Најдобри таблети за наставници

Greg Peters 30-09-2023
Greg Peters

Најдобрите таблети за наставници им дозволуваат на воспитувачите да останат мобилни додека остануваат поврзани со богатството од корисна паметна технологија за настава достапна на интернет. Некои се дури и доволно моќни да го заменат лаптопот заедно.

Секако дека лаптопите имаат корисна тастатура, но сега повеќето таблети имаат опција за куќиште за тастатура -- плус овие се полесни, имаат вградени камери и , во многу случаи, работете со пенкала со игла за уште поголема функционалност.

Значи, иако таблетот може да биде корисен во училницата, како екран за користење од бирото до бирото и покажувајќи им на учениците што треба да научат, тоа оди понатаму. Најдобрите таблети за наставници се исто така прекрасни алатки за далечинско учење благодарение на вграденото поврзување, камерите и микрофоните и звучниците за да се овозможат видео повици од каде било. Во случај на таблети со SIM-картичка, тоа може да биде буквално секаде бидејќи дури и Wi-Fi конекција не е потребна.

Некои размислувања пред да ги купите вклучуваат: Колку голем ви треба екранот наспроти тоа колку ви треба пренослив биди; колку долго ви треба батеријата да трае; со кој софтверски систем работите; ако ви треба тастатура и моќен вграден звук; и дали сето тоа функционира на системите на вашето место на образование?

Значи, сето тоа на ум, за да се олесни изборот, ова се најдобрите таблети за наставниците во моментов.

  • Најдобри лаптопи за наставници
  • Најдобри 3D печатачи за далечинскиУчење

1. Apple iPad (2020): Најдобрите таблети за наставници

Apple iPad (2020)

Таблетот „направи сè“ сега е подобар од кога било за наставниците

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Амазон: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Големина на екран: 10,2 инчи Оперативен систем: macOS предна камера: 1,2 MP Најдобрите понуди на денешницата Проверете ја страницата за посета на Amazon

Причини за купување

+ Извонреден дизајн и квалитет на градба + Достапни многу одлични апликации + Моќен Bionic процесор + Одлични додатоци за тастатура и молив

Причини за избегнување

- Скапа - Предната камера е ниска резолуција

Епл iPad (2020) е најдобриот таблет што можете да го купите кога станува збор за добивање многу за вашите пари. Да, ова не е најновиот, ниту најевтиниот таблет, но за Apple, тој е премиум iPad со најприфатлива цена. Оваа моќна куќа може дури и потенцијално да го замени лаптопот благодарение на сите достапни апликации.

10,2-инчниот Retina дисплеј пакува со резолуција од 2.160 x 1.620 на екранот на допир за јасна и светла слика. Зад тоа е моќта на чипот A12 Bionic, не најновиот на Apple, но сепак има повеќе од доволно моќ за повеќето наставни задачи, вклучително и видео часови. Добивате и FaceTime HD камера од 1,2 MP за видео повици и 8MP задна камера за споделување материјали од класата, па дури и искуства со зголемена реалност.

Вградените двојни микрофони и стерео звучници го прават овапакет кој може да ве однесе онлајн и видео разговор без ништо друго. Исто така, ќе го поддржи Apple Pencil за потребите на пенкало, како и футролата за тастатура за пренослив слој на заштита што се удвојува како тастатура за повеќе потреби слични на лаптоп.

Touch ID го одржува таблетот заклучен и безбеден кога не се користи, а батеријата е добра за целодневна употреба, така што нема потреба да носите полнач. Со сите висококвалитетни апликации на App Store достапни за системот iOS, ова е моќен таблет што ќе го направи сето тоа од Google Classroom и Zoom до е-пошта и обработка на текст.

2. Samsung Tab S7 Plus: најдобар таблет во стил на компјутер

Samsung Tab S7 Plus

За искуство во стил на компјутер со придобивките од преносливост на таблетот

Нашиот експерт преглед:

Исто така види: Discovery Education Science Techbook Review by Tech&LearningПросечна рецензија на Амазон: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Големина на екран: 12,4 инчи Оперативен систем: Андроид 10 предна камера: 8MP Најдобрите зделки на денешницата Погледнете во Amazon

Причини за купување

+ Одличен дисплеј од 120 Hz + поддршка за безжична DeX + вклучено S-пенкало

Причини за избегнување

- Скапо - Покривката за тастатура чини дополнително

Samsung Tab S7 Plus е таблет што ја замаглува границата помеѓу лаптоп компјутер и пренослив уред со екран на допир. Ова е во голема мера благодарение на режимот DeX кој ви овозможува да уживате во интерфејс во стилот на десктоп на инаку оперативниот систем Android 10 - вклучително и емитување на телевизор - идеален за домашна употреба кога мониторот не едостапен.

