Најдобри лаптопи за наставници

Greg Peters 30-09-2023
Greg Peters

Содржина

Најдобрите лаптопи за наставниците можат да им помогнат на едукаторите да останат дигитално поврзани со сите моќни алатки за настава што се достапни додека се сè уште мобилни. Поврзано не значи само на интернет, како што нуди паметен телефон или таблет, туку е поврзан и со портите на лаптопот што ви овозможуваат излез на интерактивни табли , внесување камери за документи и многу повеќе.

Влезете во училница, приклучете или поврзете се безжично и ќе можете веднаш да ги имате на дофат сите ваши подготвени материјали. Лаптопите им овозможуваат на едукаторите да прикажуваат слајд-шоу, да одржуваат квизови, да споделуваат видеа, па дури и со моќни AR искуства.

Клучот е да се најде таа слатка точка помеѓу цената и функциите. За да го направите ова правилно, вреди прво да размислите за перформансите -- колку енергија ви треба? Ако не користите AR или не уредувате видео, тогаш веројатно нема да ви треба графичка картичка или најмоќниот процесор, па затоа би можеле да заштедите пари таму.

Преносливоста е уште една работа, бидејќи колку е помал лаптопот и колку подолго трае неговата батерија, толку повеќе може да платите. Ако наместо тоа можете да инвестирате во торба за лаптоп што го држи вашиот полнач и го олеснува носењето на тежината, тоа може да функционира подобро.

Безбедноста е исто така важна, па размислете што нуди оперативниот систем -- дали ви треба Windows? Mac или Chrome за вашето училиште?

Значи, кои се најдобрите лаптопи за наставниците? Намаливме некои однајдобрите, секоја наведена според посебни вештини, за да ви помогне да го изберете идеалниот лаптоп за вашите образовни потреби.

  • Како да поставите Google Classroom
  • Најдобри алатки за наставници

Најдобрите лаптопи за наставници

1. Dell XPS 13: Најдобар лаптоп за наставници во целина

Dell XPS 13

Општо земено најдобар лаптоп за наставници

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Процесор: до 12-та генерација Intel Core i7 графика: до Intel Iris Xe Graphics RAM: до 32 GB LPDDR5 екран: 13,4" UHD+ (3840 x 2400) Меморија на допир InfinityEdge: До 1TB M.2 PCIe денес Преглед на зделки на лаптопи Директен преглед на very.co.uk Погледнете во Amazon

Причини за купување

+ Извонреден елегантен дизајн + Добра цена + Многу пренослив

Причини за избегнување

- Нема многу физички приклучоци

Dell XPS 13 е еден од најдобрите лаптопи за наставници благодарение на добро балансирана комбинација или преносливост, моќност, дизајн и цена. Ова е како верзијата за лаптоп Microsoft Windows на Mac, која исто така ви помага да заштедите пари .

Исто така види: Најдобри VR слушалки за училиштата

Можно е да се специфицира овој лаптоп според перформансите што ви се потребни, дури и поосновниот и поприфатливиот крај кој нуди многу моќ за задачи, како што е уредување видео.

Лаптопот има прекрасно тенка и лесна метална конструкција што го прави овој многу пренослив и робустен -- идеален за движење помеѓу класи.

Можете да изберете од две опции за резолуција на екранот, соврвна понуда која нуди кристално чиста 4K резолуција на 13,4-инчниот дисплеј на допир. Така, за гледање филмови, уредување видео, па дури и игри, овој лаптоп може сето тоа да го направи без да чини премногу.

Некои едукатори може да имаат корист од повеќе порти, но од позитивната страна ова помага дизајнот да биде минимален и преносливоста е усовршена.

2. Acer Swift 5: Најдобар лаптоп за наставници со буџет

Acer Aspire 5

Најдобар лаптоп за студенти со буџет

Нашиот експертски преглед:

Просечно Преглед на Амазон: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Процесор: AMD Ryzen 3 – AMD Ryzen 7, 11-та генерација Intel Core i5 – 12-та генерација Intel Core i7 графика: AMD Radeon Graphics, Intel UHD XeAM Graphics – Intel I : 8GB – 16GB екран: 14-инчен 1920 x 1080 дисплеј – 17.3-инчен 1920 x 1080 дисплеј Складирање: 128GB – 1TB SSD Најдобрите зделки на денешницата Прикажи ги CCL View во Amazon View во Acer UK

Причини за купување<Одлична вредност + Одлична тастатура и подлога + пристојно траење на батеријата

Причини за избегнување

- Скромни перформанси

Acer Aspire 5 е релативно прифатлива опција која обезбедува многу енергија на лаптопот, што го прави идеален за едукатори со буџет . Одличниот квалитет на градба значи дека овој уред е доволно цврст за да издржи еден ден носење помеѓу часовите, но сепак е лесен благодарение на неговата шасија.

