Најдобри активности и лекции за Денот на мајката

Greg Peters 12-08-2023
Greg Peters

Прославете го Денот на мајката во вашата училница со овие забавни, бесплатни и скромни ресурси. Без разлика дали вашите ученици прават персонализирани картички за посебните мајки во нивниот живот или бараат некои забавни активности за кодирање и STEM, во идеите и алатките овде може да уживаат деца од сите возрасти.

Најдобри активности и лекции за Денот на мајката

Ден на мајката 2023 година

Историјата на Денот на мајката не е виножита и пеперутки. Всушност, основачот Ен Џарвис беше згрозена од комерцијализацијата на Денот на мајката и работеше против тоа во нејзиниот подоцнежен живот. Дознајте како историјата на Денот на мајката допира до Граѓанската војна, раното мировно движење, правото на глас на жените и други клучни теми од 19 и 20 век. Идеја за лекција во средно училиште: Замолете ги вашите ученици да истражуваат и да пишуваат за ставовите на различните општества кон мајките во изминатите два милениума.

10 идеи за прослава на Денот на мајката за училиште

Денот на мајката нуди можност да ги внесете изразните уметности во вашата училница. Почнувајќи од задачи за читање и пишување до украсување вазни, овие активности се наменети за учениците од основните и средните училишта и лесно се спроведуваат.

Наставниците им плаќаат на наставниците: Компјутерски активности за Денот на мајката

Извонредна колекција на ресурси за Денот на мајката тестирани во училницата, создадена од едукатори. Пребарување по одделение, стандард, предмет, цена (секогаш скромно),и тип на ресурси. Не сте сигурни што е најдобро? Подреди по рејтинг и дознај што мислат твоите колеги наставници се најефективните лекции.

Познати мајки во уметноста и литературата

Зошто да не се прошири училишната комеморација за Денот на мајката за да се препознаат познатите мајки кои придонеле за креативната култура? Може да биде совршена врска со вашите наставни програми за јазик, историја и уметност.

Практични активности за Денот на мајката

Истражете ја оваа обемна колекција на лекции, работни листови за печатење, игри, активности и други наставни ресурси за Мајките Ден, сортирање по одделение, предмет и тип на ресурс. Бесплатните сметки дозволуваат ограничени преземања, додека платените сметки започнуваат од 8 $ месечно.

Најпопуларни задачи за наставата Денот на мајката Дигитални активности на Google Classroom

Инклузивен и приспособлив сет на дигитални активности за Денот на мајката, приспособен и за британскиот и за американскиот англиски. Работи и во Google Classroom и во Microsoft One Drive, како и со уреди вклучувајќи Chromebook, iPad и Android таблети.

Дигитален подарок за Денот на мајката

Едукаторката Џенифер Финдлеј ја споделува својата дигитална Честитка/приказ на слајдови за Денот на мајките, достапни во четири теми. Ова е одличен начин да им помогнете на децата да изразат благодарност за својата мајка додека ги практикуваат своите вештини за пишување.

Мајките во филмовите

Мајките во филмовите на моменти биле лавизирани, на моментидемонизирани - а понекогаш и прикажани како сложени луѓе какви што се. Проверете ја оваа статија за да најдете одличен материјал за дискусии на часовите по социјални студии и психологија во средно училиште.

Активности за Денот на мајката & засилувач; Ресурси

Сеопфатен избор на планови за часови за Денот на мајката, забавни факти и приказни за учениците од К-12. Вклучува одличен водич за наставници кој обезбедува прашања, активности за пишување и идеи за задачи.

Планови за часови за Денот на мајката

Десетина планови за часови за Денот на мајката, почнувајќи од следење на семејно стебло до научни проекти за уметност и занаети до Денот на мајката. Иако лекциите се едноставни и лесни за имплементација, тие се сепак внимателни и креативни.

Исто така види: Што е Креатор на книги и како можат едукаторите да го користат?

Споделување идеи за дигитален ден на мајката во градинка

Пандемијата ја истакна генијалноста на толку многу воспитувачи, кои мораа да се приспособат на летот на ограничувањата на учењето од далечина. Без разлика дали сте повторно во училницата или сѐ уште предавате од далечина, ова се пет одлични начини да им помогнете на помладите ученици да ги почитуваат своите мајки преку читање, пишување и уметнички дела.

Онлајн квизови, игри и Денот на мајката. Работни листови

Исто така види: Техника & засилувач; Learning ги објавува победниците на најдоброто шоу на ISTE 2022 година

Идеални за млади и изучувачи на англиски јазик, овие активности вклучуваат речник со слики, мешање на зборови, крстозбор за Денот на мајката и многу повеќе.

Умешни STEM активности за Денот на мајката

18 супер забавни Денот на мајката поврзани соактивности во кои учениците ќе уживаат. Раскажете приказна со домашна преклопна книга, создадете семеен мобилен портрет или направете подарок за јадење за мама. Дали некогаш сте слушнале за тауматроп? Научете како се користела оваа уникатна играчка од минатото - потоа направете ја вашата.

Денот на мајката и Денот на таткото во инклузивната училница

Не секое дете има мајка во домот, па затоа е клучно да се погрижиме сите ученици да бидат вклучени во Денот на мајката активности без да им предизвикаат срам или вознемиреност. Оваа статија од едукаторката Хејли О’Конор нуди многу добри идеи за создавање значајна, инклузивна лекција за Денот на мајката и линкови до нејзините дигитални ресурси за Денот на мајката.

Tynker ја слави мајка ти користејќи дигитално раскажување приказни

Да ги усовршат своите вештини за кодирање додека создаваат дигитални приказни и картички за мама. Што е подобро од комбинирање на STEM и SEL?

Дигитални картички за Денот на мајката што децата можат да ги создадат

Чекор-по-чекор насоки ги водат наставниците и учениците да создадат симпатичен дигитален Ден на мајката поздрав. Овој високо оценет дигитален ресурс е само 3,50 американски долари, мала сума за компензација на наставникот кој го создал.

Забавни факти за денот на мајката и водич за настава

Можеби никогаш не сте мислеле на Бирото за попис на САД како куратор на знаењето за Денот на мајката, но како еден од најплодните Собирачи на податоци од владата на САД, Бирото служи како огромно складиште за факти и податоциза жителите на САД. Додека учениците ги разгледуваат забавните факти што може да се преземат, наставниците можат да го користат придружниот Водич за настава за да создадат интересни лекции за Денот на мајката.

Приказни од Story Corps за да го прослават Денот на мајката

Истински и трогателна прослава на односите меѓу мајките и децата. Размислете да им понудите кредит на студентите кои снимаат свои разговори за Денот на мајката на веб-страницата на StoryCorps.

Најдобрите дигитални ресурси за предавање поезија

Користете ги овие врвни поетски ресурси за брзо да смислите лекција што ќе го комбинира пишувањето поезија со прославата на мајките. Учениците можат да напишат оригинални песни или да истражуваат објавени песни за мајчинството.

Code.org приспособливи картички за денот на мајката и музички квиз

Овие приспособливи активности за кодирање од доверливиот и бесплатен Code.org нудат нешто за секое дете и секоја мајка, од цвеќиња за мечињата на музички квиз за мајки

  • Најдобри активности и лекции за Денот на таткото
  • 5 летни идеи за професионален развој за наставници
  • Најдобри бесплатни страници за уредување слики и Софтвер

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.