Најдобри лекции и активности за Супер Боул

Greg Peters 29-07-2023
Greg Peters

Најдобрите лекции и активности за предавање на Супер Боул може да бидат одличен начин да се вклучите со ученици кои веќе се возбудени за големата игра и исто така да ги научите учениците кои се помалку запознаени со тоа што е целата обвивка. Тоа може да биде и можност да се навлезе подлабоко во други теми.

Суперболот ќе започне во недела, 12 февруари, на стадионот Стејт Фарм во Глендејл, Аризона и ќе ги спротивстави Канзас Сити Чифс/ Филаделфија Иглс. Со нетрпение очекуваното полувреме ќе настапи музичката суперѕвезда Ријана.

Еве ги најдобрите наставни активности и лекции за Супер Боул.

Дознајте за историските реклами за Супер Боул

Супер Боул е за многу повеќе од акцијата на теренот и традиционално е најголемиот ден во рекламирањето, со многу брендови кои го користат како лансирање на нови рекламни кампањи. Една од најпознатите е оваа класична реклама на Apple инспирирана од романот 1984 . Нека вашите ученици го гледаат и учат за историјата на технологијата како дел од дискусијата на часот.

Играјте игри со фудбалска тема на час

Овој ресурс од Teaching Expertise е преполн со активности и игри на тема фудбал. Од градење фудбалска форма на пината до фудбал и интерактивни игри за читање фокусирани на фудбалот. Овие игри не се специфично насочени кон Супер Боул, така што може да се ужива дури и за време на оф-сезона како оние нание, кои сме љубители на Џетс, се прашуваме дали оваа година ни се врти среќата. (Предупредување за спојлер: не е!)

Катчето на наставникот

Од лов на чистачи на тема фудбал до здравствени вежби и вежби поврзани со спорт за понеделник наутро врз основа на Супер Рекламите за боул, различните ресурси овде ќе им овозможат на наставниците да избираат и да изберат од низа активности на часовите поврзани со Супер Боул.

Светот на образованието

Исто така види: Пристап во секое време / каде било со дигитални шкафчиња

Одличен ресурс за наставници кои бараат однапред дизајнирани вежби во училницата. Од лекција по географија во која учениците го лоцираат родниот град на секој претходен победник на Супер Боул до студентите кои веќе се љубители на спортот да истражуваат врвни претстави во минатото на Супер Боулс, има многу различни вежби и ресурси.

Покриеност на првиот Супер Боул во Њујорк Тајмс

Наставниците по историја и медиуми можат да го користат овој ресурс, што води до покривање на Тајмс за самиот првиот Супер Боул. Студентите можат да го споредат овој напис со модерното покривање на големата игра. Кои се некои сличности и разлики?

Водич за фудбал за почетници од НФЛ

Не сите ваши ученици ќе бидат љубители на фудбалот, па дури ни запознаени со играта. Ова кратко видео произведено од НФЛ е дизајнирано да им даде преглед на правилата на оние кои се нови во играта. Ова може да се користи како прајмер пред други активности поврзани со фудбалот.

Исто така види: Што е WeVideo и како работи за образование?
  • Најдобар ВалентинДен дигитални ресурси
  • 15 страници за наоѓање слики и клип уметност за образование

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.