Најдобри бесплатни виртуелни соби за бегство за училиштата

Greg Peters 27-08-2023
Greg Peters

Виртуелните соби за бегство се форма на гејмифицирано учење што вклучува загатки, загатки, математика, логика и вештини за описменување за да создаде возбудлива авантура во образованието. Студентите ги демонстрираат своите вештини и знаења со цел да го отклучат секое ниво, на крајот да го заработат своето ослободување. Некои соби за бегство се работи на една страница, додека други ткаат сложена приказна за да ги воодушеват играчите. Многумина, исто така, нудат совети кога се дава неточен одговор, со што ги охрабрува децата да истраат додека не се постигне успех.

Не се наплаќа ниту една од овие виртуелни соби за бегство, затоа слободно ослободете се бесплатно!

Исто така види: Најдобри бесплатни лекции и активности за Мартин Лутер Кинг Џуниор

Најдобри бесплатни виртуелни соби за бегство за училишта

ГОДИНИ 6 И НАГОРЕ

Спасувањето на Пикачу

Покемонот Пикачу исчезна! Дали е киднапиран? Влезете во светот на фантазијата на Покемон за да го спасите Пикачу. Ќе ви треба брзина, лукавство и храброст за да го избегнете Spearow кој е решен да ве спречи.

Escape the Fairy Tale

Оригиналната бајка Goldilocks и Three Bears не вклучува Морзеова шифра. Но, оваа верзија на соба за бегство е така - како и магичен портал за враќање дома. Одлична забава за младите ученици.

Виртуелни соби за бегство за деца

Колекција од 13 бесплатни виртуелни соби за бегство со теми во кои децата ќе уживаат, од летна виртуелна соба за бегство до Виртуелна соба за бегство од извиднички колачиња. Соби за бегство со празнична тема, како што се Elf on theПолицата и новогодишната ноќ се совршени за сезонски апликации.

Мачорот Пит и мистеријата за роденденска забава

Мачорот Пит има роденденска забава и вие сте поканети. Прекрасно се забавувате играјќи ја опашката на магарето кога ќе забележите дека подарокот што го донесовте за Пит недостасува. О не! Да не се грижите - следете ги индициите за да ви помогнат да го пронајдете.

Дигитална соба за бегство Хогвортс

Одете на виртуелно патување во земјата на Хари Потер, каде што необично тенок, црн правоаголник ги поканува посетителите да го отворат. Вештерки, волшебници, магични мапи и магли изобилуваат во оваа забавна и едукативна загатка.

11 ГОДИНИ И НАПОГОДИ

Создадете виртуелна соба за бегство

Приспособете ги вашите планови за часови со нарачани виртуелни простории за бегство што сами ги создавате, користејќи „Сајт на Google“ , Canva [//www.techlearning.com/how-to/what-is-canva-and-how-does-it-work-for-education], Jamboard [//www.techlearning.com/features/how- to-use-google-jamboard-for-teachers] и Google Forms [//www.techlearning.com/how-to/what-is-google-forms-and-how-can-it-be-used-by- наставници].

Епското олимписко бегство

Оваа шарена соба за бегство со олимписка тема е едноставна, но изненадувачки незгодна. Без дадени упатства, учениците мора внимателно да ги набљудуваат буквите, боите и сликите за да ги одредат клучевите на петте брави.

Обука за „Space Explorer“ -- Дигитална соба за бегство

Виесе астронаут кој ја истражува галаксијата, со мапа на ѕвезди како ваш водич. Следете ги индициите за навигација до вашата космичка дестинација.

Spy Apprentice Digital Escape Room

Истражете меѓународна мистерија во мултиплеер Spy Apprentice Digital Escape Room. Прочитајте ја интригантната приказна, а потоа отклучете ги вратите. Се чувствувате заглавени? Нема проблем – проверете го полето „совет“.

Исто така види: Што е Edpuzzle и како функционира?

Escape the Sphinx

Шифрите, загатките, крстозборите и коментарите од древна реликвија ја оживуваат оваа „загадлива“ игра. Одличен предизвик за оние кои сакаат да решаваат мозочни закачки.

Соба за бегство од лавиринтот на Минотаурот

Што е подобро од модерна виртуелна соба за бегство базирана на најстарата соба за бегство од сите, лавиринтот? Додека се движите по кривините, свиоците и слепите улички, внимателно набљудувајте ги древните слики и симболи за да ја добиете вашата слобода.

  • Што е Breakout EDU и како може да се користи за настава? Совети и трикови
  • 50 сајтови & засилувач; Апликации за К-12 образовни игри
  • Што е зголемена реалност?

За да ги споделите вашите повратни информации и идеи за овој напис, размислете да се придружите на нашата Техника & засилувач; Учење онлајн заедница .

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.