Најдобри десктоп компјутери за наставници

Greg Peters 28-08-2023
Greg Peters

Најдобрите десктоп компјутери за наставници нудат начин да се искористат дигиталните наставни алатки на еден од најдобрите начини. Овие машини сега се помоќни, но сепак достапни од кога било досега, што ги прави и многу подостапни. Тоа може да значи дека тие се идеални за предавање на час, за создавање наставни содржини, за споделување со класот и за уредување и снимање видео, музика и друго.

Вреди да се забележат различните типови на десктоп компјутери , кои спаѓаат во две главни категории: се-во-едно и кула. Првиот ги има сите паметни способности вградени во самиот монитор и генерално е поврзан со безжичен глушец и тастатура, за најминимално поставување и без кабли. Последните, компјутерите на столбовите, бараат од вас да додадете и монитор, звучници, веб-камера, микрофон, глушец и тастатура -- сепак, машината ќе ви даде поголема моќност за цената.

Значи, иако сè-во-едно е одличен за минимална завршница, може да добиете помоќна обработка и идни спецификации со поставување на кула.

Можеби ќе ви треба само основна машина што ќе ве опфати за видео повици, обработка на текст, кодирање, прелистување веб и е-пошта. Но, ако сакате да можете да уредувате видео, слики, музика и да уживате во игри, тогаш ќе треба да инвестирате во побрз процесор поддржан со поголема RAM меморија.

Прочитајте за да ги најдете најдобрите десктоп компјутери за наставници.

  • Најдобри лаптопи за наставници
  • Најдобри 3D печатачи за далечинскиУчење

1. Apple iMac (24-инчен, M1): најдобри десктоп компјутери за наставниците

Apple iMac (24-инчен, M1)

За поставување сè во едно што прави сè додека изгледа одлично

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Amazon: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Процесор: M1 CPU дисплеј: 24-инчен, 4480 x 2520 дисплеј Веб-камера и микрофон: 1080p и тројна низа микрофони Најдобрите зделки на денешницата Прикажи на Amazon View на Box.co.uk Погледни кај Џон Луис

Причини за купување

+ Извонреден дисплеј со висока резолуција + Многу моќна обработка + Зачудувачки, минимален изглед + Apple macOS интерфејс

Причини за избегнување

- Скап

Apple iMac е еден од најдобрите компјутери што можете да ги купите. Иако не можевме да кажеме повеќе и таа фотографија од минималистичките линии на оваа машина може да биде доволна да ве поколеба, ќе продолжиме понатаму. Овој уред вреска квалитет, од екранот со висока резолуција, кој е доволно голем со 24 инчи, до супербрзата обработка M1.

Има доволно моќ за уредување видео и играње - толку многу за одржување видео часови со многу отворени прозорци одеднаш. Тоа може да значи мултитаскинг за време на далечинска лекција, со презентација и други ресурси, сите достапни истовремено на тој голем дисплеј. Доаѓа и со безжичен глушец и тастатура на Apple и има веб-камера од 1080p плус тројна низа микрофони, што го прави подготвен за квалитетно видео настава надвор од кутијата.

Овае скапа опција, но подостапна од врвниот iMac Pro, што го прави достапен, но со доволно моќ да трае многу години. Може да поврзете и уште два 6K дисплеи за навистина извонредно искуство.

2. Acer Aspire C24: Опција со најдобра вредност

Acer Aspire C24

Се во едно со прифатлива цена

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Процесор: 11-та генерација Intel Core i3 дисплеј: 24-инчен Full HD веб-камера и микрофон: HD веб-камера, вграден микрофон Најдобрите зделки на денешницата погледнете во Amazon View во Amazon View во Acer UK

Причини за купување

+ Достапна цена + Моќен Intel Core од 11-та генерација + Добар изглед и заштеда на простор

Причини за избегнување

- Екранот не е толку зачудувачки или со висока резолуција како Mac

Acer Aspire C24 е се-во-едно десктоп компјутер кој пакува се што ви треба како учител или училиште, без висока цена. За околу половина од цената на iMac, ова нуди голем и јасен дисплеј, иако со Full HD наместо 4K. Тој всушност има понов процесор Intel Core од 11-та генерација и може да се означи дека нуди сериозна моќ, со видео графика, доколку ви треба.

