Топ 50 сајтови & засилувач; Апликации за К-12 образовни игри

Greg Peters 09-08-2023
Greg Peters

Учењето базирано на игри го претвора потенцијално досадното време за учење во авантуристичка потрага по знаење, комплетно со привлечни саундтракови и дигитални награди. Тоа им помага на децата да бидат вклучени во темата и да се мотивираат да бараат поголема експертиза. Најдобро од сè, играњето базирано на веб или апликации лесно се интегрира и во часовите преку Интернет и во личните часови.

Со згаснувањето на Flash на крајот на 2020 година, многу омилени страници за едукативни игри исчезнаа. Затоа решивме да ја ажурираме нашата популарна листа подолу за да ги вклучиме најновите и најдобри сајтови и апликации за образовни игри K-12. Многу од нив се бесплатни (или нудат бесплатни основни сметки), а некои обезбедуваат алатки за следење и анализа на напредокот за наставниците. Сите ќе им помогнат на децата да уживаат во учењето.

50 страници и засилувач; Апликации за едукативни игри

 1. ABC kids

  Супер едноставна едукативна игра за млади ученици на возраст од 2-5 години.

 2. ABCya

  Повеќе од 300 забавни и едукативни игри и мобилни апликации за preK-6 студенти. Игрите може да се пребаруваат според заедничките основни државни стандарди, како и според стандардите за наука од следната генерација. Целосно бесплатен за десктоп употреба, премиум план за мобилни уреди.

 3. Академија за авантури

  Децата на возраст од 8-13 години преземаат експедиција за учење во безбедна, забавна и едукативна MMO средина. Предметите вклучуваат јазични уметности, математика, наука и општествени студии. Првиот месец бесплатно, потоа 12,99 $/месец или 59,99 $/година

 4. Annenbergи совети за зголемување на брзината на решавање на Рубиковата коцка. Бесплатно, не е потребна сметка.
 5. Sumdog

  Платформата за математика и правопис заснована на стандарди на Sumdog има за цел да го зајакне учењето и самодовербата на учениците со адаптивна персонализирана игра. Хит со деца и потврден со истражување за подигање. Бесплатна основна сметка.

 6. Tate Kids

  Истражувајте игри и квизови засновани на уметност на оваа супер привлечна, високо визуелна локација од музејот Тејт во Велика Британија. Активностите се фокусираат на учење и откривање наместо на резултатите од тестовите. Исклучителен начин да ги натерате децата да размислуваат и да прават уметност. Бесплатно.

  Исто така види: Опишувајќи зборови: Апликација за бесплатна едукација
 7. Онлајн игри со дневник на желка

  Огромна колекција на игри, видеа, квизови, планови за часови и други дигитални алатки за студенти од preK-5, може да се пребаруваат по тема, одделение , и стандардот Common Core. Бесплатни и премиум сметки.

  САЈТОТ ЗА БОНУС

 8. TypeTastic

  Одлична страница за тастатура за К -12 студенти, кои нудат повеќе од 400 игри.

 • Најдобри системи за играње игри за училишни програми за е-спорт
 • Еспорт: како да започнете со игри базирани на облак, како што е Stadia, во училиштата
 • Најдобри бесплатни алатки и апликации за формативно оценување
Classroom’s That’s Your Right

Децата играат сами или во режим на повеќе играчи за да ја научат и да ја практикуваат својата експертиза за Законот за права. Со висококвалитетна графика и музика и три нивоа на тежина, оваа бесплатна игра е одличен начин за поддршка на граѓанското образование за средношколците и средношколците.

 • Arcademics

  Наградувана, иновативна страница за учење базирано на игри К-8 по математика, јазични уметности, географија и други предмети, Arcademics вклучува едукативна портал кој им овозможува на наставниците да го следат напредокот на учениците, да генерираат детални извештаи и да го оценуваат учењето на учениците. Бесплатната основна сметка ги обезбедува повеќето функции и е поддржана од реклами.

