Нов Почетен комплет за наставници

Greg Peters 03-10-2023
Greg Peters

Честитки и добредојде на наставата! Како што започнувате со вашето професионално патување, Tech & Учењето е тука за да ве поддржи со искуство и експертиза од нашиот тим и советници, кои имаат значително време пред класот и го прават она што вие ќе го направите. Знаеме дека може да биде застрашувачко и малку застрашувачко, но ние сме тука да ви помогнеме да успеете со овој нов комплет за почеток на наставниците.

За да помогнеме да ја изградите вашата наставна кутија со алатки, го нудиме овој редовно ажуриран асортиман на ресурси, совети и совети од професионалци во образованието, како што се вие, за користење на edtech, имплементирање на дигитални алатки, навигација со технологија во училницата и само приближување кон наставата.

Исто така ве молиме размислете да се придружите на Tech & Учење онлајн заедница тука , каде што можете да споделувате повратни информации за нашите написи и да се вклучите во дискусии со други едукатори.

Професионален развој

5 совети за ново Наставници - Поставувањето прашања и осигурувањето дека ќе си дадете слободно време се меѓу советите што ги нудат ветераните и наградуваните едукатори за новите наставници.

11 Edtech Совети за новите наставници - Совети да им помогне на новите наставници да ги имплементираат дигиталните алатки во нивните училници и наставата.

5 начини да се предава со ChatGPT - Начини за ефективно предавање со ChatGPT и избегнување злоупотреба на технологијата од страна на учениците.

0> 5 совети за Google Classroom од неговите програмери - GoogleМенаџерот со производи во училница и проект менаџер за адаптивно учење во Google споделуваат совети за користење на популарниот систем за управување со учењето.

6 Совети на Google Scholar од неговиот ко-креатор - Google Scholar може да биде одлична алатка за наставниците и нивните ученици. Еве како да го извлечете максимумот од тоа.

5 Edtech книги што секој нов и искусен наставник треба да ги чита - Овие книги за edtech поддржуваат професионално учење за наставниците во сите академски области и нивоа на одделенија.

10 ефективни практики за онлајн учење - Како да се подготвите за ефективно учење од далечина и далечина.

5 летни идеи за професионален развој - Летото е совршено време да ги искористите одличните учења и да имате доволно време да ги спроведете тие учења во вашето планирање за следната учебна година.

Топ страници за професионален развој на едукатори - Професионалниот развој е тековен процес за секој едукатор. Од суштинско значење е да се бараат најдобри начини да се пренесе знаење на студентите и да се биде актуелен со најновите трендови во учењето.

Исто така види: Микро лекции: што се тие и како можат да се борат против губењето на учењето

Како да станете сертифициран едукатор на Google - Програмата за сертифициран едукатор на Google им нуди можност на наставниците да стекнат практична PD додека заработуваат значка за да ја покажат својата експертиза за edtech.

Обезбедување на нови наставници со далечински PD и моделирање - Стратегии за поддршка на новите наставници со технологија додека тие се движат по овиепробни времиња и учење на далечина.

4 лекции од учењето од далечина - И покрај неговите предизвици, учењето од далечина го промени учењето лично на подобро, вели еден едукатор од Канзас Сити.

Како да се пишува на обичен јазик за настава - Користењето обичен јазик за училишните веб-страници и семејната комуникација е ефикасен начин за да се обезбеди разбирање, особено кога е вклучен преводот.

7 работи што треба да ги знаете за да се биде Онлајн наставник - онлајн наставниците треба да бидат отворени за учење нова технологија и да бидат возбудени да даваат индивидуализирана повратна информација за учениците.

Преморување на наставниците: препознавање и намалување - Знаците на исцрпеност на наставниците вклучуваат емоционална исцрпеност, обезличување и чувство дека повеќе не сте ефективни на вашата работа. Важно е да ги слушате овие чувства и да направите промени.

Го зедов онлајн курсот за SEL на CASEL. Еве што научив - Новиот онлајн курс за SEL на CASEL трае 45-60 минути за да се заврши и обезбедува многу информации на ефикасен начин.

Class & Управување со училница

5 совети за разговор со тинејџери зависни од социјални медиуми - Разговорот со тинејџери зависни од социјални медиуми бара средба со нив каде што комуницираат, според Никол Рајс, автор на Дали вашиот тинејџер зборува? Не, но тие пишуваат пораки, снимаат и TikTok

Ангажман во училницата: 4 совети од учениците за наставници - четворица ученицисподелете ги нивните совети за наставниците кои сакаат да создадат попривлечни и повлијателни часови.

