6 начини за пристап до видеата на YouTube дури и ако тие се блокирани на училиште

Greg Peters 04-06-2023
Greg Peters

Тешко е да се поверува дека една од врвните алатки за учење – YouTube – препознаена како бр. 1 од Центарот за учење & Performance Technologies, денес е блокиран во многу училишта. За среќа, постојат неколку добри начини за пристап до YouTube дури и ако училиштето е блокирано.

Овие решенија вреди да се бараат бидејќи YouTube е многу моќен ресурс полн со образовни информации во формат што лесно се вари од сите ученици возрасти. Специјален канал фокусиран на образование е достапен само за наставниците и учениците.

Но, ако некое училиште конкретно го блокирало YouTube, може да биде тешко да се добие пристап. Велиме дека е тешко и не е невозможно, бидејќи има неколку клучни решенија што можат да ве поттикнат да започнете со видео поддршка.

Добијте ги најновите вести за edtech доставени до вашето сандаче овде:

1. Користете VPN за да добиете YouTube

Една од најмоќните алатки за стекнување пристап до блокираните содржини на YouTube е VPN или виртуелна приватна мрежа. Овие користат сервери, точки низ целиот свет, за ефективно да го отскокнат вашиот интернет сигнал. Ова значи дека вашата IP адреса на уредот што го користите е скриена зад друга на серверот на VPN.

Резултатот е дека може да изгледате дека се најавувате од друга локација, што може да ве држи анонимни и безбедни додека сте онлајн. Да, VPN може да бидат многу корисни алатки дури и надвор од добивањето на YouTubeпристап.

Всушност, VPN ќе ви овозможи да ја изберете локацијата од каде сакате да се појавите. Така, ако сакате да одите на час на виртуелно патување на шпански јазик, на пример, можете да ја поставите вашата локација во Мексико или Шпанија и да ги имате сите резултати на YouTube локални во тие земји, како да сте навистина таму.

Има многу бесплатни VPN опции таму, иако ќе треба да преземете и инсталирате една пред да ја испробате оваа опција.

2. Работете со Blendspace

Blendspace е дигитална алатка која ви овозможува да креирате виртуелни лекции онлајн. Како такви, можете да привлечете секакви корисни медиуми за да ги користите како ресурси за дигиталната лекција. Еден од тие извори е YouTube.

Се што треба да направите е да отидете на страницата Blendspace, да се регистрирате за бесплатна сметка и да започнете да создавате лекција. Платформата користи шаблони, така што е брзо и лесно, со подготвени лекции само пет минути. Веб-страницата ќе ги привлече сите видеа на YouTube што ви се потребни, и бидејќи школската врска ве гледа дека користите Blendspace, наместо YouTube, не треба да се грижите дека ќе бидете блокирани.

3. Преземете го видеото на YouTube

Друга опција за надминување на ограничувањата на YouTube е едноставно да го преземете видеото од друга врска пред часот. Ова може да биде дома, што ќе ви овозможи да го поставите видеото кога ја планирате лекцијата. Тогаш не треба ни да се грижите за интернеткаква било врска бидејќи видеото ќе се зачува на вашиот уред.

Исто така види: Што е BandLab за образование? Најдобри совети и трикови

Во зависност од тоа кој уред го користите, има многу софтверски опции што можете да ги преземете. За Mac и компјутер има 4KDownload, за Android има TubeMate, за iOS имате Документи и ако сакате само да го добиете клипот преку прозорец на прелистувачот - не е потребна инсталација на апликација - секогаш можете да користите Clip Converter.

Исто така види: Што е Google Arts & засилувач; Култура и како може да се користи за настава? Совети и трикови<. 5>4. Поврзете го вашиот паметен телефон

Друг брз и лесен начин за одблокирање на YouTube е да го поврзете уредот што го користите во училницата со вашиот паметен телефон. Кажете дека сакате да го поставите YouTube на големиот екран преку класичен лаптоп -- можете да го поставите паметниот телефон да ја има вклучено безжичната точка, а потоа да се поврзете со неа од списокот со опции за WiFi достапни на лаптопот.

Оваа потоа ќе ги користи податоците на вашиот паметен телефон – бидете предупредени – така што може да чини ако немате многу бесплатни податоци вклучени во вашиот план. Но, тоа е одлична опција ако сте заглавени и ви треба пристап во тој момент.

5. Гледајте со SafeShare

SafeShare е онлајн платформа која е создадена за безбедно споделување видеа. Да, тоа име сигурно е поклон. Ова значи дека можете да копирате URL-адреса на видеото на YouTube, да го поставите во SafeShare и да го имате подготвено за прегледување преку платформата.

Не само што ова ќе ги надмине ограничувањата, туку и ќе го отстрани видеото од кое било реклами и блокирајте секаква несоодветна содржина.

6. Земете ја вашатаадмин да ве одблокира

За повеќето училишта ќе има ИТ администратор задолжен за блокот на YouTube. Честопати може да биде најлесно да се обратите кај нив директно за да се одблокира вашата машина за пристап. Во случај на училишта кои користат Google Classroom преку G Suite, ова се прави многу лесно и може да биде за одредени корисници, прелистувачи, уреди и друго.

Ова исто така ќе значи дека во иднина нема да ви треба повторно да побарате дозвола, претпоставувајќи дека деблокирањето останува отворено за вас. Само бидете внимателни да му дадете пристап на класот бидејќи одговорноста сега ќе ја имате вие ​​да се погрижите учениците да не ја гледаат несоодветната содржина на вашиот уред.

Прочитајте за да дознаете повеќе за законитоста на сите овие методи за деблокирање на YouTube, подолу.

  • Што е YouGlish и како функционира YouGlish?
  • 9 врвни канали на YouTube за зајакнување на часовите во училницата

Пред да ги користите овие алатки размислете за ова

Според условите за користење на YouTube, не треба да преземате видео освен ако не видите врска за преземање, со цел да ги заштитите креаторите на видеата права. Сепак, клаузулата за фер употреба во Законот за авторски права на Соединетите Држави дозволува користење на дела без дозвола за настава.

Сето ова може да биде малку збунувачки. Ако сакате да преземете видео, најдобро е да го контактирате сопственикот на видеото за дозвола и правилно да ја наведете оригиналната врска. Не само што етоа е добра практика, одлична идеја е да се поврзете себеси и вашите ученици со креаторот на содржината. Можеби ќе бидат подготвени да се придружат на вашиот час преку Skype или Google Hangout за да споделат повеќе.

Исто така, имајте предвид дека во некои од ресурсите споменати погоре (т.е. Blendspace), вие не го преземате видеото, туку го прикажувате во контејнер што не е блокиран од училиштата за да може да се гледа.

Друга опција е YouTube сега да нуди видеа лиценцирани од Creative Commons, кои се безбедни за користење. За да ги најдете, внесете ги вашите клучни зборови во лентата за пребарување на YouTube (како што е „Како да направите авион од хартија“), а потоа кликнете на табулаторот „Филтер и истражувај“ најлево. Во средината на паѓачката листа се зборовите „creative commons“. Кликнете овде и сите видеа што се појавуваат под изразот за пребарување ќе бидат лиценцирани од Creative-Commons.

За да ги споделите вашите повратни информации и идеи за овој напис, размислете да се придружите на нашата Tech & Учење онлајн заедница .

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS &amp; ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.