Преглед на Dell Chromebook 3100 2-во-1

Greg Peters 16-10-2023
Greg Peters

Ако барате Chromebook што прави повеќе од основните работи, но не го намалува буџетот, системот Chromebook 3100 2-во-1 на Dell обезбедува многу компјутер за пари. Тој не само што може да работи како традиционален тетратка или таблет, туку неговиот цврст дизајн значи дека најверојатно ќе постои долго време.

Традиционален конвертибилен дизајн, Chromebook 3100 има три различни компјутерски личности: може бидете тетратка насочена кон тастатурата за пишување трудови или полагање испити, но превртете го екранот одзади и ќе биде таблет или ќе застане на половина пат и системот може да стои сам за интеракција со мала група или гледање видеа. Има и потрадиционален неконвертибилен Chromebook 3100 кој чини 50 долари помалку.

Изграден околу заоблено пластично куќиште, Chromebook 3100 тежи 3,1 килограми и зафаќа простор на работната маса од 11,5 на 8,0 инчи. Со големина од 0,9 инчи, тој е неколку унци потежок и значително подебел од Chromebook Plus на Samsung, и покрај тоа што има помал екран на допир од 11,6 инчи кој покажува резолуција 1.366 на 768 наспроти 12,2-инчниот екран со поголема резолуција на Chromebook Plus, 1.920 на 1.200.

Екранот работеше добро со до 10 прсти одеднаш или генеричко пенкало, но на системот му недостасува и активно пенкало за прецизно цртање и запишување белешки. Dell планира да додаде модел оваа пролет што вклучува пенкало, но пенкалото од 29 долари нема да работи со постоечкиот Chromebook 3100модели.

ДОВОЛНО ТЕШКО

Најлесно кажано, Chromebook 3100 е дизајниран да се спротивстави на злоупотреба. Користи Gorilla Glass и помина 17 од воените строги критериуми Mil-Std 810G за цврстина и системот преживеа тестови за паѓање од дури 48 инчи, 12-унца истурање на неговата тастатура и 40.000 циклуси на отворање на нејзината шарка. Со други зборови, има легитимна шанса да го надмине речиси секој друг дел од технологијата во училницата.

Исто така види: Што е GoSoapBox и како работи?

Во време кога телефоните, таблетите и тетратките се залепени заедно и не се лесни за сервисирање, Chromebook 3100 е експлозија од минатото. Заедно со девет завртки, тој е еден од најлесните Chromebook уреди за поправка и надградба. На пример, потребни се неколку минути за да се влезе внатре, да се замени некоја компонента, како што е батеријата.

Неговите копчиња од 19,2 мм се чувствуваат добро на прстите и можев да пишувам брзо и прецизно. За жал, како и X2, на Chromebook 3100 му недостасува позадинско осветлување што може да помогне во затемнета училница.

Напојуван од Celeron N4000 двојадрен процесор, Chromebook 3100 вообичаено работи на 1,1 GHz, но може да оди до 2,6 GHz, кога е потребно. Вклучува 4 GB RAM и 64 GB локално складирање со цврста состојба, како и две години од 100 GB онлајн складирање на серверите на Google. Со слот за микро-SD картичка што може да прими картички што содржат до 256 GB, тоа е систем што може да ја собере целата средна или високашколско образование.

Што се однесува до поврзувањето, Chromebook 3100 е мешавина од старо и ново со две USB-C порти, од кои секоја се користи за полнење на системот, како и две традиционални USB 3.0 порти . Системот има вградено Wi-Fi и Bluetooth и лесно се поврзува со сè, од неколку безжични мрежи до тастатура, звучник и проектор BenQ (со користење на генерички адаптер USB-C во HDMI).

Двете камери на системот добро покријте ја територијата, без разлика дали се користат за тетратка заснована на тастатура на онлајн видеоконференција на родители на наставници или фотографирање на училишниот кошаркарски натпревар. Додека веб-камерата произведува слики од нешто помалку од еден мегапиксел, во режим на таблет, камерата свртена кон светот може да снима фотографии и видеа од 5 мегапиксели.

ИЗВЕСТУВАЧ ВО РЕАЛНИОТ СВЕТ

Можеби не е енергетски систем, но се покажа добро во текот на три недели секојдневна употреба и никогаш не ме изневери во низа образовни напори. Chromebook 3100 постигна 425 и 800 на серијата тестови со еден и повеќе процесор на Geekbench 5. Тоа е 15 проценти подобрување на перформансите во однос на поскапиот Samsung Chromebook Plus со побрз процесор со двојадрен Celeron 3965Y.

Колку и да е моќен, Chromebook 3100 е скржавец на батеријата, работи 12 часа и 40 минути гледање видеа на YouTube со кратки паузи на час. Тоа се дополнителни 40 минути користење во споредба со ChromebookX2. Веројатно ќе се претвори во цел ден на работа на училиште со доволно време за играње или домашна работа на крајот од денот.

Во серија лажни ситуации во училницата, ги користев системските апликации за ChromeOS како што се

Графички калкулатор Desmos, Adobe's SketchPad и Google Docs, како и Word, PowerPoint и Excel. Без оглед на тоа дали родителите или училиштето ги купуваат, убеден сум дека Chromebook 3100 треба да може да го заземе своето место покрај другите Chromebook уреди на училиште.

Ефтин, груб и прилагодлив на различни ситуации на настава и учење, Chromebook 3100 може да се спротивстави на казната на училиште додека заштедува неколку пари на патот.

B+

Dell Chromebook 3100 2-in-1

Цена: $350

Позитивни

Ефтин

Конвертибилен дизајн на преклопување

Цврст

Поправање

Кондости

Екран со ниска резолуција

Исто така види: Што е гребење и како функционира?

Не е вклучено пенкало

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.