Овој таблет има сериозни спецификации со неверојатен 12,4-инчен Super AMOLED дисплеј способен за HDR10+ и 120Hz, што сето тоа значи реална јасност и мазност – совршен за видео настава. Камерата исто така добро го поддржува ова со импресивна слика за селфи од 8 MP која работи добро при секое осветлување благодарение на паметните HDR.

Вклучувањето на иглата S Pen е уште еден голем избор овде, идеален за обележување дигитална работа, правење белешки и цртање. Ќе треба да доплатите за куќиштето за тастатура и ова е веќе скап таблет, но како вистинска замена за лаптоп, со 14-часовна батерија, го оправдува трошокот.

3. Amazon Fire 7: Најдобар прифатлив таблет

Amazon Fire 7

За наставници со буџет ова е одличен таблет

Нашиот експертски преглед:

Просечен Amazon преглед: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Големина на екран: 7-инчен Оперативен систем: Fire OS предна камера: 2MP Најдобрите зделки на денешницата Погледнете во Currys Check Amazon

Причини за купување

+ Супер прифатлива + Цврста и издржлива конструкција + Kindle friendly

Причини за избегнување

- Слабо траење на батеријата - Не-HD дисплеј

Amazon Fire 7 е супер прифатлива таблета од 7 инчи, што го прави многу практична опција за многумина наставниците. Изградбата е цврста, така што е идеална за училница, иако на екранот му недостасува целосна HD резолуција на некои конкуренти. Тоа, рече, во својата големина, дисплејот ја врши работатадоволно добро – едноставно не очекувајте цела видео училница на екранот со резолуција 1.024 x 600.

Овој уред работи со Amazon Fire OS, кој е базиран на Android, така што има многу достапни апликации, само не толку многу како што нудат уредите на Apple и Android. Тоа е одличен таблет со една рака кој нуди лесен пристап до читањето на Kindle и доаѓа со вграден гласовен асистент Alexa.

Исто така види: Што е Canva и како работи? Совети & засилувач; Трикови

Животот на батеријата е релативно слаб и ќе ви треба полнач во близина за продолжена употреба. пет часа. Камерите од 2 MP, напред и назад, прават доволно пристојна работа во справувањето со видео повиците и основната фотографија, но не очекувајте премногу по оваа цена.

4. HP Chromebook X2: Најдобар таблет што се удвојува како Chromebook

HP Chromebook X2

Земете таблет без да ја изгубите моќта на Chromebook

Нашиот експертски преглед:

Просечна рецензија на Амазон: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Големина на екран: 12,3 инчи Оперативен систем: предна камера со Chrome OS: 4,9 MP Најдобрите зделки на денешницата Проверете ја Amazon

Причините за купување

+ Светла и висока резолуција дисплеј + Долго траење на батеријата + Одлична тастатура

Причини за избегнување

- Не најлесниот или најбрзиот

HP Chromebook X2 е одлична опција за секој што сака слобода на таблет без губење функционалноста на нивниот Chromebook - идеален за училишта кои веќе поддржуваат програми и хардвер на Google. Елоксираниот алуминиумски дел за таблети е 12,3-инчен дисплеј што се одвојувакој има импресивна резолуција од 2.400 x 1.600 и дневна осветленост од 403 нити. Се прикачува на тастатура со кожна текстура со подлога за подлога, а доаѓа и со додатокот за игла за HP Active Pen.

Аудиото е одлично благодарение на вградениот звук B&O Play што го прави ова многу способно за видео лекции , како и предната камера од 4,9 мегапиксели и вградените микрофони. 12-часовната батерија значи дека нема потреба да носите полнач, а процесирањето Intel Core i5 го прави повеќе од способен и како целосен компјутер. Единствениот недостаток е тоа што е потежок од некои таблети - но повторно е многу полесен од многу лаптопи.

