Најдобри комплети за кодирање за училишта

Greg Peters 07-06-2023
Greg Peters

Најдобрите комплети за кодирање за училиштата им овозможуваат на учениците суптилно да учат кодирање, дури и од помлади возрасти, а истовремено да се забавуваат. Од основите засновани на блокови за да им се даде на помладите деца идеја за тоа како функционира кодирањето, до покомплексното пишување код што резултира со активности во реалниот свет, како што е одење роботи -- вистинскиот комплет е од суштинско значење за совршена интеракција.

Овој водич има за цел да постави низа комплети за кодирање кои се грижат за различни возрасти и способности, така што треба да има по нешто за секого. Оваа листа опфаќа роботика, СТЕМ учење, електроника, наука и многу повеќе. Опсегот ги опфаќа и трошоците, од многу достапни опции кои работат на тековниот хардвер, како што се апликации за таблети, до поскапи опции кои вклучуваат роботи и друг хардвер за да се обезбеди потактилно искуство за студентите.

Поентата овде е дека кодирањето може да биде едноставно, може да биде забавно и ако го добиете вистинскиот комплет, исто така треба да биде без напор ангажирање. Исто така, вреди да се има на ум кој ќе предава со комплетот и колку искуство има. Некои комплети нудат обука за воспитувачите за да може најмногу да им се понуди на учениците во училницата.

Ова се најдобрите комплети за кодирање за училиштата

1. Sphero Bolt: Најдобри комплети за кодирање, најдобар избор

Sphero Bolt

Најдобри комплети за кодирање крајна опција

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Amazon: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆ Прикажи ги најдобрите зделки на денешницата во Apple UK Проверете го Amazon

Причини за купување

+ Забавно и привлечно учење + кодирање во стил на гребење и JavaScript + Лесно за почеток

Причини за избегнување

- Не е најевтиниот

Sphero Bolt е одличен избор, и нашиот најдобар избор, за врвниот од најдобрите комплети за кодирање во моментов. Првенствено ова е роботска топка што може да се тркала наоколу врз основа на вашите команди за кодирање. Тоа значи дека учениците имаат многу физички и забавен краен резултат од нивните напори што ги ангажира и на екранот и во просторијата.

Самата топка е проѕирна, така што учениците можат да видат како сето тоа функционира внатре со програмабилна сензори и LED матрица за интеракција. Кога станува збор за кодирање, ова користи стил на Scratch, но исто така им овозможува на понапредните корисници да програмираат со JavaScript, еден од најпопуларните јазици за кодирање базирани на веб. Или продлабочете директно во програмскиот јазик OVAL базиран на C за понапредни начини за контролирање на командите за тркалање, превртување, центрифугирање и боја на роботот.

Иако ова е добро за понапредните кодери, исто така е едноставно да се започне со , што го прави достапен за ученици на возраст од осум години, а можеби и помлади во зависност од способностите. Опциите на менито влечење и спушти може да го направат процесот многу едноставен со команди како што се движење, брзина, насока и други, сите јасно поставени за употреба преку менување на нивниот редослед.

Исто така, достапна е опцијата Sphero Mini , што помага при учење на STEM и повеќекратно кодирањејазици, само по поприфатлива цена.

2. Роботот за кодирање Botley 2.0: Најдобар робот за кодирање почетник

Ботли 2.0 робот за кодирање

Идеален за помлади студенти и оние кои се нови во кодирањето

Нашиот експертски преглед:

Најдобрите зделки на денешницата Посетете ја страницата

Причини за купување

+ Едноставни за поставување и користење + Без време на екранот + Откривање објекти и ноќно гледање

Причини за избегнување

- Не е најевтиниот

Botley 2.0 Роботот за кодирање е фантастична опција за помлади ученици, на возраст од пет па нагоре, како и за оние кои се нови во кодирањето. Тоа е затоа што Botely е многу едноставен за користење благодарение на неговиот интуитивен распоред и систем за интеракција. Од суштинско значење, сето тоа го прави со физички интеракции за кои воопшто не е потребно време на екранот.

Исто така види: Најдобри страници за генијски час/проекти со страст

Самиот робот не е најевтин, меѓутоа, за она што го добивате, тој е всушност многу прифатлив. Овој паметен бот што се движи има детекција на објекти, па дури и има ноќно гледање за да може да се движи низ повеќето простори без да се грижи дека ќе претрпи штета - уште една причина зошто ова добро функционира кај помладите корисници.

Добијте кодирање и ова може да потрае огромни 150 чекори од инструкции за кодирање што ќе му овозможат да врши вртења од 45 степени до шест насоки, да ги осветлува разнобојните очи и многу повеќе. Комплетот вклучува 78 градежни блокови, што им овозможува на студентите да градат курсеви со пречки и повеќе како предизвици за програмирање на навигацијата. Можете дури и да го трансформирате самиот бот во 16различни режими, вклучувајќи воз, полициски автомобил и дух.

Изборот на опции за комплет ви овозможува да ја менувате сумата што сакате или треба да ја потрошите, како и додавање сложеност за да одговара на возраста и способностите на учениците што ги планирате за да го користите ова со.

