Најдобри виртуелни теренски патувања за деца

Greg Peters 30-09-2023
Greg Peters

Со оглед на тоа што училишните буџети продолжуваат да се намалуваат, а времето во училницата е на премиум, виртуелните екскурзии станаа одлична можност за наставниците да им помогнат на учениците да искусат места низ светот без да се качат во автобус, па дури и да ја напуштат училницата.

Да можете да видите и доживеете значајна културна институција, историски локалитет или природен пејзаж со помош на извонредна технологија, како што е виртуелна или проширена реалност, може да помогне лекциите да бидат попривлечни и повозбудливи.

Тука. се најдобрите виртуелни екскурзии за едукација, организирани од уметнички музеи, историски музеи, локации поврзани со граѓанството, аквариуми и природни локации, искуства поврзани со STEM и повеќе!

Прегледи на виртуелни уметнички музеи

- Музеј Бенаки, Грција Го прикажува развојот на грчката култура, вклучувајќи повеќе од 120.000 уметнички дела од палеолитската ера до модерното време.

- Британски музеј, Лондон Истражете повеќе од 4.000 години уметност и историски предмети од целиот свет.

- Национална галерија на уметност, Вашингтон, Д. Прикажува повеќе од 40.000 американски уметнички дела, вклучувајќи слики, дела на хартија и офорт.

- Музејот на Орсеј, Париз Прикажува уметност создадена помеѓу 1848 и 1914 година, вклучувајќи дела од Ван Гог, Реноар, Мане, Моне и Дега

- Национален музеј на модерна и современа уметност, Сеул, Кореја Репрезентативен музеј на модерна корејскавизуелна уметност, плус архитектура, дизајн и занаети.

- Пергамон, Берлин, Германија Има скулптури, артефакти и други предмети од античка Грција.

- Музеј на Ван Гог, Амстердам, Холандија Дом на најголемата колекција на уметнички дела на Винсент ван Гог во светот, вклучувајќи повеќе од 200 слики, 500 цртежи и 750 писма на уметникот .

- Галерија Уфици, Фиренца, Италија Династичка колекција на антички скулптури, уметнички дела и артефакти, основана од реномираното семејство Медичи.

- MASP , Сао Паоло, Бразил Првиот модерен музеј во Бразил, кој прикажува 8.000 дела, вклучувајќи слики, скулптури, предмети, фотографии и костими од низа периоди, опфаќајќи ја Африка, Азија, Европа и Америка.

- Национален музеј за антропологија, Мексико Сити, Мексико Посветен на археологијата и историјата на мексиканските предхиспански цивилизации.

- Музеј на ликовни уметности, Бостон Сеопфатна колекција која се движи од праисториско време до модерно време, со светски познати слики од Рембрант, Моне, Гоген и Касат, плус мумии, скулптура, керамика и ремек-дела на африканската и океанската уметност.

- Колекцијата Фрик, Њујорк Слики на истакнати стари мајстори и извонредни примери на европската скулптура и декоративна уметност.

- Ј. Музејот Пол Гети, Лос Анџелес Запознавање со уметнички делаод осмиот до дваесет и првиот век, вклучувајќи европски слики, цртежи, скулптури, илуминирани ракописи, декоративни уметности и европски, азиски и американски фотографии.

- Уметничкиот институт во Чикаго, Илиноис Илјадници уметнички дела - од светски познати икони (Пикасо, Моне, Матис, Хопер) до помалку познати скапоцени камења од секој агол на светот - како и книги, списи, референтни материјали и други ресурси.

- Метрополитен музеј на уметноста Колосална колекција на уметност, културни предмети и историски артефакти од над 5.000 години човечка историја.

- Музејот Лувр Преполн со иконски уметнички дела, од Да Винчи, Микеланџело, Ботичели и други реномирани уметници.

Преглед на виртуелен историски музеј

- Национален музеј на воздухопловните сили на Соединетите Американски Држави Најстариот и најголемиот музеј за воена авијација во светот содржи десетици стари авиони и стотици историски предмети.

