Извонреден адвокат Ву 이상한 변호사 우영우: 5 лекции за подучување на ученици со аутизам

Greg Peters 08-08-2023
Greg Peters

Вонредниот адвокат Ву (или 이상한 변호사 우영우) е хит јужнокорејска ТВ драма што моментално се прикажува на Netflix . Серијата од 16 епизоди ја прикажува приказната за Ву Јанг-ву (ја игра Парк Еун-бин), адвокатка со „нарушување на спектарот на аутизам“, додека таа се движи низ професионални и лични ситуации додека се справува со предизвиците на аутизмот.

Исто така види: Што е iCivics и како функционира? Најдобри совети и трикови

Ву има интелигенција на генијално ниво и фотографска меморија, но сепак се бори да комуницира, да се справи со сензорни информации и да ги процесира емоциите и интелектуалните нијанси. Таа, исто така, е опседната со китови, зборува и се движи незгодно и има одредени физички афекти и компулсивни тенденции. Следствено, и покрај тоа што дипломирала правен факултет со врвни почести, таа не може да најде вработување додека Хан Сеон Јанг (Баек Џи-вон), извршен директор на високомоќната адвокатска фирма Ханбада, не и даде можност, каде што започнува шоуто . (Ќе ги избегнеме спојлерите најдобро што можеме!)

К-драмата со добро чувство и возбуда стана глобална сензација, достигнувајќи некои од највисоките оценки на Нетфликс досега за неанглиско шоу. (Сите дијалози се на корејски со англиски преводи.) Претставата наиде на високи пофалби од застапниците на аутизмот за реалистичниот портрет на атипична млада жена со аутизам на Еун-бин, како и нејзиниот пристап со почит за презентирање на предизвиците вклучени за личност од спектарот , особено во нација која не е толку прогресивна во прифаќањетоаутизам. ( Еун-бин првично ја одби улогата , наведувајќи ја загриженоста за глумењето лик со аутизам бидејќи таа не е на спектарот и не сакаше потенцијално да ги навреди оние што се.)

Како што родител на некој на кој му е дијагностициран спектарот на аутизам, но сепак има академски високи достигнувања и, исто така, се занимава со кариера во законот, шоуто лично одекнува. Покрај тоа, има многу позитивни моменти низ серијата кои можат да обезбедат лекции за секој кој работи со или ги подучува учениците со аутизам.

Извонреден адвокат Ву: Аутизмот е спектар

Во рана епизода, Адвокатската канцеларија на Ву го презема случајот на млад човек со аутизам кој е обвинет за напад на својот постар брат. Од Ву се бара да се приклучи на тимот за одбрана, конкретно за да помогне во комуникацијата со обвинетиот, чиј аутизам се манифестира во тешки предизвици во комуникацијата и менталната возраст.

На почетокот Ву не сака, истакнувајќи дека аутизмот е спектар и ја очекува да може некако да комуницира со некого многу за разлика од неа и покрај вообичаената дијагноза, не е реално. Сепак, Ву наоѓа уникатен начин за нејзиниот тим да комуницира со младиот човек кој е опседнат со Пенгсу, популарен корејски анимиран лик.

Учениците со аутизам можат да се претстават многу поинаку, што може да варира од академски надарениот Ву до оние кои имаат значителни потешкотии во учењето. Само какосо студенти без аутизам, често може да биде неопходно да се испробаат различни комуникациски пристапи додека не се открие оној кој најдобро се поврзува со одреден ученик. Еден стил на настава не одговара на сите оние од спектарот на аутизам.

Бидете отворени за различни процеси на размислување

На почетокот на серијата, адвокатот „дебитант“ Ву е доделен на постариот адвокат Јунг Мјунг -сеок (Канг Ки-јунг), кој има задача да ја менторира. Многу скептичен во врска со способноста на Ву да биде компетентен адвокат, Јунг веднаш оди кај Хан и бара да не биде оптоварен со адвокат кој има сомнителни социјални вештини и не може да зборува елоквентно. Хан ги истакнува беспрекорните академски квалификации на Ву, велејќи: „Ако Ханбада не донесе таков талент, кој ќе донесе? Тие се согласуваат да и дадат случај на Ву за да утврдат дали таа навистина е квалификувана за нејзината позиција.

И покрај нејзиниот навидум чуден пристап, Ву многу брзо ја докажува својата правна експертиза, отфрлајќи ги првичните предрасуди и претпоставки на Јунг. Тој формално се извинува и додека серијата продолжува, ги прифаќа неортодоксните размислувања и решенија на Ву.

Многу студенти со аутизам може да се фокусираат на деталите пред концептите , наспроти оние без аутизам кои можеби се повеќе склони до размислување одозгора надолу. Тие, исто така, може да имаат помалку предизвици при обработка на аргументи засновани на логика додека се борат со отворени прашања или разбирање дека може да има алтернативаперспективи или начини на размислување. Обезбедувањето простор и можност за дивергентно размислување често е неопходно за учениците со аутизам.