5 Совети за спроведување активно учење - Активното учење обезбедува начини да ги вклучите вашите ученици без потреба да го обновите начинот на кој предавате.

Размислен начин на размислување: 4 начини да го имплементирате на час - Начинот на размислување за раст функционира за одредени ученици во одредени случаи, но едукаторите треба да бидат внимателни кога го спроведуваат.

Уништување на митот за стилови на учење - Идејата дека различни ученици имаат различни стилови на учење провејува во образованието, но когнитивните научници велат дека нема докази дека постојат стилови на учење.

3 начини како и засилување; Вашите студенти можат да користат микропродуктивност - Разложувањето на големи задачи на помали, полесни за завршување може да заштеди време и да им помогне на воспитувачите и учениците да се справат со застрашувачки проекти.

Имплементирање автентично истражувачко истражување во наставата - Автентичното истражувачко истражување дава можност за учење засновано на реалност.

Како да се справите со училишните пукања со вашиот клас - Слушањето на учениците и обезбедувањето безбеден простор за споделување на нивните грижи е клучно кога се разговара за пукање во училиште.

Најдобри практики за настава информирана за траума - Додека грижата информирана за траума е дел од многу терапевтски планови на училишните советници, наставниците ги гледаат учениците на дневна основа, така што е честопати е неопходно да се прегрне и да се употреби траума-информирани пристапи во наставата.

5 лекции за наставници од Тед Ласо - Како оптимистичкиот фудбалски тренер моделира добро однесување за наставниците.

5 совети за настава од тренерот и едукаторот кој Инспириран Тед Ласо - Кошаркарскиот тренер и професор по математика Дони Кембел, една од инспирациите за Тед Ласо на Џејсон Судеикис, ги споделува своите стратегии за инспирација на младите луѓе во училницата и на теренот.

5 начини да ги вклучите неволните читатели - Како технологијата и изборот на студенти можат да помогнат да се вклучат неволните читатели.

Веб-страници, апликации и засилувач; Дигитални алатки

Најдобри алатки за наставници - Ако сте нови во наставата или сакате да дознаете повеќе за дигиталните алатки за наставници како што се Zoom, TikTok, Minecraft, Microsoft Teams или Flipgrid - - и сите поврзани апликации и ресурси - еве од каде да започнете. Ги покриваме основните карактеристики за секоја од нив, плус даваме совети и совети за да го извлечете максимумот од вашето искуство.

Edtech планови за лекции - Дизајниран да обезбеди образец за имплементација на специфични популарни дигитални алатки во вашата настава и училница, овие бесплатни планови за часови вклучуваат Flip, Kahoot!, Wakelet, Boom Cards, TikTok и многу повеќе.

Google Education Tools & Апликации - Google Classroom е најпопуларната дигитална алатка во образованието, поради нејзината цена (бесплатна!) и мноштвото лесни за употреба апликации и ресурси поврзани со него. Многуминаучилишните системи се потпираат на него поради неговата пристапност, леснотија на користење и флексибилност.

Најдобрите сајтови и канали на YouTube за образование - Совети за безбедно гледање и канали фокусирани на образованието што ќе ви помогнат да ги искористите предностите на фантастичните бесплатни едукативни видеа што ги нуди YouTube.

Врвни технолошки алатки за превртена училница - Превртените едукатори ги споделија своите омилени ресурси за нивните превртени училници.

Сајтови за проверка на факти за студенти - Сајтови и апликации за истражување на студентите кои се безбедни и непристрасни , и се специјализираат во разоткривање на побарувањата и обезбедување објективна, истражена анализа.

Прв ден од часот: 5 алатки на Edtech кои можат да го направат поангажман - Овие интерактивни апликации ќе помогнат вашите ученици да бидат активни и ангажирани додека ве запознаваат вас, едни со други и што да очекуваат оваа година.

Топ страници и ресурси за поддршка на LGTBQ+ студенти - Се проценува дека речиси два милиони американски млади на возраст од 13- 17 се идентификуваат како лезбејки, геј, бисексуалци или трансродови. Овие ученици се изложени на релативно висок ризик да станат мета на насилници, насилство, па дури и да извршат самоубиство.