Опции со повисоки цени се достапни во овој опсег ако сакате да добиете повеќе грофтајте и не ми пречи да платите амалку повеќе, можеби за уредување видео. Овој лаптоп е опремен со батерија која трае 6,5 часа со полнење, а екранот е 14-инчен за очи.

Лаптопот доаѓа со Windows, така што сите оние кои имаат училиште за поставување на Microsoft ќе бидат добро опслужени со овој избор на лаптоп.

3. Google Pixelbook Go: Најдобар моќен Chromebook

Google Pixelbook Go

Најдобар моќен Chromebook

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Amazon: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Процесор: Intel Core m3 - Intel Core i7 Графика: Intel UHD Graphics 615 RAM: 8GB - 16GB Екран: 13,3-инчен Full HD (1.920 x 1.080) или 4K LCD екран на допир Складирање: 126 GBM денес e MC2 Најдобри зделки Проверете го Amazon

Причини за купување

+ Прекрасно траење на батеријата + Прекрасна Hush тастатура + Прекрасен дизајн + Многу процесорска моќ

Причини за избегнување

- Не е евтино - Нема биометриски најавувања

Google Pixelbook Go е моќен Chromebook кој можеби не е најевтиниот, но сепак нуди многу за цената. Има прекрасен дизајн со издржлив квалитет на градба. Но, тоа е тастатурата Hush за која вреди да се извика бидејќи нуди речиси тивко искуство при пишување, идеално за наставниците кои работат додека часот е зафатен со некоја задача.

Животот на батеријата на Pixelbook Go е извонреден, лесно трае 12 часови -- повеќе од цел училишен ден! -- без потреба од полнење. Наставниците можат да го носат овој пренослив 13,3-инченЛаптоп со Full HD екран речиси цел ден без да ја носите дополнителната тежина на полнач.

Ако вашето училиште веќе го користи системот на Google G Suite за образование, тогаш Chromebook има смисла и ова е еден од најдобрите што можете да ги купите во моментов.

4. Microsoft Surface Laptop 3: Најдобар лаптоп за наставници кои користат Windows

Microsoft Surface Laptop 3

Најдобар лаптоп за наставници кои користат Windows

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Амазон: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Процесор: 10-та генерација Intel Core i5 или i7 графика: AMD Radeon Vega 9/Vega 11 RAM: 8GB – 32GB DDR4 екран: 2-инчен екран на допир: 13 x5. 1504) Складирање: 256 GB до 1 TB SSD оперативен систем: Windows 10 Најдобрите зделки на денешницата погледнете во John Lewis View at Scan View at Laptop Direct

Причини за купување

+ Многу процесорска моќ + Одличен изглед и дизајн + Достапен

Причини за избегнување

- Траењето на батеријата не е најдоброто

Мајкрософт Surface Laptop 3 е лаптоп со многу добар изглед, кој е одличен внатре, како што би сугерирал неговиот изглед. Тоа резултира со многу моќ за која било задача, било да е тоа едноставно користење на Word, уредување видео или играње игри. Ова е идеалниот модел што треба да го користите ако сте корисник на Windows бидејќи во суштина е горе во однос на квалитетот со MacBook Pro, изграден само за да биде пријателски на Microsoft.

Алуминиумската обвивка го прави ова тешко уред кој е дизајниран да се движи низ училниците. И покрај тоа висококвалитетноизградбата, ова успева да остане конкурентно поевтино од еквивалентните модели на Apple, што го прави релативно прифатливо за она што го добивате.

Иако траењето на батеријата може да биде подобро, ќе ви овозможи цел ден користење во речиси сите случаи , а со тој 13,5-инчен екран е лесно за очите дури и кога читате работа од помал тип.

Сега можете да го купите и Surface Laptop 5, меѓутоа, поради скокот на цената, ние се држиме до ова како идеално за сервисирање на потребите на наставниците по вистинската цена.

5. Apple MacBook Air M2: Најдобар лаптоп за студенти по графика и видео

Apple MacBook Air M2

Најдобар лаптоп за наставници по графика и видео

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Amazon: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Процесор: Apple M2 чип со 8-јадрена графика: интегрирана 8/10-core GPU RAM: до 24GB унифициран LPDDR 5 екран: 13,6-инчи 2560 x 1664 Течен ретина дисплеј Складирање: До 2 TB SSD Најдобрите зделки на денешницата Прикажи ги на John Lewis View на Amazon View на Box.co.uk

Причини за купување

+ Многу графичка моќ + Извонредна градба и дизајн + Одличен тастатура + Супер дисплеј

Причини за избегнување

- Скап

Apple MacBook Air M2 е еден од најдобрите сеопфатни лаптопи што можете да ги купите во моментов, но тоа значи дека цената го одразува тоа. Ако можете да се истегнете до него, тогаш добивате супер пренослив лаптоп со одлично траење на батеријата што исто така има доволномоќ да бидете во тек со повеќето задачи -- вклучително и уредување видео.