Љубезноста е важна

Еден од колегите „дебитант“ на Ву во адвокатската фирма, Чои Су-јео (Ха Јон-кјунг) е поранешен соученик од правниот факултет. Иако Чои е љубоморна на правната експертиза на Ву уште од нивните училишни денови и понекогаш е нетрпелива со предизвиците на Ву поврзани со аутизмот, таа безобразно внимава на Ву, помагајќи ѝ да помине низ непријатните моменти и да се движи во социјалните интеракции.

Поради Ву се бори да ги признае емоциите и напорите на другите, Чои претпоставува дека нејзините постапки останале незабележани сè додека на шега не побара од Ву да и даде прекар и открива дека Ву внимавал цело време . (Предупредување: Чувајте салфетка при рака во случај да стане прашина во вашата куќа како кај мене секогаш кога ја гледам оваа сцена.)

Иако на учениците со аутизам можеби им е тешко да ги обработат сопствените чувства, тоа не Не значи дека не забележуваат како другите се однесуваат со нив. Љубезноста, трпеливоста и милоста се неопходни и често се длабоко ценети, ако не се артикулирани.

Децата од спектарот се уште се деца

Ву се соочува со многу дискриминација и отворено непријателство поради нејзиниот аутизам , но постојано му кажува на нејзиниот татко и на другите дека таа само сака да ја третираат како сите други.

Влезете во незадржливиот Донг Геу-ра-ми(Џо Хјун-млад). Вистинска БФФ, Донг ја гледа Ву онаква каква што е во нејзината срж, постојано ја поддржува и советува, па дури и се шегува со неа и добродушно ја задева, а сето тоа го продлабочува нивното пријателство. (Донг има и специјален ентузијастички поздрав со Ву.) Накратко, Донг е само пријател на Ву, без посебен третман.

Ву постојано вели дека сака да и се дозволи да пропадне и да прави сопствени грешки и да учи од тоа. Иако многу ученици со аутизам имаат посебни потреби, тие имаат и типични човечки потреби. Балансирањето на таа линија помеѓу создавање сместување и третирање со некој од спектарот како сите други може да биде предизвик, но е од клучно значење за нивниот севкупен успех.

Некои денови само ќе треба да бидете силни

Иако Ву постојано демонстрира внатрешна сила и решителност во работата за надминување на предизвиците поврзани со нејзиниот аутизам, можеби никој не покажува поголема цврстина во текот на серијата од нејзиниот татко, Ву Гванг-хо (Џон Бае-су).

Постариот Ву ја воспитува својата ќерка како самохран татко, задача што е доволно тешка во нормални околности, а камоли со дете на спектарот. Тој ѝ прави специјални оброци, ги отстранува ознаките од облеката, и помага да научи да ги обработува емоциите и дава совети и бескрајна поддршка. Аутизмот на Ву често го држи нејзиниот ум фокусиран на себе, па тој многу од ова го прави без ценење, иако тоане го одвраќа.

Се разбира, очекувате родителот да има таква љубов кон своето дете. Ли Џун-хо (Канг Тае-о), параправник во романтичниот интерес на Ханбада и Ву, исто така демонстрира извонредна сила во текот на серијата.

Како што и самата Ву истакнува, справувањето и имањето чувства кон некој како неа кој борбата со чувствата може да биде многу тешка. Често Ву е тап и не ги разбира нијансите на романтичната врска, принудувајќи го Ли на многу потенцијално непријатни моменти. И покрај неговата фрустрација на моменти, тој е вечно трпелив и љубезен и го поддржува Ву на секој можен начин. На пример, откако бил сведок на насилна сообраќајна несреќа, Ву влегува во сензорна топење и Ли мора да ја утеши со исклучително цврста прегратка.

Иако тој вид на вистинска физичка сила обично не е неопходен во училницата, може да се има резервоар без дно на трпение и разбирање за еден ученик, особено кога има други ученици кои имаат и свои потреби, може да биде застрашувачки неколку денови. Постигнувањето длабоко по тој дополнителен дел од силата може да биде големо барање, но запомнете дека студентот со аутизам често веќе напорно се труди да се обиде да се вклопи.

Исто така види: Враќање: Изградете го вашето диво јас

Или како што вели таткото на Ву: „Ако сакате добри оценки , проучување. Ако сакате да изгубите тежина, вежбајте. Ако сакате да комуницирате, потрудете се. Методите се секогаш очигледни. Она што е тешко е да се постигненив." Вложувањето напор со ученик од спектарот на аутизам често бара дополнителна сила, но на крајот може да обезбеди дополнително задоволство.

  • Абот основно: 5 лекции за наставници
  • 5 лекции за наставници од Тед Ласо

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.