Иако можете да добиете побрз i5, ова доаѓа со тешко вртење возење што ги забавува работите. Внимавајте на процесорот i3 со пониски спецификации, но со побрзиот SSD диск за да добиете повеќе брзини и заштеди во едно.

Квалитетот на градбата е висок и ова изгледа одлично со тоаметален финиш и дисплеј од раб до раб. Секако се чини дека е попремиум отколку што би сугерирала цената. Вградената веб-камера има капак што се преклопува преку лизгање што е добар допир за приватност. Микрофонот е вграден и работи добро, а доаѓа со безжична тастатура и глушец, така што сте подготвени да одите веднаш од поставувањето на оваа машина со Windows.

3. HP Pavilion All-in-One 24 : Најдобро за графика

HP Pavilion All-in-One 24

Многу графичка моќ во добар изглед

Нашиот стручен преглед:

Спецификации

Процесор: AMD Ryzen5 дисплеј: 24-инчна Full HD веб-камера и микрофон: HP Wide Vision 5MP за приватност камера, вграден микрофон со четири низа Најдобрите зделки на денешницата погледнете на HP Store View на very.co.uk Погледнете во Amazon

Причини за купување

+ Веб-камера со висока резолуција за приватност и quad-mic + AMD Ryzen графичка обработка + одличен квалитет на звук

Причини за избегнување

- Нема безжична тастатура и глушец

HP Pavilion All-in-One 24 е комплетен компјутер кој нуди некои сериозни моќни спецификации за перформанси. Следствено, оваа машина со напојување на AMD Ryzen е добра за графичко уредување, играње и најважно, за мултитаскинг на наставниците.

Моќниот 24-инчен дисплеј е Full HD со пристојно ниво на осветленост, плус добивате Веб-камера за приватност која е со висок квалитет и е поддржана од импресивен четири-микрофон. Сето тоа прави многу висококвалитетни видео часови кои лесно може да се видат, соцелото одделение на еден екран. Аудиото е исто така одлично, благодарение на моќниот преден звучник кој е подесен од специјалист B&O.

Вклучениот глушец и тастатура не се безжични, но со многу малку други зафати што може да се зборува, ова е импресивен компјутер со Windows што ја оправдува неговата цена.

4. Dell Inspiron 24 5000: Најдобро за безбедност

Dell Inspiron 24 5000

За што е можно поголем мир, Dell е патот што треба да се оди

Нашиот експертски преглед:

Исто така види: Што е Microsoft OneNote и како може да се користи за настава?

Спецификации

Процесор: 11-та генерација на Intel Core i3 дисплеј: 24-инчна Full HD веб-камера и микрофон: FHD скокачка камера, вграден микрофон Најдобрите понуди на денешницата Проверете ја страницата за посета на Amazon

Причини за купи

+ Безбедност и квалитет на одделението на Dell + Моќна обработка + Одличен екран и камера

Причини за избегнување

- Не 4K дисплеј

Dell Inspiron 24 5000 е се-во-едно десктоп компјутер што работи Windows и доаѓа со многу енергија на одборот, како и мир на умот, знаејќи дека ова е Dell. Тоа значи силна безбедност на интернет и повеќе опции за добивање покритие за физичкиот уред во случај да има проблеми. Поддржан е и со широка поддршка на клиентите.

Овој компјутер нуди 24-инчен Full HD екран на допир кој работи совршено со тој оперативен систем Windows. Процесорот AMD со четири јадра нуди голема брзина, додека стандардниот погон од 1 TB обезбедува изобилен простор за складирање. Овој уред може да се означи повисоко, но за основаниво ова е доволно импресивно и корисно за повеќето наставни ситуации.