Квалитетот на градбата е врвен како што би очекувале од Apple, со метална рамка што може да издржи секојдневна употреба. Сепак, ова е доволно тенко и лесно за да се лизне во торба без да биде забележано, многу, дури и кога шетате низ училиштето со неа. Траењето на батеријата е добро за еден ден, така што не треба да носите полнач со себе.

Екранот е супер јасен благодарение на високата резолуција и богатите бои што ви овозможуваат да гледате филмови на него, додека веб-камерата и повеќекратните микрофони ви овозможуваат да се снимате со висок квалитет -- идеални за видео повици. Плус, имате пристап до некои од најдобрите апликации во светот благодарение на тој оперативен систем macOS што го извршува шоуто.

6. Acer Chromebook 314: Најдобар достапен Chromebook

Исто така види: Што е Discovery Education? Совети & засилувач; Трикови

Acer Chromebook 314

Најдобар достапен Chromebook

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Amazon: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Процесор: Intel Celeron N4000 графика: Intel UHD Graphics 600 RAM: 4GB екран: 14-инчен LED (1366 x 768) Складирање со висока дефиниција: 32GB eMMC Најдобрите зделки на денешницата Погледнете на very.co.uk Amazon View на лаптопите Direct

Причини за купување

+ Многу прифатлива + Брилијантно траење на батеријата + Остар, јасен екран + Многу моќ

Причини за избегнување

- Нема екран на допир

Acer Chromebook 314 е уште едно големо име на бренд по ниска цена. Го има називот Chromebook, така што имаОС што ви дава долг век на батеријата и живее во форма што е лесен и пренослив. Фактот дека исто така наликува на MacBook Air е само бонус.

Екранот е светол, јасен и остар, како и доволно голем со 14 инчи. Со голема моќ, лесно се извршуваат сите задачи што ги нуди Chrome OS. Плус, тој е добро изграден со импресивна тастатура, подлога и избор на порти, вклучувајќи два USB-A, два USB-C и слот за MicroSD картичка.

7. Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 6: Најдобро за интеракции со екранот

Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 6

Идеален за интеракции на екранот

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Процесор: AMD Ryzen 5, Intel Core i5, Intel Core i7 графика: Intel Iris Xe RAM: 8 - 64GB Екран: 13,3-инчен LED меморија: 256GB - 8TB Најдобрите зделки на денешницата Погледнете во Lenovo UK Проверете Amazon

Причини за купување

+ Одличен дисплеј 16:10 + контроли со пенкало + извонредна батерија

Причини за избегнување

- Скап

Lenovo ThinkPad X1 Yoga Gen 6 е фантастична опција за наставници кои не не ми пречи да потрошиш малку повеќе. Резултатот е многу моќен уред кој функционира како таблет, па дури и доаѓа со пенкало за екранот на допир. А тој дисплеј е голем дел од привлечноста, благодарение на соодносот 16:10 и супер богата завршница што го прави пакувањето во многу прозорци додека мултитаскингот е остварлива опција, дури и кога е мобилно.

Одење на мобилен треба да биде лесно благодарение на aфантастично траење на батеријата што може да трае цел ден без потреба од носење адаптер за напојување. Имате и одлична поврзаност со WiFi, Bluetooth, две USB порти од типот А заедно со два Thunderbolt 4 USB Type-C и HDMI 2.0. Настрана од недостатокот на слот за картичка, ова е добро подготвено.

  • Како да поставите Google Classroom
  • Најдобри алатки за наставници
Заокружете ги најдобрите зделки на денешницата Dell XPS 13 (9380) 1.899 фунти Видете ги сите цени Acer Aspire 5 475 фунти Погледнете ги сите цени Microsoft Surface Лаптоп 3 (15 инчи) 159,99 фунти Види ги сите цени Apple MacBook Air M2 2022 1.119 фунти Прикажи ги сите цени Acer Chromebook 314 249,99 фунти Погледнете ги сите цени Lenovo ThinkPad X1 Yoga (Gen 6) £ 2,100 £ 1,365 Прикажи ги сите цени Проверуваме над 250 милиони производи секој ден за најдобри цени напојувани од

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS &amp; ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.