Најдобри интерактивни табли за училиштата

Greg Peters 30-09-2023
Greg Peters

Најдобрите интерактивни табли за образование можат да помогнат дигиталното учење да стане поинклузивно искуство засновано на часови. Исто така, може многу да му го олесни животот на наставникот, заштедувајќи време и помагајќи да се постигне таа училница без хартија.

Интерактивна табла е, во суштина, огромен компјутер или таблет уред со екран на допир што се наоѓа на ѕидот на класа. Овие се преполни со моќни карактеристики дизајнирани специјално за учење - со претпоставка дека го добивате вистинскиот. Тоа е она што овој водич има за цел да ви помогне да го најдете вистинскиот за вашите специфични потреби како едукатор.

Можеби купувате за област и едноставно ја сакате економски најефикасната опција, или можеби сте наставник со одредена потреба како што е математика со табла чувствителна на пенкало погодна за равенки. Или можеби едноставно ви треба робустен модел со кој може да комуницираат дури и помлади студенти без оштетување.

Без оглед на потребата за вашиот модел, овој водич ги нуди само најдобрите интерактивни табли, секоја категоризирана според посебна вештина, за да можете лесно да го најдете вистинскиот модел за вас.

Најдобрите интерактивни табли

1: BenQ RP6502 Class 4K UHD образовен екран на допир

BenQ RP6502 Class 4K

Севкупно најдобрата едукативна интерактивна табла

Нашиот експертски преглед:

Најдобрите зделки на денешницата Посетете ја страницата

Причини за купување

+ 20 точки на допир на чувствителност +Карактеристики фокусирани на образование + Одлично поврзување

Причини за избегнување

- Не е особено тешка

Интерактивната табла BenQ RP6502 Class 4K е најдобрата во моментов за едукација, благодарение на широкиот опсег специфични за наставата карактеристики. Првенствено, ова е голем екран од 65 инчи и се спакува во супер висока резолуција благодарение на 4K UHD панел. Плус, може да управува со осветленост од 350 cd/m и сооднос на контраст од 1200:1 -- сето тоа овозможува супер светол, шарен и јасен приказ за целата училница дури и при силна дневна светлина. Екранот исто така поддржува до 20 точки на допир одеднаш, така што многу ученици можат да комуницираат со него во исто време, што е идеално за заедничка работа.

Оваа интерактивна табла е наполнета со корисни функции специјално за наставниците. Лебдечката алатка е навистина корисна бидејќи им овозможува на едукаторите да пишуваат на кој било медиум на екранот, како што се видео, апликација, веб-локација, документ, слика итн. Можете да додадете информации за тоа за што зборувате без да ја менувате самата оригинална содржина.

Имате и препознавање на ракопис, што ви овозможува да пишувате и може да се претвори во тип за лесно читање или споделување по потреба. Плус, има гласовен асистент, што ја прави употребата на таблата без раце, дури и на далечина, пореална можност. Режимот на четка е уште една убава карактеристика што ви овозможува слободно да креирате уметност по потреба -- aубава опција за поттикнување на креативноста на учениците.

Поврзаноста исто така вреди да се забележи овде бидејќи ова одлично се игра со речиси сè што би можеле да посакате. Доаѓа во пакет со WiFi, Ethernet, VGA, аудио-влез, аудио-излез, три HDMI порти и масивни девет USB слотови.

Оваа табла има дури и сензори за квалитет на воздух, температура и влажност за да може да ве извести кога околината е идеална за фокусирање и учење на учениците, како и кога не е и што треба да се подобри.

2. Samsung Flip 2 WM55R

Samsung Flip 2 WM55R

Најдобро за квалитет на екранот и чувствителност на пенкало

Нашиот експертски преглед:

Најдобрите зделки на денешницата погледнете во Amazon

Причини за купување

+ 4K дисплеј со извонреден квалитет + Одлична приемчивост на пенкало + Широк опсег на функции

Причини за избегнување

- Скап - Без аудио влез

Samsung Flip 2 WM55R е моќен интерактивен таблата не само во однос на големината (достапна до 85 инчи), туку и за квалитетот. Samsung е добро познат по својата експертиза за производство на екрани и, како таква, оваа интерактивна табла е една од најубавите што можете да ги добиете. Тоа значи 4K UHD резолуција за детали, како и исклучително богати бои и одличен динамички опсег. Овој квалитет продолжува до чувствителноста.

