Најдобрите страници за онлајн образование

Greg Peters 29-06-2023
Greg Peters

Во последниве години, онлајн образованието се здобива со популарност и кредибилитет како метод за учење речиси секој предмет. Огромната флексибилност вродена во форматот за онлајн учење им овозможува на повеќе луѓе од кога било да ги истражуваат своите интереси и страсти со свое темпо и распоред.

Но, онлајн учењето се протега многу подалеку од хоби. Корисниците можат да заработат академски кредити до диплома или да ги зајакнат резимеата со широко прифатените сертификати за завршување.

Следниве врвни веб-страници за онлајн образование се одлични за наставници и ученици од сите возрасти, носејќи универзум на учење на вашиот десктоп компјутер или мобилен уред. Што сакате да научите денес?

Исто така види: Техника & засилувач; Learning ги објавува победниците на најдоброто шоу на ISTE 2022 година

Најдобри онлајн образовни страници

 1. MasterClass

  Ако сте имале можност да научите од Мартин Скорсезе, Алис Вотерс , Серена Вилијамс или Дејвид Мамет, дали би го прифатиле? За 15 долари/месечно, изгледа како зделка. MasterClass се издвојува меѓу онлајн-образовните страници со импресивна постава на добро познати експерти во различни области, од уметност до пишување до наука и технологија и многу повеќе. Без разлика дали сте заинтересирани за градинарство, спорт, музика, историја или економија, има експерт за MasterClass од кој можете да научите. Бонус: Транспарентна, лесна за наоѓање политика на цени за нејзините три планови, од 15 до 23 долари месечно.

 2. Универзитет за еден ден

 3. Virtual Nerd MobileМатематика

  Сајт што започна како труд на љубов од основачот Лео Шмујлович, Виртуелен Нерд беше дизајниран да им помогне на средношколците кои се борат со геометрија, предалгебра, алгебра, тригонометрија и други математички теми. Изберете курс, а потоа брзо најдете видео упатства за да одговараат на вашите интереси. Или пребарајте според упатства за заеднички основни, SAT или ACT усогласени. Делот посветен на државните стандарди на Тексас е убава придобивка за жителите на државата Lone Star. Бесплатно, не е потребна сметка -- децата може само да почнат да учат!

 4. Edx

  Истражувајте курсеви од повеќе од 160 институции членки, вклучувајќи го и Харвард, МИТ, УК Беркли, Универзитетот во Бостон и други истакнати училишта за високо образование. Многу курсеви се бесплатни за ревизија; земете ја „проверената песна“ за 99 долари за да заработите сертификат и да ги оцените вашите задачи.

  Исто така види: Најдобри опции за складирање податоци во студентски облак
 5. Codecademy

  Корисниците имаат пристап до различни кодирање- поврзани курсеви и јазици, од компјутерски науки до JavaScript до веб развој. Нема потреба да се преоптоварувате со изборот, бидејќи Codecademy нуди „квиз“ со девет прашања што ги открива вашите основни предности и кои патеки за учење би можеле да бидат најдобри за вас. Бесплатен основен план.

 6. Coursera

  Најдобар ресурс за повеќе од 5.000 висококвалитетни курсеви од стручни институции како Јеил, Гугл и Универзитетот на Лондон. Деталниот филтер за пребарување им помага на корисниците да се запознаат со курсевите што им се потребнинапредуваат во школската или работната кариера. Посетете курсеви бесплатно или плаќајте за да заработите сертификат.

 7. Khan Academy

  Оваа извонредна непрофитна организација нуди широк спектар на пред-К до колеџ - курсеви на ниво, од трето одделение математика и средношколска биологија до историја и макроекономија на САД. Khan for Educators обезбедува упатства, видеа и совети за да им помогне на наставниците да ја имплементираат Кан академијата со учениците. Бесплатно.

 8. LinkedIn Learning

  Популарната страница за упатства за Lynda.com сега е LinkedIn Learning, која нуди над 16.000 бесплатни и платени курсеви во бизнисот , креативни и технолошки категории. Достапни се месечни (29,99 $ / месец) и годишни (19,99 / месец) планови. Едномесечен бесплатен пробен период.

 9. Open Culture

  Open Culture курира широк сет на бесплатни ресурси за учење од целиот свет, вклучувајќи курсеви, предавања од водечки академици, бесплатни аудио книги, филмови, е-книги и дигитални учебници. Образованието К-12 обезбедува видео упатства, апликации, книги и веб-страници за учење К-12. Бесплатно.

 10. Sophia

  Sophia нуди онлајн курсеви за колеџ за кредитирање, како и курсеви за обука и континуирано образование за ментално здравје, ИТ кариери, и нега. Софија гарантира дека кредитите ќе бидат префрлени на нејзините 37 членови на партнерската мрежа, истовремено забележувајќи дека многу други колеџи и институции исто така доделуваат кредити од случај до случај. 79 долари/месечно за целоснапристап, со достапни бесплатни проби.

 11. Видеа за обука на наставници

  Оваа прекрасна страница од Расел Станард ги прикажува наградуваните екрани за да им помогне на наставниците и учениците интегрираат технологија во учењето. Избраните видеа од технологијата за образование ги вклучуваат Google, Moodle, Quizlet, Camtasia и Snagit, меѓу другите. Секциите посветени на онлајн наставата и Зумирањето се особено релевантни. Бесплатно.

 12. Udemy

  Нудејќи 130.000 онлајн курсеви, Udemy е можеби најголемиот светски снабдувач на онлајн видео курсеви. Со различни категории како ИТ/софтвер, фотографија, инженерство и хуманитарни науки, има нешто за секој заинтересиран ученик. Оценките за секој курс им помагаат на корисниците да одлучат кои да ги купат. Бонус за едукатори - заработете пари со предавање на Udemy. Тим за поддршка на инструктори 24/7 ги води наставниците при нивното креирање курсеви.

 • Најдобри дигитални мразокршачи
 • 15 страници што едукаторите и студентите ги сакаат за онлајн туторство и настава
 • Најдобри страници за генијални часовни/страсни проекти

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.