Што е JeopardyLabs и како може да се користи за настава? Совети и трикови

Greg Peters 11-08-2023
Greg Peters

JeopardyLabs ја презема играта во стилот на Jeopardy и ја става на интернет за употреба во образованието. Иако не беше специјално дизајниран за училишта, тој е бесплатен за користење и добро функционира за таа цел.

Гледајќи ја веб-локацијата, сето тоа изгледа прилично едноставно и, некои би можеле да кажат, основно. Но, тој добро ја врши работата и, како таков, може да му пристапат повеќето, дури и оние со постари уреди или побавни интернет конекции.

Но, ова нема да додаде многу подалеку од основите, што ќе ја направи поедноставна верзија на платформи како што е Quizlet , кој нуди многу повеќе алатки. Но, со повеќе од 6.000 шаблони подготвени за употреба, ова е сè уште моќен избор.

И така, дали JeopardyLabs добро ќе му служи на вашиот клас и како можете најдобро да го користите?

  • Што е Quizlet и како можам да учам со него?
  • Топ страници и апликации за математика при учење на далечина
  • Најдобри алатки за наставници

Што е JeopardyLabs?

JeopardyLabs е онлајн верзија на игра во стилот на Jeopardy која работи преку веб-прелистувач, така што не треба да преземате или инсталирате ништо за да започнете. Квизовите користат прилично познат распоред за секој кој претходно играл Jeopardy, што го прави привлечен и за помладите ученици и за наставниците.

Изгледот е заснован на поени, а прашањата може да бидат лесно се пристапува и одговара со неколку допири, што овозможува користење на различни уреди. Така учениците би можеле да играат на сопствени уреди илинаставниците може да го постават ова на голем екран за класот.

Исто така види: 9 совети за дигитален бонтон

Достапен е избор на претходно изградени опции за квиз, но исто така можете да изградите свој со помош на шаблони што може да се преземат и уредуваат. Ова значи дека има многу шаблони изградени од заедницата, така што овие ресурси постојано растат. Темите се движат од математика и наука до медиуми, авиони, Јужна Америка и многу, многу други.

Како функционира JeopardyLabs?

JeopardyLabs е онлајн и бесплатен, за да можете да работите и да работите квиз во рок од една минута. Одете до страницата, а потоа изберете прелистување за да изберете однапред направен квиз. Или внесете го она што го барате или изберете една од категориите за да ви биде даден список на сите игри достапни за играње во таа област.

Едноставно треба да изберете колку тимови сакате да играат и потоа ќе може веднаш да се активира. Изберете ниво на поени и ќе се преврти за да ги открие прашањата. Ви е даден одговорот на кој го давате прашањето, исто како и на играта „Загрозување“.

За да биде појасно, ова не е отчукуван одговор, туку би се изговарал на часот, потоа можете рачно додадете поени со копчињата плус и минус на дното. Притиснете го празно место за да го откриете одговорот, а потоа копчето за бегство за да се вратите на екранот од менито за точки. Сепак, сè е многу основно, сепак, добро ја врши работата.

Исто така, можно е да преминете во режим на цел екран, што може да биде корисна карактеристика особено ако степредавање со ова на екранот на проекторот на предниот дел од класот.

Кои се најдобрите карактеристики на JeopardyLabs?

JeopardyLabs е супер едноставен за користење. Минимализмот на него може да се толкува како ограничен, за некои, но добро функционира за потребите за учење. Можеби опцијата за промена на боите на заднината би била добра карактеристика што ќе помогне да се измеша малку визуелно.

Исто така, можно е да се испечатат овие квизови, што е навистина корисен допир ако сакате да ги дистрибуирате до класот или да дадете некој да го однесете дома за подоцна да работите.

Можете да преземете квиз, за ​​уредување, а исто така можете да споделувате со притискање на копче. Последната опција е корисна ако споделувате преку дигитална платформа како што е Google Classroom во која врската може да се копира и залепи во задачите на групата. Можете исто така да ги вметнете квизовите, идеално ако имате сопствена веб-страница или ако училиштето користи систем базиран на сајтови кој ви овозможува директно да ги споделувате квизовите со учениците.

Колку чини JeopardyLabs?

JeopardyLabs е бесплатно за користење. Нема скриени трошоци, но има премиум додатоци. Тоа, рече, не мора да се регистрирате и да ја дадете вашата адреса на е-пошта ако само сакате да играте однапред изградени квизови.

Ако сакате да започнете да градите свој квиз, се што треба да направите е да креирате лозинка за да можете да ја добиете следниот пат. Воопшто не е потребно пријавување преку е-пошта.

За премиум функции, виеможе да се регистрира и да плати 20$ како еднократна цена за доживотен пристап. Ова ви дава можност да прикачувате и вметнувате слики, математички равенки и видеа. Можете да ги направите игрите приватни, да додавате повеќе прашања од стандардните, лесно да управувате со вашите шаблони и да споделувате користејќи прилагодена URL-адреса.

Најдобри совети и трикови на JeopardyLabs

Наградете со забава > Зошто да не ги искористите овие како награди за добро завршената работа на крајот од лекцијата?

Исто така види: Технолошки совети за часови: користете BookWidgets за да креирате интерактивни активности за iPad, Chromebook и повеќе!

Поставете ги отпечатоците

Испечатете и поставете неколку квизови за часот и нека учениците знаат дека можат да го однесат дома, да го започнат во групи за време на слободното време на лекцијата и/или да споделат било кое.

Оставете ги учениците да водат

Доделете различно ученик или група секоја недела за да го креирате квизот за следната недела, врз основа на лекцијата што штотуку ја научивте. Одлично освежување за нив и класот.

  • Што е Quizlet и како можам да предавам со него?
  • Топ страници и апликации за математика За време на учење на далечина
  • Најдобри алатки за наставници

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.