3. Комплет за кодирање Kano Harry Potter: Најдобар за употреба на таблети

Kano Harry Potter Coding Kit

Најдобар за употреба таблет со малку дополнителен комплет

Нашиот експертски преглед:

Најдобрите зделки на денешницата Посетете ја страницата

Причини за купување

+ Над 70 предизвици за кодирање + кодирање JavaScript + интеракции во реалниот свет

Причини за избегнување

- Не за мразителите на Хари Потер

Хари Кано Комплетот за кодирање Potter е одличен избор за секој кој веќе има таблети на училиште и сака максимално да го искористи тој хардвер без да троши премногу на друг физички комплет. Како таков, ова е базирано на апликации и работи со лаптопи и таблети, иако дава физички комплет од реалниот свет во форма на стапче во стилот на Хари Потер.

Овој комплет првенствено е наменет за љубителите на универзумот Хари Потер и, како такви, сите игри и интеракции се поврзани со магија. Самото стапче треба да се изгради надвор од кутијата како дел од предизвикот, а тоа потоа делува како начин на интеракција со игрите. Учениците можат да ги користат сензорите за движење на стапчето за да комуницираат, поместувајќи го како волшебник. Може да се шифрира и да прикаже боја по избор со помош на вградените LED диоди.

Повеќе од 70Достапни се предизвици кои учат и тестираат различни вештини за кодирање, од циклуси и кодни блокови до JavaScript и логика. Учениците можат да направат пердуви да летаат, тикви да растат, оган да тече, пехари да се размножуваат и многу повеќе додека без напор учат додека си играат со магија.

Постои и заедница Кано, од пошироки игри за кодирање, која им овозможува на учениците да ремикс уметност, игри, музика и повеќе.

Овој комплет за кодирање е наменет за возраст од шест и повеќе, но може да работи за помлади кога е во можност и е достапен за уредите Mac, iOS, Android и Fire.

4. Осмо кодирање: Најдобро за кодирање од раните години

Осмо кодирање

Идеално за помлади студенти за кодирање

Нашиот експертски преглед:

Најдобрите зделки на денешницата Проверете ја страницата на Amazon посетете ја

Причини за купување

+ Физички блок интеракции + Многу игри + Работи со тековниот iPad

Причини за избегнување

- само iPad или iPhone - Прилично основно

Osmo Coding нуди комплети кои се направени за ученици на возраст од пет и повеќе да работат со физички блокови додека кодираат користејќи iPad. Додека учениците ги користат блоковите од реалниот свет, поставени на iPad или iPhone, тие можат дигитално да ги видат резултатите од нивните постапки. Како таков, ова е навистина прекрасен начин да се научи кодот на Монтесори начин, така што може да биде совршен за соло играње, како и за учење со водич.

Значи, додека ќе ви треба уред на Apple за да го извршите ова, ако имаш еден, цената е релативно ниска и помагаат движењата во реалниот светза да го намалите времето на екранот. Главниот лик во овој систем се вика Awbie и учениците го водат низ авантура користејќи ги блоковите за да ја контролираат играта.

Игрите користат музика за да им помогнат на учениците да ги препознаат мелодијата и ритамот, со повеќе од 300 музички звуци во делот Coding Jam. Како таква, ова е одлична алатка за учење STEAM која исто така содржи напредни загатки рамо до рамо, стратешки игри и над 60 загатки за кодирање. Ова опфаќа логика, основи на кодирање, загатки за кодирање, слушање, тимска работа, критичко размислување и многу повеќе.

5. Petoi Bittle Robotic Dog: Најдобро за постари ученици

Petoi Bittle Robotic Dog

Одлична опција за тинејџери и постари

Нашиот експертски преглед:

Просечен Amazon преглед: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆ Најдобрите зделки на денешницата Погледнете во Amazon View во Amazon

Причини за купување

+ Софистицирано куче-робот + Многу јазици за кодирање + Забавен предизвик за изградба

Причини за избегнување

- скапо

Роботското куче Petoi Bittle е одлична опција за постари ученици и возрасни кои сакаат да учат јазици за кодирање од реалниот свет на забавен начин. Самото куче е многу софистициран робот кој користи пластични серво мотори со високи перформанси за да создаде реални движења. Изградбата на самиот бот трае околу еден час и сето тоа е дел од предизвикувачката забава.

Кога ќе се активира, можно е да се шифрираат движењата во кучето користејќи многу различни јазици.Ова се јазици од реалниот свет, што го прави ова одлично за учење STEAM, но најдобро одговара на оние со претходно искуство. Започнете со кодирање засновано на блокови во стил на гребење и доградете ги стиловите на кодирање Arduino IDE и C++/Python. Сето ова се прави додека се развиваат инженерски, механички, математички, па дури и физички вештини.

Кучето може да се програмира да комуницира со светот, не само да се движи, туку и да гледа, слуша, чувствува и комуницира со околината со опционален модул за камера. Може да работи и со други сензори компатибилни со Arduino или Raspberry Pi. Одете подалеку од неговите основи користејќи го OpenCat OS со отворени извори, што овозможува прилагодување и раст за вистински предизвик и ослободување на понапредните студенти да станат креативни.

Исто така види: Што е Swift Playgrounds и како може да се користи за учење?Преглед на најдобрите зделки на денешницатаPetoi Bittle Robotic Dog£ 254,99 Види ги сите цени Зделката завршува нед, 28 мајSphero Bolt£ 149,95 Погледнете ги сите цени Проверуваме над 250 милиони производи секој ден за најдобри цени напојувано од

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.