Најдобри читачи за студенти и наставници

Greg Peters 30-09-2023
Greg Peters

Содржина

Најдобрите читачи за студенти и наставници се одличен начин да се оди без хартија, а исто така овозможуваат пристап до цел свет на пишани медиуми, од книги и периодични изданија до списанија и стрипови.

Додека Amazon Kindle и Кобо или Барнс & засилувач; Благородните понуди се главните достапни читачи, вие имате избор со различни карактеристики за конкретно да ги задоволите вашите училишни потреби. Кога ќе завршите овде, треба да го имате совршениот читач за вашето училиште.

Некои функции за кои треба да размислите, и за наставниците и за учениците, се заднинско осветлување, хидроизолација, физички копчиња и поврзување со WiFi или податоци. Исто така, големината на самиот читач може да биде фактор, како и брендот да означи до кои библиотеки со содржини имате пристап.

Ако ви треба супер висока резолуција и боја -- можеби да читате списанија, стрипови и текст книги -- тогаш подобро ќе ви биде послужено со еден од најдобрите таблети . Но, ако само зборови и многу траење на батеријата се ваши потреби, тогаш прочитајте за да го најдете вистинскиот читач што ќе ви помогне.

  • Најдобри таблети за студенти
  • Најдобри таблети за наставници

Најдобри читачи за студенти и наставници

  • Сакате повеќе функции? Проверете ги најдобрите лаптопи за наставници
  • Погрижете се дека ја имате и најдобрата веб-камера за наставници поставувањето

1. Kindle Paperwhite: Најдобар Ereader во целина

Kindle Paperwhite

Направете сèчитач за повеќето потреби

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Amazon: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Големина на екран: 6-инчи Резолуција: 300ppi Тежина: 7,37oz позадинско осветлување: Да Проверете ги најдобрите понуди на денешницата Амазон

Причини за купување

+ Достапна цена + чист дисплеј + водоотпорен IPX8

Причини за избегнување

- Досаден дизајн - Не најголемиот екран

Амазон Kindle Paperwhite (2021) е модел на читач од лозата што ги стави овие уреди со E Ink во центарот на вниманието. Не само што Kindle ја започна револуцијата во читањето без хартија, туку постојано се подобрува со нови изданија што резултираат со актуелниот модел, кој е убедливо најдобар досега. И покрај сите подобрувања, ова успева да остане и една од најприфатливите опции за читање.

И покрај тоа што е најтенкиот и најлесниот Paperwhite досега, ова успева да понуди јасен 6-инчен екран со позадинско осветлување од 300 ppi со супер брзи стапки на освежување за скоро инстант вртења на страницата. Има многу простор за складирање, до 32 GB, така што нема да треба да се грижите за полнењето. Спакувајќи ги и WiFi и мобилните конекции, можете да се поврзете со нов материјал за читање насекаде, било да е тоа во класа или надвор.

Клучно, овој модел доаѓа со IPX8 хидроизолација, што го прави цврст уред кој може да издржи живот во училишна торба во движење, па дури и да се чита на дожд. Или земете го ова во бањата и нема да моратегрижете се да не се навлажни.

Батеријата не е најдобра, во споредба со постариот модел, но сепак е извонредна, така што ќе добиете обилна употреба со денови, па дури и една недела, пред да ви треба полнење.

2. Onyx Boox Note Air: Најдобар читач на голем екран

Onyx Boox Note Air

Опцијата за голем екран која нуди и пенкало и апликации

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Амазон: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Големина на екран: 10,3 инчи Резолуција: 226 ppi Тежина: 14,8 oz Задно осветлување: Да Најдобрите понуди за денес Проверете Amazon

Причини за купување<1 , јасен екран + поддршка за пенкало + Достапни многу апликации

Причини за избегнување

- Скапо - Пенкалото не е одлично со апликации од трети страни

Onyx Boox Note Air е огромна таблета на уред кој останува лесен и прекрасно благодарение на прекрасниот дизајн. Тоа значи дека не е евтин, но добивате многу за вашите пари.

Централниот дел е тој 10,3-инчен екран со позадинско осветлување кој нуди 226ppi за релативно висока резолуција и јасен, јасен текст. Ова исто така работи и за слики бидејќи овој уред може да се користи со вклучено пенкало за игла за цртање, прибележување и уредување документи - сето тоа е идеално за употреба на наставниците. Со поддршка за PDF и избор на бои на задно осветлување, од топло жолта до живописна сина, ова е одличен начин за читање и уредување документи во движење или на часови.

Овој читач има пристап до Google Play Store, така што многу апликации се достапни, но сотој монохроматски екран си малку ограничен. Сепак, ова е многу поскапо од многу други читачи таму, кои повеќе се натпреваруваат со таблетите – што помага да се оправда цената.

3. Kobo Clara HD: Најдобро за читање во библиотека

Kobo Clara HD

Совршен модел за проверка и читање книги од библиотеката дигитално

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Големина на екранот: 6-инчи Резолуција: 300ppi Тежина: 5,9oz Позадинско осветлување: Да Најдобрите зделки на денешницата Погледнете во Amazon

Причини за купување

+ Топ поддршка за јавна библиотека + Светло за промена на бојата + Широк поддршка за датотеки + Супер пренослив

Причини за избегнување

- Не водоотпорен

Кобо Клара HD е одговорот на компанијата на Amazon Kindle Paperwhite, само што овој не доаѓа со хидроизолација - но има замена . Наместо тоа, тој е изграден за да ви овозможи пристап до изборот на книги од јавната библиотека на САД каде и да се користи Overdrive. Тоа го прави овој идеален читач за студенти и наставници кои сакаат пристап до дигитални тони материјали за читање.

