Најдобри жаришта за училиштата

Greg Peters 26-08-2023
Greg Peters

Безжичниот пристап до интернет е првото нешто што многу деца со паметен телефон го бараат кога влегуваат во нов простор, така што имањето на најдобрите точки за училиштата е од суштинско значење за да ги одржуваме учениците поврзани -- и ангажирани.

Многу училишта ќе имаат поставено интернет инфраструктура, со поставување WiFi за повторување низ училниците и во заедничките простори. Сепак, ова често може да се ограничи со локалните брзини и да се заклучи за употреба само од персоналот или одредени групи кои бараат пристап.

  • Што е Google Classroom?
  • Како да поставите Microsoft Teams Meetings за наставници
  • Што е Esports и како функционира во образованието?

Во возраст од постојаното потпирање на дигиталното учење, добрата врска е поважна од кога било. Ова е причината зошто мобилните жаришта за WiFi се одличен начин училиштата да ја прошират поврзаноста додека ги одржуваат трошоците и обврските на ниско ниво.

Жишката точка за WiFi работи преку интернет конекција 4G LTE, што значи дека може да работи речиси насекаде, за да создаде локална WiFi мрежа на која може да се поврзат уредите. Од перспектива на ученик или наставник, тоа е само уште една WiFi мрежа за користење. Но, за училиште тоа значи евтино решение кое бара минимална или никаква посветеност и лесно може да се премести низ зградата.

Клучно, мобилното жариште дури може да се позајми за учениците -- па дури и за наставниците - - да однесете дома, дозволувајќи им на оние кои немаат пристап до интернет да останат поврзаниза време на периоди на учење од далечина.

Но, кои се најдобрите жаришта за WiFi за училиштата? Го најдовме најдоброто, секое со свои уникатни карактеристики, за да можете да одлучите кој би можел да биде идеален за вашето училиште.

1. Jetpack 8800L: Најдобро целокупно жариште

Jetpack 8800L

Најдоброто целокупно училишно место

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Цена: 199 долари за поврзување: 4G LTE, 802.11a/b/g/n/ac Батерија: до 24 часа Екран: 2,4-инчен екран на допир Најдобрите понуди на денешницата Проверете ја Amazon

Причините за купување

+ Работи на до пет оператори + Меѓународна употреба + брзини на LTE

Причини за избегнување

- Потребна е Verizon ако не сакате да отворите друга сметка на оператор

Житката точка за WiFi Jetpack 8800L е едношалтерски систем за сечење жица, компатибилен со до на пет оператори, што ќе им овозможи на студентите брз и сигурен интернет низ училиштата и пошироко. Тоа е првенствено уред Verizon, но може да се користи со други оператори доколку сте подготвени да отворите нова сметка.

Хотспот е моќна единица со најновиот модем на Qualcomm, кој е подготвен за LTE брзина и ќе испрати сигнал како 802.11 a/b/g/n/ac WiFi, што го прави високо компатибилен. Всушност, ќе работи на 15 уреди поврзани во исто време - доволно за поголемиот дел од помалата класа. Или одете на двегодишен договор со Verizon и таа цена од 199 долари паѓа на 99 долари, за да можете да добиете две за целосно покривање на уште поголеми класи.

Исто така види: Пристап во секое време / каде било со дигитални шкафчиња

НаJetpack 8800L поддржува роаминг за да може да се користи во странство, па дури е добар и за училишни патувања кои би можеле да користат поврзување - идеален за наставници кои планираат додека се надвор.

2. Inseego 5G MiFi M1000: Најдобро за 5G брзини

Inseego 5G MiFi M1000

Најдобро за 5G брзини

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Цена: 650 долари Поврзување: 5G, 4G LTE, 802.11a/b/g/n/ac Батерија: до 24 часа Екран: 2,4-инчен екран на допир во боја Најдобрите понуди на денешницата Проверете на Amazon

Причини за купување

+ Брзини на поврзување на 5G + Одлично траење на батеријата + Мало и преносливо

Причини за избегнување

- Многу скапо - Покриеноста со 5G сè уште е ограничена за Verizon

Inseego 5G MiFi M1000 е жариште на Verizon што нуди WiFi поддржано од најновиот супер брзини на поддршка за 5G мрежа. Тоа го прави најбрзиот можен сигнал во уредот пред да биде исфрлен на уреди со најнови 802.11 a/b/g/n/ac WiFi сигнали. Со траење на батеријата од 24 часа, ова е вистинска работна сила на жариште што само ќе продолжи да работи, цел ден.