- Смитсонијан музеј за природна историја Едно од најголемите складишта за природна историја на планетата, со повеќе од 145 милиони артефакти и примероци.

- Национален каубојски музеј и западно наследство Дом на меѓународно позната колекција на западна уметност и артефакти, вклучувајќи слики, скулптури, фотографии и историски предмети.

- Прашкиот замок, Чехословачка ПрагаЗамокот е најголемиот кохерентен замок комплекс во светот, кој се состои од палати и црковни згради со различни архитектонски стилови, од остатоците од градби во романескен стил од 10 век до готските модификации од 14 век.

- Колосеум, Рим Една од најпознатите градби во светската историја.

- Мачу Пикчу, Перу Истражете го врвот на планината од 15 век цитадела изградена од Инките.

- Кинескиот ѕид Едно од чудата на светот, кое се протега повеќе од 3.000 милји низ повеќе провинции на Кина

Исто така види: Најдобри графички организатори за образование

- Музејот на Националната Втора светска војна Проект Менхетен виртуелно патување на терен Виртуелна експедиција за откривање на науката, локациите и приказните поврзани со создавањето на атомската бомба.

- Откривање на Антички Египет Покрај тоа до приказните за големите кралеви и кралици, дознајте за древните египетски богови и мумификација, пирамидите и храмовите преку интерактивни мапи, фотографии, цртежи и слики.

- Виртуелна турнеја на „Билтенот на атомските научници на судниот ден на часовникот“ Преку лични приказни, интерактивни медиуми и артефакти од поп културата, истражете седум децении историја, од зората на нуклеарната ера до значајни политички прашања на денешницата.

- U.S. Виртуелна турнеја на Капитол Видео обиколки на историски соби и простори, од кои некои не се отворени зајавни, истражувачки ресурси и наставни материјали.

Цивикс виртуелни теренски патувања

- Виртуелно теренско патување до Бирото за попис Вовед зад сцената во пописот во САД Биро, со ексклузивни интервјуа со експерти за темата.

- Виртуелна турнеја на Националниот уставен центар Виртуелна интерактивна мултимедијална обиколка на Националниот уставен центар во трговскиот центар за независност во Филаделфија.

- Виртуелна екскурзија до островот Елис Слушајте приказни од прва рака раскажани од оние што дошле преку островот Елис, видете историски фотографии и филмови и прочитајте фасцинантни факти.

- Градот на Виртуелно теренско патување во САД Виртуелна екскурзија во Вашингтон, чиј домаќин беше првата дама д-р Џил Бајден.

- Свечено се колнам: Претседателската инаугурација на САД Со прашања поднесено од студенти и одговорено од експерти, ова виртуелно патување на терен патува до главниот град на нашата земја за да ја истражи претседателската инаугурација, минатото и сегашноста.

Аквариуми и засилувач; Виртуелни теренски патувања во природни паркови

- Национален аквариум Дом на 20.000 животни кои покриваат 800 видови, од длабочините на океанот до крошната на дождовната шума.

- Georgia Aquarium Веб-камери во живо се храни за водни суштества, како што се белуга китови, пингвини, алигатори, морски видри, па дури и подводни пуфини.

- Сан Зоолошката градина Диего Во живо гледа коала, павијани,мајмуни, тигри, птицечовки, пингвини и многу повеќе.

- Пет американски национални паркови Истражете ги фјордовите Кенаи на Алјаска, вулканите на Хаваи, пештерите Карлсбад во Ново Мексико, кањонот Брајс во Јута и сувите тортуги во Флорида.

- Национален парк Јелоустоун (камери во живо) Девет веб-камери-една со пренос во живо и осум статични-овозможуваат поглед на северниот влез и топлите извори на Мамут, планината Вашберн, западниот влез и горниот гејзер Басен.

- Мистичен аквариум Еден од трите објекти во САД во кои се чуваат морските лавови Стелер и ги има единствените белуга китови во Нова Англија.