Најдобри дигитални мразокршачи - Лесно доаѓа во новата учебна година со забавни и привлечни дигитални мразокршачи.

Tech & Омилени на читателот за учење - Овие врвни технички & засилувач; Написите за учење ги истражуваат најновите идеи, ресурси и алатки за наставниците и учениците.

НаставникТехника & засилувач; Уреди

Најдобри десктоп компјутери за наставници - Добијте го врвниот десктоп компјутер фокусиран на образованието кој е идеален за наставниците.

Најдобри лаптопи за наставници - Земете најдобриот лаптоп за наставници и на часови и за учење на далечина.

Најдобри таблети за наставници - Најдобри таблети за употреба од страна на наставниците на часови и за учење од далечина.

Најдобри приклучни станици за лаптоп за наставници - Добијте го идеалниот приклучок за лаптоп за наставници кои работат помеѓу часовите од далечина и часовите во училница.

Најдобри веб-камери за наставници - Најдобрите веб-камери за образование, било да е тоа за наставници или ученици, може да ја направи сета разлика.

Најдобрите прстенести светла за далечинско учење - Создадете совршено осветлување за видео настава за да го дадете најдоброто искуство за учење на далечина.

Најдобри слушалки за наставници - Најдобрите слушалки за наставници во ситуации на далечинско учење можат да направат огромна разлика во квалитетот на лекцијата.

Најдобри футроли за лаптоп за наставници - Најдобрите футроли за лаптоп за наставници може да понудат слобода на движење без да се жртвува технологијата.

Најдобар хардвер за наставници - Компјутери, монитори, веб-камери, слушалки и друг edtech хардвер за вашата училница лично или онлајн.

Edtech Tips & Решавање проблеми

Како да пренесувам класа во живо? - За да пренесувате час во живо е полесно од кога било досега и еве што треба да знаетеза да започнете токму сега.

Како да емитувам лекција? - Снимањето на екранот е, во суштина, снимање на екранот на вашиот компјутер -- и вие -- со аудио нарација на врвот .

Како да создадам канал на YouTube? - Ако сакате да креирате канал на YouTube за вашиот клас, ова е сè што треба да знаете.

Како да предавате како инфлуенсер - Студентите поминуваат се повеќе и повеќе време на интернет, па користењето дигитални алатки за успешно ангажирање и едукација може да биде корисно.

Зошто мојата веб-камера и микрофон не работат? - Веб-камерата и микрофонот не работат? Вака можете да се вклучите и да работите.

Зошто не можам да печатам од мојот компјутер? - Ако сте прашале зошто не можам да печатам од мојот компјутер, време е да земеме здив на олеснување додека ви откриваме сè што треба да знаете.

Како можам да го продолжам полнењето на батеријата на мојот лаптоп за цел училишен ден? - Ако сте прашале „Како да Дали го продолжувам полнењето на батеријата на мојот лаптоп?', дојдовте на вистинското место.

Користење на виртуелната реалност (VR) за подобрување на постоечките лекции - Виртуелната реалност може да ги подобри образовните искуства и е моќен начин да се поттикне ангажманот на учениците.

Предавање лекција за VR: 5 прашања што треба да се постават - Пред да предавате лекција за VR или лекција за AR, има некои прашања што наставниците треба да си ги постават.

Како бесплатно да поставите виртуелна или зголемена реалност во училиштата - додека релативно новите технологииможе да изгледа скапо и сложено на почетокот, или може да биде многу достапно.

Прикажување филмови & Видеа на час - Користењето филмови, документарни филмови и видео клипови може да биде добар начин за продлабочување на лекциите и за градење на ангажман, но има замки што треба да се избегнат.

Видео-предавања: 4 совети за наставниците - Креирањето кратки и привлечни видео-предавања за студенти е растечки тренд во образовните институции.

4 Совети за хостирање училишни вебинари - Вебинарите треба да бидат колку што е можно интерактивни и да овозможат раце -на пракса.

Најдобри практики за зумирање/видео-конференции - Истражувачите од Универзитетот Стенфорд и Универзитетот во Гетеборг откриваат дека оние што гледаат во камерата се поповолно гледани од другите учесници на Зумирање/видео-конференција .

Создавање училница за Роблокс - Со создавање училница за Роблокс, наставниците можат да обезбедат можности за соработка, креативност и многу повеќе.

Исто така види: Што е Nearpod и како работи?

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.