Dell Inspiron 27-7790

Greg Peters 29-07-2023
Greg Peters

Екран: 27-инчи, 1920x1080, опција за екран на допир

CPU: 10-та генерација Intel Core i3, i5 или i7

RAM: 8GB до 32GB

Складирање: SSD и HDD

Графика: Nvidia GeForce MX110

Dell Inspiron 27-7790: Performance

 • Подобар зум видео лекции
 • Брза обработка
 • Ниска моќност троши

Тестирана верзија: 10-та генерација на процесор Intel Core i5-10210U (6MB кеш, до 4,2 GHz)

Ако поставувањето виртуелна училница од почеток дома изгледа застрашувачко, обидете се да користите се-во-едно компјутер, како што е десктоп компјутерот Dell Inspiron 27-7790. Технофобите забележуваат: поставувањето е лесно како отворање на кутијата, ставање на работна маса и приклучување -- сепак неговата хардверска графика дава доволно удар за да се совладаат лекциите за видео за зумирање и повеќе.

Системот обезбедува повеќе од доволно моќ за да направите сè, од подготовка на лекции и тестови за оценување до предавање преку видео. Го нуди најдоброто од сите-во-едно системи со безбедна веб-камера што се појавува, интегриран хардверски графички акцелератор и способност да служи како самостоен монитор.

 • Како да победите К -12 грантови за технологија
 • Комуникации за учење од далечина: Како најдобро да се поврзете со учениците

Иако верзијата со екран на допир ќе ве чини повеќе, а постојат машини со повисоко напојување таму, ова седи по разумна цена, а сепак изгледа модерно. Функциите како што се влезот HDMI и двојните дискови за складирање се исто така навистина привлечни.

Па дали Dell Inspiron 27-7790 е вашиот следен најдобар асистент за учење? Прочитајте за да дознаете сè што треба да знаете.

Dell Inspiron 27-7790: Дизајн, изградба и поставување

 • Многу едноставно поставување
 • Простран екран
 • Екранот на допир е дополнителен

Буквално беа потребни пет минути за да се прејде од запечатена кутија до работниот систем и најдобриот дел е дека наединствениот кабел на системот е кабелот за напојување.

Со дисплејот од 27 инчи, Inspiron 27-7790 ќе се чувствува луксузно во споредба со тесен екран на лаптоп или таблет. Нуди Full HD резолуција 1920x1080, а софтверот CinemaColor на Dell овозможува прилагодувања за филмови, ноќна употреба и други ситуации. Поставката Movie, која дава сè топол изглед, работи добро за видео настава.

Од лоша страна, екранот на системот од $1.000 не е осетлив на допир; верзијата со екран на допир чини 100 долари дополнително. Не би се мачеле да плаќаме дополнително за екранот на допир, освен ако немате добра причина за тоа. Со толку голем екран, веројатно ќе седите доволно далеку што допирањето на екранот со каква било регуларност ќе биде истегнување, а исто така ќе избегнете дамки.

За среќа, доаѓа со жичен глушец и тастатура што одговара на изгледот на системот и се лизга под екранот ако просторот на работната површина е тесен; некои модели вклучуваат безжична тастатура и глушец.

Екранот може да се навалува до 25 степени, што може да го намали отсјајот на екранот и одразот од надземното осветлување и е идеален за насочување на веб-камерата за лице-в- видео лекција за лице. Спротивно на тоа, се-во-едно системот Acer Chromebase 24 има начин самостојно да го приспособува аголот на камерата, што е почисто решение.

Не треба да ја покривате веб-камерата со леплива белешка за да не случајно ве емитува како го јадете вашиот ручек накласа затоа што камерата останува повлечена додека не сте подготвени да предавате. Откако ќе го активирате, модулот на камерата физички се појавува и е подготвен за видео лекција, конференција со родител или за снимање.

Под екранот има лента за звучници што може да ракува со саундтракот за филмови и музика, но најдобро функционира со изговорениот збор, идеален за презентации или наставни видеа на YouTube. Системот има единствен микрофон на врвот што звучи шупливо, така што најдобро ќе ви биде послужено ако користите посебен микрофон или слушалки.

Покрај допирање на 802.11ac Wi-Fi и Bluetooth 5, Inspiron 7790 има добар асортиман на порти, од четири USB 3.1 и USB-C конекција до жичен мрежен приклучок, приклучок за слушалки и читач на SD картички. Сите се во задниот дел, што може да го направи незгодно брзото приклучување слушалки за видео лекција. Сепак, вградениот Bluetooth значи дека можете лесно да користите безжични слушалки.

Исто така види: Најдобри бесплатни лекции и активности за Ноќта на вештерките

Dell Inspiron 27-7790: карактеристики

 • Intel процесор
 • Nvidia графика
 • SSD и HDD

Со многу тенка рамка, Inspiron 7790 не е поголем од типичниот 27-инчен монитор и зафаќа 7x24 инчи простор на работната површина. Сепак, има целосен компјутер скриен внатре што користи 10-та генерација четири-јадрен процесор Intel Corei3, i5 или i7. Наместо да користи десктоп процесор, Inspiron користи верзии на лаптоп. Ова значи дека може да има убав дизајн ине црпи премногу моќ. Недостаток е што не е толку моќен како традиционалниот десктоп компјутер.

Системот i5 што го тестиравме вклучуваше 8 GB RAM меморија, која може да се опреми со до 32 GB. Ние би препорачале да се одлучат за малку повеќе; на пример, 16 GB ќе му овозможи поефективно да извршува повеќе задачи и повеќе да го докажува во иднина.

Исто така види: Што е ReadWorks и како функционира?

Нуди еден-два простор за складирање од 256 GB солидна состојба и хард диск од 1 TB. Ова го дава најдоброто од двата света: брзината на SSD за брзо време на подигање и голем резервоар за складирање на традиционалниот тврд диск што се врти за складирање видеа, слики и аудио.

Уредот има тајна што го врти Inspiron 7790 во солидна машина за графички интензивни задачи како основни игри и видео настава. Во прилог на акционерскиот графички мотор Intel UHD 620, системот нуди графички чип Nvidia GeForce MX110 со високи перформанси и 2 GB RAM за видео со голема брзина внатре.

Системот не заостануваше при уредување видео лекции и работеше многу подобро од Surface Pro 4 за водечки видео лекции за Zoom и Meet. Поминаа 45 минути без дефект, осипување, замрзнување или проблеми со аудио синхронизацијата.

Екранот има уште еден трик за далечинска училница: со две HDMI порти, едната може да се користи за споделување на неговиот екран со проектор или голем дисплеј, додека другиот дозволува да се користи како надворешен монитор преку неговиот приклучок за HDMI-влез.

Dell Inspiron 27-7790: Спецификациидалечинско образование.

Може да се очекува годишна сметка за струја од околу 12,50 американски долари ако се користи по осум часа дневно секој училишен ден со национален просечен трошок од 12 центи по киловат-час.

Треба Купив Dell Inspiron 27-7790?

Сè што е кажано, Inspiron 7790 покажува дека системот сè-во-едно може да биде скржавец за потрошувачката на енергија без да ја жртвува способноста да води онлајн видео час без прекини. Неговата изведба беше повеќе од доволна за сите наставни задачи и системот не бара ништо повеќе од приклучување за да стане центар на напорот за училница или домашна настава.

 • Како да се победи Грантови за технологија K-12
 • Комуникации за учење од далечина: Како најдобро да се поврзете со учениците

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.