 • Baamboozle

  Прегледајте ја огромната база на податоци со повеќе од 500.000 игри направени од наставници или креирајте сопствени мултимедијални игри за учење користејќи текст, слики и анимација. Децата можат да играат индивидуално или во тимови, онлајн или во училницата. Бесплатно.

 • Blooket

  Одлична гејмифицирана платформа за учење/квиз со интерфејс лесен за корисникот, Blooket нуди девет различни режими на игра и работи на студентски уреди, како и на десктоп компјутери. Бесплатно.

 • Braineos

  Едноставна, лесна за употреба страница со дигитални игри базирани на флеш картички во широк спектар на предмети и теми, вклучувајќи англиски, математика, науки , и јазици. Не е потребно најавување за играње, но со бесплатна сметка, корисниците можат да креираат свои флеш картички.

 • Breakout EDU

  BreakoutEDU го презема ангажманот на соба за бегство и го носи во училницата, нудејќи над 2.000 академски усогласени предизвици. Студентите работат заеднички користејќи 4C, SEL вештини и знаење за содржината за да решат низа предизвици. Платформата, исто така, им овозможува на учениците и наставниците да креираат и споделуваат свои игри во стилот на бегство со помош на градител на дигитални игри.

 • Cells Alive! Загатки и игри

  Бесплатното совпаѓање со дигитална меморија, сложувалките и зборовите им помагаат на учениците да ги зајакнат часовите по биологија во училницата.

 • DimensionU

  Децата од 3-9 одделение можат да научат математика и писменост играјќи видео игри со повеќе играчи, усогласени со стандардите во 3D виртуелен свет. Индивидуалните планови се со скромни цени по месец или година, додека значителни попусти се нудат на училиштата и областите. Бонус за едукатори и студенти од Њу Џерси: бесплатно во текот на целата учебна година 2021-2022.

 • Educandy

  Забавните анимирани ликови и одличните звучни ефекти ги прават овие игри малку зависни. Наставниците внесуваат вокабулар или прашања и одговори за да создадат интерактивни игри за учење за неколку минути. Кодот што може да се сподели им дозволува на децата да ги играат едукативните игри и активности. Не е потребно најавување за да се испробаат примероците на игри. Бесплатно.

 • Education Galaxy

  Оваа имагинативна K-6 онлајн платформа користи учење базирано на игри за да го зголеми академскиот успех на децата. Двете главнипрограмите се подготовка за онлајн оценување и адаптивна интервенција за ученици кои се борат и студенти под ризик. Бесплатната основна сметка на наставникот дозволува еден наставник и 30 ученици/сите предмети или 150 ученици/1 предмет.

  Исто така види: Најдобрите бесплатни веб-страници и апликации за учење јазици
 • Funbrain

  Прелистајте ги едукативните игри K-8 по ниво на одделение, популарност и теми како што се математика, граматика и вокабулар. Многу забавни животни кои се прикажани за да ги задржат децата заинтересирани. Бесплатно, не е потребна регистрација.

 • GameUp

  Оваа иновативна страница од креаторите на BrainPop обезбедува игри засновани на стандарди на теми од граѓанско образование до математика до кодирање до наука. Вклучува идеи и планови за часови. Различни планови засновани на надоместоци за воспитувачи, училишта и семејства.

 • Geoguessr

  Многу впивачка, високо визуелна географија загатка која ги предизвикува децата да заклучат локација врз основа на индиции од сликите на Google Street View и Mapillary. Одлично за промовирање на вештини за критичко размислување и расудување.

 • Gimkit

  Создаден од средношколец, Гимкит се наметнува како претстава за игри во училницата. Децата можат да заработат готовина во играта со точни одговори и да ги инвестираат парите во надградби и напојувања. Извештаите за едукаторите се генерираат по секоја игра. Втората програма, Gimkit Ink, им овозможува на учениците да ги објавуваат и споделат своите училишни задачи. 4,99 УСД/месечно или групни цени за училиштата. 30-дневниот бесплатен пробен период на Gimkit Pro може да се претвори во бесплатна Basic сметка.

