Најдобри бесплатни лекции и активности за Ноќта на вештерките

Greg Peters 16-06-2023
Greg Peters

Ноќта на вештерките произлезе од древните келтски традиции околу Самхаин и беше донесен во САД од имигранти од Ирска и Шкотска. Сепак, празникот се совпаѓа и со Денот на сите светци на 1 ноември и првично бил наречен Ева на сите реликвии.

За наставниците, нема ништо пострашно од неангажирани ученици, затоа оживејте ја вашата училница, или во овој случај, до немртовизам, со овие лекции и активности за Ноќта на вештерките.

Креирај опседната куќа за Ноќта на вештерките со AR

Користејќи CoSpaces , учениците можат да создадат локација за опседната виртуелна реалност или да ја наполнат училницата со чудовишта од зголемена реалност и други грозни креации. Ова ќе ги натера вашите ученици да ја користат технологијата на забавен и креативен начин.

Создадете страшна приказна за Ноќта на вештерките

Со Minecraft: Education Edition , студентите можат да создадат страшна приказна на градилиштето во светот, населувајќи ги нивните приказна со духови на тема Ноќта на вештерките и страшни суштества. Вежбата помага да се развијат вештините за пишување и раскажување на учениците.

Исто така види: Најдобри сајтови за создавање квизови за образование

Играјте игри на тема Ноќта на вештерките

Ќе најдете квизови, работни листови, сложувалки и други забавни игри и вежби на тема Ноќта на вештерките на BogglesWorld . Овие игри и активности се погодни за помладите ученици и ќе ги возбудат да учат вокабулар додека развиваат вештини за решавање проблеми.

Преживеј ја апокалипсата на зомби

Zombie Apocalypse I: STEM of the Living Dead — TI-Nspire е бесплатна активност која ги учи учениците на математиката и науката што ги користат епидемиолозите за следење и спречување на ширењето на болестите во реалниот свет. Студентите ќе научат за графика на геометриска прогресија, толкување на податоци и разбирање на различни делови од човечкиот мозок. Исто така, ќе има слики од крвави зомби за гледање.

Дознајте за историјата на зборовите за Ноќта на вештерките

Вие и вашите ученици можете да ја барате историјата на зборовите поврзани со Ноќта на вештерките, како што се вештерки, бум и вампири. Тим на онлајн платформата за учење јазик Preply користеше податоци од Мериам Вебстер за да одреди кога овие и други зборови првпат добиле важност. Ноќта на вештерките, на пример, се проби во англискиот јазик во раните 1700-ти. Погледнете подолу за повеќе детали:

Исто така види: Најдобри бесплатни часови и активности за кодови

Читајте страшна приказна

Читање страшна-но не-многу-страшна приказна во час или постарите ученици да читаат морничава приказна на глас може да ги натера студентите кои се љубители на Ноќта на вештерките да се возбудат за литературата. Еве неколку омилени за помладите студенти; и препораки за постарите ученици .

Истражувајте ги опседнетите куќи и приказни во вашата област

Нека вашите студенти научат како да ги разликуваат фактите од фикцијата и митовите од реалноста со истражување на потеклото на опседнетите приказни во вашата област . Можете да ја користите бесплатната страница за весници ChroniclingАмерика да следи кога првпат се појавиле овие приказни и како секоја се менувала со текот на годините.

Направете нешто страшно

Направете им на учениците да се забавуваат практично со учење така што ќе ги измислат некои страшни рецепти. Еве рецепт за лажна крв (за декорација). За поволности за забави со глупава тема, проверете го овој ресурс со упатства за правење напивки, лигите, пушењето пијалоци и друго.

Создадете лебдечки дух

Создадете лебдечки дух со марамче, балон и моќта на електричната енергија следејќи ги овие упатства . Извикувајќи: „Живо е, живо е!“ потоа е опционално.

Спроведете научен експеримент за Ноќта на вештерките

Светот на немртовците можеби е надвор од разбирањето на науката, но експериментите можат да бидат совршен начин да ги поттикнете вашите ученици во дух на Ноќта на вештерките. Little Bins Little Hands нуди инструкции за различни бесплатни научно-базирани експерименти за Ноќта на вештерките, вклучувајќи котел со клокотот и забавна, ако и груба пукна тиква.

Дознајте за историјата на Ноќта на вештерките и сличностите со другите празници

Нека вашите студенти сами да ја истражуваат историјата на Ноќта на вештерките или да ја споделат оваа приказна од History.com. Потоа разгледајте ги разликите помеѓу овој празник во САД и Денот на мртвите , кој се слави веднаш по Ноќта на вештерките, но е посебна и порадосна прослава.

  • Најдобри бесплатни лекции и активности за денот на домородните народи
  • Најдобри лекции и активности за сајбер безбедност за К-12 образование

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.