За користење на пенкало, овој екран е извонреден, со препознавање на ракопис и чувство од пенкало до екран што е блиску до „вистинското“ пишување колку што можете да добиете во оваа скала. Тоа екорисно за наставниците кои забележуваат што било на екранот и за учениците кои доаѓаат да напишат одговори, на пример. И со користење на најмногу четири пенкала во исто време, ова може да создаде одличен простор за учење за соработка.

Поврзаноста е пристојна со WiFi, Bluetooth, NFC, HDMI, Ethernet, USB и аудио излез, меѓутоа, нема аудио влез.

За наставниците, постои корисен режим на уметност што има широк спектар на четки достапни за создавање уметност на екранот што, повторно, е уште една заедничка креативна можност за студентите. Споделувањето е исто така лесно со можноста за испраќање преку е-пошта, USB-диск, печатење и повеќе од самиот екран.

3. Vibe Board Pro 75"

Vibe Smartboard Pro 75"

Најдобро за лесно користење без губење на функции

Нашиот експертски преглед:

Најдобрите зделки на денешницата посетете Сајт

Причини за купување

+ Лесен за поставување и користење + Одлични функции за соработка + Многу бесплатни апликации

Причини за избегнување

- Само една HDMI порта

Vibe Smartboard Pro е фантастична интерактивна табла за секој кој сака едноставен модел за поставување и употреба, кој нема да ги искористува одличните карактеристики фокусирани на наставниците. Првенствено, ова е моќен 75-инчен екран со резолуција 4K, кој нуди 8-битна боја, анти-отсјај и сооднос на контраст 4000:1, како и осветленост од 400 cd/m -- што значи дека нема јасни и шарени слики. се важни условите на осветлување.

Ова е исто така целосносамостоен систем со компјутерски паметни уреди, благодарение на комбинацијата на процесори Intel UHD Graphics 620 и Intel i5. Сето ова се извршува на VibeOS, кој е изграден на Chrome OS, што го прави ова многу погодно за Google -- идеално за корисниците на Classroom.

Иако безбедноста е врвна карактеристика на овој модел, идеален за безбедно управување со студентските уреди, тој нуди и одлични способности за соработка. Една апликација, од која има многу бесплатни, му дозволува на класата да соработува на еден документ прикажан на екранот додека ги користи своите сопствени уреди за внесување.

Исто така види: Што е Gradescope и како може да се користи за предавање?

Ова, исто така, поддржува учење од далечина и работи со апликации како што е Canvas за да зачува сè автоматски во облакот. Од слики и видеа до веб-локации и документи, сето тоа може да се прикаже и да се комуницира со леснотија. И со поддршка до 20 допирни точки, многу студенти можат да бидат вклучени истовремено.

4. ViewSonic IFP9850 98 Inch ViewBoard 4K

ViewSonic IFP9850 98 Inch ViewBoard 4K

Најдобар екран со големи димензии

Нашиот експертски преглед:

Најдобрите понуди на денешницата Посетете ја страницата

Причини за купување

+ Апсолутно огромен екран + Одлично поврзување + Моќен аудио

Причини за избегнување

- Премногу енергија за повеќето наставници

ViewSonic IFP9850 98 Inch ViewBoard 4K е еден од најголемите интерактивни табли што можете да ги купите и исто така е еден од најдобрите со оваа големина. Не само што е ова масивен, што го прави идеален дури и за поголеми простории, туку и еисто така 4K UHD, така што деталите за резолуцијата се одлични, блиску или далеку. Тоа значи дека кога се користат 20-те точки на чувствителност на допир, голем дел од класата може да работи на ова одеднаш со јасни визуелни слики и контроли на допир кои реагираат - за прсти или пенкала.

Поставете го овој ѕвер на ѕид или користете ја количката за тркалање за да го преместите меѓу собите по потреба. Каде и да оди, ова треба да се поврзе одлично благодарение на огромната низа или опции кои вклучуваат -- длабок здив -- осум USB, четири HDMI, VGA, влез на аудио, излез за аудио, излез SPDIF, RS232, LAN и AC влез.