Бројни приклучоци за конектори се достапни на задната страна, а безжичното поврзување е исто така пристојно со 802.11ac WiFi и Bluetooth 4.1 вградени. Тој добар изглед е само бонус.

5. Lenovo IdeaCentre A340: Најдобар врвен финиш по пристојна цена

Lenovo IdeaCentre A340

Добијте квалитетна завршница без прекумерно трошење

Нашиот експертски преглед:

Просечен Amazon преглед: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Процесор: Intel Core i3 дисплеј: 21,5-инчен Full HD веб-камера и микрофон: 720p приватност веб-камера, микрофон Најдобрите понуди на денешницата Проверете Amazon

Причини за купување

+ Прекрасни перформанси + Добар дизајн + Достапен

Причини за избегнување

- Жичен глушец и тастатура - Меки звучници

Lenovo IdeaCentre A340 е достапен начин да добиете врвен дизајн и завршница, како и спецификации со брзи перформанси . Тоа звучи како овој компјутер сè-во-едно со Windows да го прави сето тоа, но за цената ќе го погодите процесорот освен ако не се обратите за опцијата Intel Core i3.

Исто така види: Што е сидро и како функционира? Најдобри совети и трикови

Добивате веб-камера од 720p и вграден звучник, освен што звукот не е толку моќен - иако доволно добар за час видео лекција. Дизајнот е минималистички за да се отстранат жиците, иако ова доаѓа со жичен глушец и тастатура.

Складирањето од 1 ТБ и основните 4 GB RAM меморија овозможуваат пристојни спецификации за влезната цена што треба да им служат на потребите на повеќетонаставниците во блиска иднина. Опцијата за надградба на спецификациите е достапна, така што ќе трае подолго и ќе работи побрзо. Можете исто така да изберете поголем модел од 24 инчи, ако тоа подобро ќе ви помогне со сите тие прозорци со повеќе задачи.

6. HP Chromebase All-in-One 22: Најдобро за корисниците на Chrome

HP Chromebase All-in-One 22

Најдобар избор за корисниците на Chrome кои сакаат работна површина

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Процесор: Intel Pentium 6405U дисплеј: 21,5-инчна Full HD веб-камера и микрофон: HP True Vision 5MP, микрофони со двојна низа

Причини за купување

+ Ротирачки дисплеј + камера и аудио со висока резолуција + Компактен и атрактивен дизајн + Достапен

Причини за избегнување

- Екранот може да биде поостар - Порти само на задната страна

HP Chromebase All-in-One 22 е убава уникатно поставување бидејќи го комбинира најдоброто од се-во-едно десктоп со Chrome OS. Тоа го прави со Full HD 21,5-инчен дисплеј кој може да се навалува за 90 степени, што го прави идеален за прелистување веб-страници во портрет наместо пејзаж, на пример.

Има моќна веб-камера која е поддржана од микрофони со двојна низа, совршени за видео лекции и повици во кои ве гледаат и слушаат јасно.

Сето ова е прилично прифатливо за она што го добивате, особено со оглед на тоа што безжичниот глушец и тастатурата се стандардни. Нема да биде најмоќното поставување, но бидејќи ова е базирано на Хром, навистина нема да ви требаповеќе моќ за извршување на апликациите до кои можете да пристапите.

  • Најдобри лаптопи за наставници
  • Најдобри 3D печатачи за далечинско учење

За да ги споделите вашите повратни информации и идеи за овој напис, размислете да се придружите на нашата Tech & Учење онлајн заедница тука

Заокружете ги најдобрите зделки на денешницатаApple iMac 24-инчен M1 20211399 фунти 1149,97 фунти Видете ги сите цениAcer Aspire C24£ 529,99 Види ги сите цениHP Pavilion All-in-One£1.853,87 Прикажи ги сите цени Проверуваме над 250 милиони производи секој ден за најдобри цени овозможено од

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.