 • GoNoodle Games

  За разлика од повеќето дигитални активности, GoNoodle е дизајниран да ги поттикне децата да се движат наместо да ги држи залепени за екранот. Најновите бесплатни GoNoodle игри за iOS и Android ги прикажуваат омилените ликови на децата, потезите и музиката, како што се Space Race и Addams Family.

 • Трејлер за шампиони на HoloLAB (издание за едукатори)

  Играчите во оваа извонредна виртуелна хемиска лабораторија ќе мерат, мерат, истураат и загреваат во серија натпреварувачки игри за лабораториски вештини. Не се потребни заштитни очила - но не заборавајте го вашиот виртуелен пар! Бесплатно за воспитувачите.

 • iCivics

  Богат извор за образование за општествени науки, непрофитната организација iCivics беше основана од судијката на Врховниот суд Сандра Деј О’Конор во 2009 година за да ги едуцира Американците за нашата демократија. Веб-страницата вклучува едукативен портал за учење за граѓански науки и игри и наставни програми засновани на стандарди.

 • Kahoot

  Една од најпопуларните страници за гејмификација на училницата. Наставниците креираат игри и квизови, а учениците одговараат на нив на нивните мобилни уреди. Нуди план за секој буџет: бесплатни основни, професионални и премиум.

 • Knoword

  Одлична, брза игра со вокабулар. Едукаторите можат да креираат сопствени пакети со зборови и да го следат напредокот на учениците. Бесплатните основни сметки овозможуваат репродукција на сите јавни пакети со зборови, споделување и извоз, додека сметките со умерена цена Pro и Team дозволуваат неограничен пакет зборовикреирање и задачи.

 • Земјата на Вен

  Најдобро оценета геометриска игра за iOS во која учениците цртаат геометриски форми за да се одбранат од чудовишта. Прогласена за USA Today за математичка игра на годината во 2014 година. 2,99 долари

 • Legends of Learning

  Одлична колекција на природни и математички игри усогласени со стандардите за ученици од К-8. Бесплатни сметки за наставници, со врвни функции за сметки на ниво на училиште и област. Не заборавајте да ги проверите нивните бесплатни претстојни STEM натпревари базирани на игри.

 • Мала алхемија 2

  Воздух. Земјата. Пожар. Вода. Едноставно. Бесплатно. Едноставно брилијантно. iOS и Android исто така.

 • Manga High Math Games

  Од платформата за учење базирана на игри Manga High, 22 бесплатни математички игри истражуваат теми од аритметика, алгебра, геометрија, ментална математика и повеќе . Секоја игра е придружена со избор на активности усогласени со наставната програма.

 • Математика и магии

  Супер забавна апликација за iOS за учење основни математички вештини во 8-битна игра со улоги. Учениците се предизвикани да ја најдат украдената книга со математика и магии. Одличен начин за подобрување на брзината на менталната математика

 • Math Attax

  Оваа бесплатна мобилна (iOS/Google Play) математичка игра им помага на учениците со основните математички вештини. Снимање во стил на астероиди, тоа е брзо и забавно.

 • Math Castle

  Се сеќавате на популарната игра на табла Chutes and Ladders? TVO Apps го ажурираше за дигиталната ера, со бесплатен и привлечен iOSапликација. Децата од 2-6 одделение учат основни математички вештини додека го бранат замокот од чудовишта.

 • MinecraftEdu

  Графичка игра базирана на блок, дизајнирана за образование, која им овозможува на студентите да градат и истражуваат виртуелни светови. Вградените контроли за едукатори поддржуваат безбедно искуство насочено кон образованието. Опсежните ресурси во училницата вклучуваат планови за часови, обука за едукатори, градење предизвици и многу повеќе.

 • NASA Space Place

  NASA ги поканува корисниците да ја истражуваат Земјата и вселената преку игри кои поставуваат големи прашања како што се: „Како НАСА зборува со своето далечно вселенско летало?“ и „Како сонцето создава енергија? Бесплатно и фасцинантно.