Но, тоа не е сè -- го добивате и екранот од 300 ppi и 6 инчи, плус овој уред доаѓа со боја -промена на позадинското осветлување. Можете да читате учебник во сино светло или да се сместите на креветот во фикциски роман со топла, жолта боја на сепија.

Ова е компактна единица која е лесна, лесна за држење со една рака, која работи брзо со јасен дисплеј и нуди обемна батеријаживот кој трае со недели со едно полнење. Плус, ќе отвори секакви формати на датотеки, за разлика од Kindle, што значи пристап до EPUB, PDF, RTF, па дури и CMZ и JPEG за стрипови и слики. Додадете го фактот дека оваа е прифатлива цена – плус можете да изнајмите наместо да купувате книги – и ова е сериозен кандидат.

4. Барнс & засилувач; Noble Nook GlowLight 3: Најдобро за физички копчиња

Барнс & засилувач; Noble Nook GlowLight 3

Одлична опција за вежбање со физички копчиња

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Големина на екранот: 6-инчи Резолуција: 300ppi Тежина: 6,7oz Задно осветлување: Да Најдобрите зделки на денешницата Посетете Сајт

Причини за купување

+ Остар екран + Позадинско осветлување што ја менува бојата + Физички копчиња за вртење страница + поддршка за ePub

Причини за избегнување

- Ограничен избор на книги - Бавен интерфејс

The Barnes & Noble Nook GlowLight 3 нуди особина за дизајн на враќање наназад што многу читатели ја отстранија: физички копчиња. Значи, ако сте љубители на притискање на копче при прелистување на страници, тогаш ова е она за вас. Сè уште добивате супер јасен дисплеј од 6 инчи и 300 ppi, само ограден со копчиња. Kindle Oasis, исто така, нуди копчиња, но со вистинска премија.

Недостатокот овде е што имате помала библиотека со книги на располагање во споредба со оние како Kindle на Amazon. Она што го има ова е позадинско осветлување што ја менува бојата и лесен начин за пристап до книгите на ePub, особено акоуживате во странично вчитување на овие.

5. Kindle Oasis: Најдобар премиум читач

Kindle Oasis

За чисти луксузни и врвни карактеристики, ова е онаа

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Amazon Причини за купување+ Премиум градба и карактеристики + Прилагодливо позадинско осветлување + Ергономско чувство + IPX8 водоотпорен

Причини за избегнување

- Скапи

The Kindle Oasis би можел да биде на врвот на оваа листа ако не беше цената. Сепак, тој ја оправдува таа сума бидејќи е извонредно дизајниран за најпремиум искуство во читањето. Тоа вклучува ергономски дизајн, со страничен гребен за лесно и удобно читање со една рака. Исто така, има поголем од повеќето 7-инчен дисплеј и IPX8 хидроизолација.

Страничниот гребен има копчиња за лесно вртење на страницата со една рака и може да се преврти наопаку што го прави да работи и за читање со лева и десна рака. Прилагодливото позадинско осветлување може да работи автоматски врз основа на времето од денот, нудејќи светло сина светлина во текот на денот и топло жолто навечер.

Очекувајте траење на батеријата до шест недели, опционална 4G конекција и до 32 GB простор за складирање, што го прави овој еден од најмоќните достапни читачи. Фактот што ви дава пристап до моќната библиотека со книгиПонудите на Амазон се бонус.

6. Kindle Paperwhite Kids: Најдобро за средноодделенци

Исто така види: Што е Јазик! Во живо и како тоа може да им помогне на вашите студенти?

Kindle Paperwhite Kids

Идеален за опсег од средно одделение

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Големина на екранот: 6-инчи Резолуција: 300ppi Тежина: 11,3oz позадинско осветлување: Да Најдобрите зделки на денешницата Посетете ја страницата

Причини за купување

+ Водоотпорен дизајн + Детска содржина под вклучена + Доаѓа со куќиште

Причини за избегнување

- Само една година со претплата

Kindle Paperwhite Kids е дизајниран првенствено за ученици помеѓу 7 и 12 години, со многу материјали наменети за таа група. Но, секако по потреба може да го користат и помали и постари деца. Овој уред доаѓа со куќиште, долга двегодишна гаранција и е водоотпорен -- што го прави идеален за нивото на грижа што се очекува да го пружи детето.

Добивате претплата вклучена за сите содржини Kids+ што ги нуди Амазон, што е во изобилство. Недостаток е тоа што трае само една година пред да почнете да плаќате. Можете да одите без, сепак, има многу таму и ќе биде тешко да се користи овој уред сосема исто без таа претплата.

6-инчниот екран против отсјај е со висока резолуција со 300ppi и има LED позадинско осветлување, што го прави овој уред за читање секаде. Сето тоа поткрепено со батерија која може да трае со месеци и тоа навистина ја оправдува таа релативно ниска цена.

Исто така види: Дигитална таксономија на Блум: ажурирање
  • Сакате повеќе функции? Проверете ги најдобрите лаптопиза наставници
  • Бидете сигурни дека ја имате поставената најдобра веб-камера за наставници исто така
Преглед на денешната најдобри зделкиKobo Clara HD£ 129,33 Погледнете ги сите цениAmazon Kindle Oasis (2019)£ 229,99 Погледнете ги сите цени Проверуваме над 250 милиони производи секој ден за најдобри цени овозможено од

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS &amp; ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.