Способноста за поврзување на 5G значи брзина до 1 Gbps. Единствената лоша страна е тоа што моментално е достапна во само 35 градови, а за најдобар сигнал ќе ви треба директна видливост до кулата 5G. Фактот дека ова е скапо, исто така, може да биде проблем, но како идно доказно решение за голема брзина, ова е многу привлечен уред.

Исто така види: Најдобрите страници за разговор на задни канали за образование

3. Skyroam Solis Lite: Најдобро за плаќањеСлобода

Skyroam Solis Lite

Најдобро за слобода на плаќање

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Цена: $119 Поврзување: 4G LTE Батерија: до 16 часа Екран: нема Најдобрите зделки на денешницата Проверете на Amazon

Причини за купување

+ Флексибилни планови + Опција за изнајмување + Одлична за роаминг

Причини за избегнување

- Бавно стартување - 10 уред врски одеднаш

Скајроам Солис Лајт е одлична опција за секое училиште што не сака да се заложи за договори. Ова нуди поголема слобода на плаќање отколку некои опции бидејќи можете да го изнајмите уредот наместо да го купувате целосно. Потоа можете да надградувате колку што ви треба, без трошоци за купување нов уред секој пат.

Тоа, рече, ова е добро долго време благодарение на неговата 4G LTE конекција поддржана со пристојна батерија која ќе продолжи да работи за 16 часа во исто време. Тоа е добро за најмногу 10 уреди поврзани на оваа точка на пристап одеднаш и се применува на глобално ниво. Skyroam Solis Lite, како што сугерира името, е добар за меѓународна употреба со поддржани повеќе од 130 земји, што го прави одличен придружник за патувања во странство.

Уредот нуди многу планови со месечни претплати кои нудат неограничени податоци за 99 $ месечно, 1 GB употреба во САД и Европа за 6 $ или глобална употреба за 9 $ дневно.

4. Nighthawk LTE Mobile Hotspot: Најдобра AT&T точка за многу поддршка за уреди

Nighthawk LTE MobileHotspot

Најдобра AT&T hotspot за многу поддршка за уреди

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Цена: 250 $ Поврзување: 4G LTE, 802.11 a/b/g/n/ac батерија : Екран до 24 часа: 1,4 инчи во боја

Причини за купување

+ Брилијантно траење на батеријата + Етернет поврзување + 4G LTE + 20 уреди поддржани одеднаш

Причини за избегнување

- Неконзистентни брзини - Скапо релативно - Нема екран осетлив на допир

Мобилниот хотспот на Nighthawk LTE е одлична опција за оние кои сакаат AT&T уред. Нуди брзина до 4G LTE во областите што ги поддржува мрежата. Уредот има одлично траење на батеријата од 24 часа за да можете да го користите целодневното користење во класата, без да се грижите дека ќе се снема.

Наместо уникатно, ова ќе ви понуди жична етернет врска, како и безжична поддршка со 802.11 a/b/g/n/ac Wi-Fi. Исто така, има и USB порти за поврзување и можност за надградба на вградената меморија до 512 MB. Уредот ќе поддржува импресивни 20 уреди одеднаш.

Недостаток е што брзините може да бидат малку неконзистентни со ниту една поголема од 40 Mbps редовно. Исто така, нема екран на допир во корист на опциите за конфигурација преку веб-прелистувач. Но, ова е лесно да се купи со 30-месечен договор за AT&T, што ви овозможува да го исплатите уредот по 8,34 долари месечно.

5. Hotspot за мобилни телефони MiFi 8000: Најдобар жариште за спринт за полнење телефон

Мобилен жариште за MiFi 8000

Најдобар спринтжариште за полнење телефон

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Цена: 250 долари Поврзување: 4G LTE, 802.11 a/b/g/n/ac Батерија: до 24 часа Екран: 2,4 инчи екран на допир во боја

Причини за купување

+ брзини на 4G LTE + 24 часовна батерија + Достапна

Причини за избегнување

- Потребна е нова сметка за клиентите кои не се на Sprint

Мобилниот хотспот MiFi 8000 е импресивен уред со 2,4-инчен екран на допир во боја за контрола на оваа моќна 4G LTE која нуди WiFi со голема брзина. Тоа го прави тоа со помош на мрежата Sprint и ветува дека ќе понуди до гигабитни брзини преку WiFi од 2,4 GHz и 5 GHz.

Овој уред паметно се полни за само три часа, а потоа е добар за експанзивни 24 часа, и покрај со тежина од само 5,4 унци. Исто така, ви овозможува да полните друг уред, како паметен телефон, додека го користите – што е одлично ако сте во движење како наставник меѓу училниците или на училишен пат или работите дома со ограничени опции.

  • Што е Google Classroom?
  • Како да поставите Microsoft Teams Meetings for Teachers
  • Што е Esports и како Дали функционира во образованието?

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.