- Аквариум за заливот Монтереј (камери во живо) Десет живи камери, вклучувајќи ајкули, морски видри, медузи и пингвини.

- Пештерата Son Doong Најголемата природна пештера во светот, која се наоѓа во националниот парк Фонг Нха-Канг Банг во Виетнам.

- ПОРТСИ (Калифорнија паркови онлајн ресурси за наставници и студенти) Учениците од К-12 можат да се поврзат со живи интерпретациски кадар и научете ги стандардите за академска содржина во контекст на динамичниот систем на државни паркови во Калифорнија.

STEM виртуелни теренски патувања

- NASA дома Виртуелни тури и апликации од НАСА, вклучувајќи обиколки на Центарот за вселенски летови Годард, Лабораторијата за млазен погон, Меѓународната вселенска станица, и оперативен центар за мисии на вселенскиот телескоп Хабл, плус екскурзии до Марс и Месечината.

- Калифорнија научен центар Изградбаваше сопствено виртуелно патување на терен за одделенијата К-5 со содржина усогласена со NGSS, и на англиски и на шпански.

- Научниот центар Карнеги изложува Истражувања Учениците од 3-12 одделение ја истражуваат науката зад Најпопуларните експонати на Карнеги научниот центар, со интерактивен фокус на инженерството/роботиката, животните, вселената/астрономијата и човечкото тело.

- Стенли Блек и засилувач; Decker Makerspace Студентите можат да видат и да искусат од прва рака како математиката, науката, технологијата, креативноста и тимската работа можат да доведат до технолошки напредок.

- Slime in Space Однесете ги студентите 250 милји над Земјата до Меѓународната вселенска станица за да научи заедно со астронаутите како лигите реагираат на микрогравитацијата во споредба со тоа како реагира водата.

- Clark Planetarium Virtual Skywatch Бесплатно за училиштата, виртуелни верзии на живите презентации на куполата на планетариумот „Skywatch“ кои директно се поврзани со стандардите за астрономија од 6-то и 4-то одделение SEEd.

- Вулканската опсерваторија на Алјаска Активните вулкани на Алјаска нудат одлични можности за основни научни истражувања на вулканските процеси.

- Виртуелни теренски патувања во Лабораторијата за заштита на природата на природата Дизајниран за 5-8 одделение, но може да се приспособи за сите возрасти, секое виртуелно излетување содржи видео, водич за наставници и активности на учениците.

- Виртуелно патување со големите езера сега Дознајте повеќе за важноста на крајбрежнитемочуриштата, опасноста од цветање на алгите и длабоко нурнување во езерска есетра. Дизајниран за 6-8 одделение.

- Пристапи до Марс Истражете ја вистинската површина на Марс, како што е снимено од роверот Curiosity на НАСА.

- Велигденски остров Приказната за тим од археолози и екипа од 75 лица кои се обиделе да откријат како биле преместени и подигнати стотиците џиновски камени статуи кои доминираат на брегот на островот.

- FarmFresh360 Дознајте за канадската храна и земјоделството на 360º.

- Виртуелни патувања на фарма за јајца Посетете модерни фарми за јајца низ САД.

- Наставна програма за онлајн образование за земјоделство Американскиот кралски теренски пат се карактеризира со виртуелна турнеја на производствено земјоделство; иновации и технологија; и системот за храна. Обезбедени се и планови за часови, активности и кратки квизови.

Различни виртуелни теренски патувања

- Нови виртуелни теренски патувања во живо во музејот на американските писатели имаат водено истражување на постојаните AWM експонати или два онлајн експонати; интерактивна игра и поп-квизови предводени од персоналот за главните литературни дела; и Writer среда, нудејќи им на студентите неделна можност да се поврзат со објавен автор за занаетот на пишување.

Исто така види: Што е ProProfs и како функционира? Најдобри совети и трикови

- Кан Академија имагинеерство во кутија Одете зад сцената со Disney Imagineers и комплетирајте го проектот -засновани вежби за дизајнирање тематски парк.

- Google Arts & Култура Истражувајте ги галериите, музеите и повеќе.

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.