 • National Geographic Kids

  Бесплатни квизови и игри на теми кои се движат од животни и грешки до решавање на шифри.

 • Ниша - раси и се развива iOS Android

  Софистицирана генетска симулација која им овозможува на децата да создадат племе на животни кои се развиваат и се прилагодуваат. Одлично за часови базирани на биологија.

 • Лига на броеви

  Наградувана математичка игра во стил на стрип, наменета за сите возрасти.

 • Oodlu

  Платформа за онлајн образование за игри, Oodlu е совршена за ученици од која било возраст со одредена способност за читање. Наставниците создаваат свои игри користејќи ја вградената банка со прашања, а аналитиката обезбедува извештаи за напредокот за секој ученик. Бесплатна стандардна сметка.

 • PBS Детски игри

  Десетици бесплатниигрите, од математика до социјално-емоционално учење, ќе ги воодушеват помладите ученици. Не е потребна сметка на оваа веб-локација погодна за корисниците. англиски и шпански.

 • Play4A

  Залажувачки едноставен интерфејс им овозможува на корисниците бесплатно да играат изненадувачки предизвикувачки игри. Покрај тоа, наставниците создаваат гејмифицирани квизови, а потоа го споделуваат кодот со своите ученици. Забавниот музички саундтрак додава на уживањето.

 • Играј за да спречиш игри

  Со фокус на чувствителни теми како што се злоупотреба на опиоиди, ХИВ/СИДА, испарување и несакана бременост, овие игри се справуваат со тешки социјални прашања додека поддршка на менталното здравје и развој на децата. Бесплатно со барање за пристап.

 • Prodigy

  Наградувана, усогласена со стандарди онлајн математичка игра дизајнирана за 1-8 одделение, Продиџи е моделирана на популарните игри со повеќе играчи во стил на фантазија. Учениците избираат и приспособуваат аватар, а потоа се подготвуваат да се борат со математички проблеми. Бесплатната основна сметка вклучува основна игра и основни карактеристики за домашни миленици.

 • PurposeGames

  Со алатки за наставници, игри за секој училишен предмет, беџови, групи и турнири, PurposeGames нуди многу бесплатна едукативна забава. Создадете свои игри и квизови исто така.

 • Квизлет

  Квизлет им овозможува на едукаторите да креираат мултимедијални интерактивни онлајн квизови во седум различни привлечни стилови. Бесплатна основна сметка.

 • Reading Racer

  Овој уникатен iOSиграта им овозможува на учениците да читаат на глас во нивниот мобилен уред за да им помогне да победат во трка. Прекрасна алатка за описменување за деца од 5-8 години.

 • RoomRecess

  Најдете над 140 бесплатни игри за учење во широк спектар на предмети, вклучувајќи математика, јазични уметности, вештини за пишување и тастатура, дигитални загатки и многу повеќе. Игрите се групирани по оценки, како и по теми. Многу популарен и кај наставниците и кај учениците.

 • Sheppard Software

  Стотици бесплатни игри за preK до студенти по средно, групирани по ниво на одделение и вклучувајќи предмети како што се животни, географија, хемија, вокабулар, граматика , математика и СТЕМ. Изберете релаксиран режим за забава, темпиран режим за вежбање тестови.

 • Skoolbo

  Победник на SIIA CODiE за 2016 година за најдобра наставна програма заснована на игра, Skoolbo нуди едукативни игри за читање, пишување, математика, јазици, наука, уметност, музика, и логика. Дигиталните книги и чекор-по-чекор анимирани лекции ги поддржуваат и младите ученици. Различни планови за часови и училишта, со првиот месец бесплатен.

 • Сократ

  Иновативна нова страница на која едукаторите можат да ја разликуваат наставата преку уникатен систем за учење базиран на игри. Алатките за известување им помагаат на наставниците да го следат напредокот на учениците.

 • Решавање на Рубиковата коцка!

  Од едукаторот Рајан Чедвик доаѓа овој врвен дигитален туторијал за една од најпредизвикувачките практични загатки досега. Вклучува слики

 • Greg Peters

  Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.