5. Lenovo Smart Tab M8: Најдобро за траење на батеријата

Lenovo Smart Tab M8

Ако траењето на батеријата и корисниот приклучен држач ви се корисни, ова е идеално

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Амазон: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Големина на екранот: 8-инчи Оперативен систем: Андроид 9 предна камера: 2MP Најдобрите зделки на денешницата погледнете на Amazon View на многу. co.uk Прикажи на директни лаптопи

Причини за купување

+ Док за полнач + богат екран во боја + извонредно траење на батеријата

Причини за избегнување

- Стар оперативен систем - лоши брзини на перформанси

Паметната картичка на Lenovo M8 е уште еден таблет кој спаѓа во категоријата достапни, додека останува компактен. Како таков, располага со 8-инчен дисплеј кој завршува со 1.280 x 800, но има многу бои идневна употреба 350 nits осветленост. Дизајнот е атрактивен и вклучувањето на приклучок за полнење, кој совршено го заобличува таблетот, го прави овој корисен уред за видео училница за таблети.

И покрај 2GB RAM и четири-јадрен MediaTek процесор, овој уред го прави се борат со повеќе задачи тешки за процесорот. Тоа е веројатно затоа што е пригушено за да помогне во траењето на батеријата, што е импресивно 18 часа -- што го прави ова еден од најдобрите, особено поради неговата големина.

Додека ние би сакале понов оперативен систем од Android 9 , ова може да добие ажурирање и на краток рок ќе биде добро. Плус, нуди многу апликации за да се направи многу корисен таблет во училницата и за учење од далечина.

6. Microsoft Surface Go 2: Најдобар Windows таблет

Microsoft Surface Go 2

За целосен Windows 10 OS и одлична тастатура, ова е таблетот

Нашиот експертски преглед:

Просечна рецензија на Амазон: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Големина на екран: 10,5-инчен Оперативен систем: Windows 10 предна камера: 5MP Најдобрите зделки на денешницата погледнете во Amazon View во Amazon View на Amazon

Причини за купување

+ Моќни перформанси + Целосен прозорец 10 оперативен систем + екран со висока резолуција

Причини за избегнување

- Не е вклучено капакот на допир

Microsoft Surface Go 2 е таблет кој исто така ја дава целосната Искуство со Windows 10, овозможувајќи му да се удвои како замена за лаптоп - ако го имате прикаченото капаче на тастатурата. Ова се набивамоќта со процесорот Intel Core m3 поддржан со до 8 GB RAM, што го прави способен за речиси секоја задача што може да ја побара наставникот.

Додека капакот на допир што има тастатура и подлога за подлога не е вклучен , цената на таблетот е релативно ниска за она што го добивате. Очекувајте моќни перформанси, светол и јасен дисплеј со резолуција 1.920 x 1.280 и одлична предна камера од 5 MP со видео Skype HD од 1080p што е идеално за видео настава.

7. Apple iPad Pro: Најдобар премиум таблет

Apple iPad Pro

Најдобро за највисоко ниво

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Amazon: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Големина на екранот: 11-инчен Оперативен систем: iPadOS предна камера: 12MP Најдобрите зделки на денешницата Погледнете во Amazon View на Box.co.uk Погледнете во John Lewis

Причини за купување

+ Неверојатен екран + Многу брз + Многу одлични апликации + опција за пенкало на Apple Pencil + Одлична тастатура

Причини за избегнување

- Многу скап

Епл iPad Pro е еден од најдобрите таблети таму, бар ниеден. Ова го прави сето тоа и го прави со стил. Како таква, цената го одразува тоа. Го добивате целиот врвен квалитет на градба на таблетот на Apple, импресивната продавница за апликации, целосна тастатура и способност да користите супер чувствително и паметно пенкало во Apple Pencil.

Очекувајте супер брзи перформанси, многу простор за складирање, дури и ако одите по помалиот уред, и сè што е прикажано на око-многу добар екран. Ова само функционира, добро функционира и ќе работи уште долго време. И со вклучувањето на Lidar сензорите, ова треба да биде доказ за иднината дури и за претстојните напредни алатки за учење AR во блиска иднина.

  • Најдобри лаптопи за наставници
  • Најдобри 3D печатачи за учење на далечина
Преглед на најдобрите понуди на денешницатаSamsung Galaxy Tab S7 Plus£ 1.250 Погледнете ги сите цениAmazon Fire 7 ( 2019 година)64,99 фунти Прикажи ги сите цениLenovo Smart Tab M8139,99 фунти 99 фунти Прикажи ги сите цениMicrosoft Surface Go 2399 фунти 309,99 фунти Прикажи Погледнете ги сите цениApple iPad Pro 12.9£ 1,069 £ 1,028,74 Погледнете ги сите цени Проверуваме над 250 милиони производи секој ден за најдобри цени напојувани од

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.