Што е Анимато и како функционира?

Greg Peters 05-06-2023
Greg Peters

Animoto е бесплатен и лесен за користење создавач на видеа кој овозможува создавање и споделување видеа онлајн. Бидејќи е базиран на облак и е достапен до прелистувач, работи со речиси секој уред.

Ова е одличен начин за наставниците и учениците да создаваат видеа без потреба од обемни технолошки вештини. Процесот, исто така, не одзема премногу време - важен кога се вградуваат видеа како остварлива алатка за комуникација во училницата и од далечина.

Користена од милиони, Animoto е добро воспоставена платформа која лесно го води корисникот низ процесот, што ја прави алатка за добредојде дури и за почетници. Додека Animoto беше дизајниран и е наменет за комерцијални корисници, тој стана многу популарен како алатка за употреба во училиштата, особено затоа што учењето од далечина ги направи видеата повредни како ресурс за настава.

Прочитајте за да дознаете сè што треба да знаете за Animoto за употреба од страна на наставниците и учениците.

  • Што е Adobe Spark for Education и како функционира?
  • Како да поставите Google Classroom 2020
  • Најдобрите дигитални алатки за наставници

Што е Animoto?

Animoto е онлајн платформа за создавање видео базирана на облак. Може да се користи за креирање видеа, не само од видео содржини, туку и од фотографии. Клучот е што не треба да се грижите за формати на различни датотеки бидејќи Animoto ја врши целата работа за конверзија за вас.

Animoto е супер едноставнада се користи, од создавање презентации на слајдови со аудио до правење полирани видеа со саундтракови. Платформата вклучува шаблони за да ја направи уште попријатна за корисниците.

Animoto исто така го прави споделувањето многу едноставно, идеално за наставниците кои сакаат да интегрираат видеа во наставните платформи како Google Classroom, Edmodo, ClassDojo и други.

Исто така види: Производ: Serif DrawPlus X4

Бидејќи видеото е креирано на интернет, споделувањето е едноставно како и копирање на врска. Ова значи дека видеото може да се направи на многу уреди, за разлика од традиционалните алатки за уредување видео за кои е потребна голема процесорска моќ од страна на уредот што се користи.

Како дали Animoto работи?

Animoto е интуитивна алатка за создавање видео благодарение на нејзините шаблони, интерактивноста со влечење и спуштање и изобилството достапни медиуми.

За да започнете, едноставно прикачете какви било фотографии или видеа со кои сакате да работите. Откако ќе се поставите на платформата Animoto, потоа можете да влечете и пуштите што сакате на претходно изграден шаблон по ваш избор.

Овие шаблони се дизајнирани од професионалци, што резултира со врвна завршница. Можете да изберете по шаблон и потоа да го додавате вашиот медиум по потреба. Користете видеа, фотографии, па дури и текст за да го креирате и обликувате готовиот производ што ви треба.

Animoto располага со збирка на акции со повеќе од еден милион слики и видеа, која се зголемува во број како што е добиена од самиот Getty Images . Повеќе од 3.000 комерцијално лиценцираниДостапни се и музички нумери, што го олеснува процесот на додавање музика и живот на вашето видео.

Кои се најдобрите карактеристики на Animoto?

Една од одличните работи за Animoto е тоа што доаѓа во форма на апликација. Можете да ја користите онлајн, преку веб-прелистувач, но апликацијата е многу добро направен начин за интеракција. Можете да користите паметен телефон, било да е тоа Android или iPhone, за директно да работите на видеото.

Ова е многу корисно ако снимате и снимате содржини токму таму на часот, за да се направи видео. Можете исто така да прикачувате директно и лесно да започнете со уредување, па дури и брзо да споделувате од телефонот, што е одлично ако сте на екскурзија и сакате да креирате видео додека одите, на пример.

Способноста приспособувањето на шаблоните е уште една одлична карактеристика за наставниците. Можете да преклопувате текст, да ја прилагодувате големината на фонтот, па дури и да користите слики со поделен екран, идеални за распоред во стил на слајдшоу во кој се потребни слики за споредба.

Можноста за вградување на видеото во други платформи, како што е блог, е многу едноставна бидејќи можете само да ја користите URL-то, во суштина како функционира YouTube. Копирајте го и залепете го и видеото ќе се вметне директно и ќе се репродуцира токму таму на блогот како да е дел од страницата. Слично, можете да додадете и копче за повик за акција на крајот од видеото - корисно ако сакате студентите да следат врска за да навлезат во дополнителни детали за истражувањето.

Колку чини Animotoчини?

Animoto не е бесплатен за посложени функции, но основната верзија е. Има систем на цени заснован на три нивоа: бесплатно, професионално и тимско.

Основниот план е бесплатен. Ова вклучува: видео од 720p, 350+ музички нумери, 12 шаблони, три фонтови, 30 примероци во боја и логото на Animoto на крајот од видеата.

Исто така види: Што е Quandary и како може да се користи за учење?

Професионалниот план е 32 долари месечно и се наплаќа како 380 долари годишно. Нуди видео 1080p, 2.000+ музички нумери, 50+ шаблони, 40+ фонтови, неограничени сопствени бои, без брендирање на Animoto, повеќе од еден милион фотографии и видеа од Getty Images, опција за додавање на сопствен воден печат на лого и лиценца за препродажба на потрошувачите. Овој план доаѓа со 14-дневен пробен период за да го искористите пред да го купите.

Планот на тимот е 55 УСД месечно и се наплаќа како 665 УСД годишно. Ова ви дава видео од 1080p, 50+ шаблони, 40+ фонтови, неограничени сопствени бои, без брендирање на Animoto, повеќе од еден милион фотографии и видеа од Getty Images, опција за додавање на сопствен воден печат за лого, лиценца за препродавање на бизнисот, сметка за до. на тројца корисници и 30-минутна консултација со видео експерт.

  • Што е Adobe Spark за образование и како функционира?
  • Како да поставите Google Classroom 2020
  • Најдобри дигитални алатки за наставници

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.