Иако ова се напојува со четири-јадрен процесор за мазни брзини, тој исто така има и многу аудио моќ. Ова е опремено со стерео звучна лента од 45 W, поддржана од сабвуфер од 15 W и повеќе стерео звучници од 10 W. Сето тоа е еднакво на голем звук за да се оди со тој голем дисплеј -- за извонредно учење без разлика каде седи ученикот, дури и во поголеми простории.

Сето тоа значи дека ова е скапо и веројатно има повеќе функции од било кој на наставникот му треба -- но се исплати да се биде подготвен.

5. Ipevo CSW2-02IP IW2

Ipevo CSW2-02IP IW2

Најдобро за преносливост и цени

Нашиот експертски преглед:

Најдобрите зделки на денешницата Проверете ја посетете ја страницата на Amazon

Причини за купување

+ Достапна опција + Многу пренослив + Нема потреба од WiFi

Причини за избегнување

- Проекторот е дополнителен

Системот за интерактивна табла Ipevo CSW2-02IP IW2 не е традиционален екран подесување, туку паметенсензорски уред. Наместо тоа, ова користи сензори за да понуди начин за интеракција што значи мал и пренослив систем кој исто така е многу попристапен од многу од алтернативите. Сепак, цената на проекторот не е вклучена, така што вреди да се земе предвид -- или можете да користите поврзан лаптоп ако тоа ви одговара.

Вклучени се три уреди: камера со сензор, безжичен ресивер, и интерактивно пенкало. Така, можете да користите која било површина, било да е тоа традиционална табла, па дури и документ, и да комуницирате со неа користејќи пенкало. Ова потоа ќе се прикаже на излезниот уред, било да е екран на лаптоп или проектор. Имањето проектор значи дека можете да емитувате слика и уредувањата исто така да се појавуваат во живо на екранот.

Корисно, овде нема да ви треба WiFi бидејќи сè се поврзува преку USB-порта. Ова работи со многу типови проектори и е компатибилно со многу апликации со кои можете да уредувате. Бидејќи е толку мал, може лесно и сето тоа да се преместува меѓу училниците додека заштедува пари.

6. LG CreateBoard

LG CreateBoard

Најдобро за лесно користење и масивни броеви со повеќе допири

Нашиот експертски преглед:

Најдобрите зделки на денешницата посетете ја страницата

Причини за купување

+ Андроид вграден + повеќекратен допир со 40 точки + Масивна врвна големина од 86 инчи

Причини за избегнување

- Скапо во големи димензии - Само Android - Само девет споделувања на уреди

LG CreateBoard е моќен интерактивна табла што доаѓа во аопсег на големини, од 55 до 86 инчи. Сите тие доаѓаат со вграден оперативен систем Android, што го прави идеален за сите институции кои веќе го користат тој систем. Сепак, може добро да работи со други апликации и доаѓа со многу вградени.

Вграден е софтвер за соработка, така што е лесно да се работи како групи, а со масивен дисплеј со повеќекратен допир со 40 точки, ова е една од најинтерактивните за групи со најголем број што можете да ги купите во моментов.

Друга корисна карактеристика е споделувањето безжичен екран што ви овозможува да го споделите екранот или датотеката со девет други споделени екрани во училницата . Ова го прави споделувањето датотеки едноставно, но е ограничено на број, што не е идеално за часови со редовна големина.

Ова доаѓа со посветен DMS, што го прави следењето и контролирањето на повеќе CreateBoards едноставен процес за администраторите. Ова, исто така, овозможува емитување на објави низ уредите во училиштето.

Корисен слот за OPS им овозможува на наставниците лесно да монтираат работна површина на OPS, идеална за употреба од различни корисници во текот на денот. Други корисни функции вклучуваат повеќе прозорци на еден екран, слика-во-слика, поврзување со Bluetooth, моќни вградени звучници, предна конекција за лесно приклучување преку порти како USB-C, многу безбедносни карактеристики и опција за автоматско отстранување датотеки .

Исто така види: Што е Genially и како може да се користи за поучување?Заокружете ги најдобрите зделки на денешницатаSamsung Flip 2 WM55R1.311,09 фунти Погледнете ги сите цени Проверуваме250 милиони производи секој ден по најдобри цени напојувани од

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.