прелистувачот Chrome до лентата за адреси. Ова е розова стрелка насочена кон десно со бела икона за видео камера во неа.

Изберете го ова за да започнете или користете ја кратенката на тастатурата на компјутер Alt + Shift + S и на Mac, Option + Shift + S. Повеќе за корисни кратенки на тастатурата подолу.

Како да се користи Screencastify

Откако ќе ја изберете иконата Screencastify во прелистувачот Chrome, таа ќе ја стартува апликацијата во скокачки прозорец. Ова ви овозможува да изберете како сакате да снимате од три опции: картичка за прелистувач, работна површина или веб камера.

Постојат и картички за вклучување микрофон и за вградување веб-камера доколку сакате вашата слика да биде воаголот на видеото над горниот дел од екранот што се користи. Потоа кликнете на рекорд и ќе почнете да работите.

Како да зачувате видеа со Screencastify

Една од одличните карактеристики на понудите на Screencastify е нејзиниот лесен начин за снимање и складирање видеа. Кога ќе завршите со снимање, ќе бидете префрлени на страницата за видео, каде што потоа ќе можете да ја уредувате, зачувувате и споделувате снимката.

Можете и лесно да ја споделите на YouTube. На страницата за видео во опциите за споделување, едноставно изберете „Објави на YouTube“ и може да се поврзете на вашата сметка. Изберете го каналот на YouTube на кој сакате да се појави видеото, додајте избори за приватност и опис, притиснете „Постави“ и готово.

Можете да зачувате и на Google Drive, но повеќе за тоа подолу .

Поврзете го вашиот Google Drive со Screencastify

Една навистина убава опција е можноста да го поврзете ова со вашиот Google Drive. Со тоа, вашите снимки може автоматски да се зачуваат на вашиот Диск без да мора да правите ништо дополнително.

За да го направите ова, отворете ја страницата Screencastify Setup, изберете ја иконата „Најави се со Google“, потоа изберете „Дозволи " за да им дадете дозволи на камерата, микрофонот и алатките за цртање, а потоа изберете "Дозволи" од скокачкиот прозорец. Потоа, секогаш кога ќе завршите со снимање, вашето видео ќе се зачувува во новосоздадената папка на вашиот Google Drive наречена „Screencastify“.

Користете цртежи и прибелешки во видеата со Screencastify

Screencastifyви овозможува да цртате на екранот за подобро да разјасните за што зборувате, како на пример во картичката на прелистувачот. На пример, можеби имате карта нагоре и сакате да прикажете дел или рута, што можете да го направите со помош на виртуелно пенкало.

Исто така види: Што е Tynker и како работи? Најдобри совети и трикови

Опција ви овозможува да го означите курсорот, додавајќи светла круг околу иконата . Ова може да им помогне на учениците подобро да видат на што го привлекувате вниманието додека го движите курсорот околу екранот. Тоа е малку како ласерски покажувач на табла од реалниот свет.

Кои се најдобрите кратенки на тастатурата Screencastify?

Еве ги сите кратенки на тастатурата Screencastify би можеле да посакате и за PC и за Mac уреди:

 • Отворете ја наставката: (PC) Alt + Shift + S (Mac) Option + Shift +S
 • Започнете / прекинете со снимање: (PC) Alt + Shift + R (Mac) Опција + Shift + R
 • Паузирајте / продолжете со снимањето : (PC) Alt + Shift + P (Mac) Опција Shift + P
 • Прикажи / скриј ја лентата со алатки за прибелешки: (PC) Alt + T (Mac) Опција + T
 • Фокусирајте го центарот на вниманието на глувчето: (PC) Alt + F (Mac) Опција + F
 • Означете ги кликовите на глувчето со црвен круг: (PC) Alt + K (Mac) Опција + K
 • Алатка за пенкало: (PC) Alt + P (Mac) Опција + P
 • Бришач: (PC) Alt + E (Mac) Опција + E
 • Избришете го екранот чист: (PC) Alt + Z (Mac) Опција + Z
 • Враќање на курсорот на глувчето: (PC) Alt + M (Mac) Опција +M
 • Скриј го глувчето кога не се движи: (компјутер) Alt + H (Mac) Опција + H
 • Вклучете ја вградената веб-камера на /исклучено во картичките: (PC) Alt + W (Mac) Опција + W
 • Прикажи / скриј тајмер за снимање: (PC) Alt + C (Mac) Опција + C

Колку чини Screencastify?

Бесплатната верзија на Screencastify обезбедува многу од опциите за снимање што можеби ќе ви требаат но има нешто: видеата се ограничени во должина, а уредувањето е ограничено. Тоа би можело да биде сè што ви треба, а всушност е добар начин видеата да бидат концизни за учениците да можат да останат фокусирани. Но, ако планирате да направите повеќе, како цела лекција, ќе треба да платите.

Премиум верзијата значи дека вашите неограничени снимки го немаат тоа лого на екранот. Достапни се и посложени алатки за уредување видеа, како што се сечење, отсекување, разделување и спојување, да набројуваме само неколку.

Цената започнува од 49 долари годишно, по корисник. Или има планови специфични за едукаторите кои започнуваат од 29 долари годишно. Меѓутоа, за вистински неограничен пристап, тоа е 99 долари годишно - или 49 долари со тој попуст за едукатори - што вклучува онолку наставници што го користат софтверот колку што е потребно.

 • 6 Совети за подучување со Google Meet
 • Како да користите камера за документи за далечинско учење
 • Преглед на Google Classroom

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.