Најдобри лекции и активности за технологија

Greg Peters 05-10-2023
Greg Peters

Сите знаат што претставува STEAM: наука, технологија, инженерство, уметност и математика. И шансите се дека повеќето наставници можат лесно да ги дефинираат елементите S, E, A и M. Но, што точно ја дефинира „технологијата“? Дали вашиот компјутер е „технологија“? Што е со вашиот мобилен телефон? Што е со старомодна телефонска говорница? Олдсмобилот на вашиот дедо? Коњ и кабриолет? Камени алатки? Каде завршува тоа?!

Всушност, терминот технологија опфаќа која било алатка, предмет, вештини или практика поврзани со постојаните обиди на човештвото да го измени природниот свет. Под чадорот на технологијата лежи широк опсег на учење што не само што е многу практично, туку е и практично и физички привлечно.

Следните врвни лекции и активности за технологија опфаќаат разновидност на наставни ресурси, од веб-локации „направи сам“ до кодирање до физика. Повеќето се бесплатни или евтини, и сите се лесно достапни за наставниците во училницата.

Најдобри технолошки лекции и активности

TEDEd технолошки видеа

Збирката видео лекции фокусирани на технологијата на TEDEd содржи широк спектар на теми, од најтешките , како што е „4-те најголеми закани за опстанокот на човештвото“, до полесни цени, како што е „Како да се подобрите во видео игрите, според бебињата“. Една конзистентност на платформата TEDEd е привлечните експерти кои презентираат фасцинантни и нови идеи, кои сигурно ќе ги привлечат гледачите. Иако можеби нема да доделите „Како дапрактикувајте безбеден секстинг“ на вашите ученици, добро е да знаете дека можат да го најдат ако имаат потреба.

Споделете ја мојата лекција Бесплатни лекции за технологија

Бесплатни лекции за технологија дизајнирани, имплементирани и оценети од вашите колеги едукатори. Може да се пребаруваат по одделение, предмет, тип, оцена и стандарди, овие лекции се движат од „Напредокот на технологијата на батерии“ до „Технологија: некогаш и сега“ до „џез технологија“.

Music Lab

Невообичаена страница посветена на истражување на сите аспекти на музиката, The Music Lab содржи игри за тестирање на способноста за слушање на корисниците, музички IQ, знаење за светската музика и многу повеќе. Резултатите собрани од овие игри ќе придонесат за музичкото истражување на Универзитетот Јеил. Не е потребно поставување сметка, така што целото учество е анонимно.

Физика за деца

Во основата на целата технологија се законите на физиката, кои управуваат со сè, од субатомски честички до масивни структури изградени од човекот, како што е Меѓународната вселенска станица. За среќа, не ви треба напреден степен по физика за да се движите на оваа лесна за употреба страница, која обезбедува десетици лекции, квизови и загатки за теми од физиката. Лекциите се поделени на седум главни области и вклучуваат слики, аудио и линкови до дополнителни прашања.

Spark 101 Technology Videos

Развиени од едукатори во соработка со работодавци и експерти, овие кратки видеа ја истражуваат технологијататеми од практична перспектива. Секое видео се фокусира на реалните проблеми и решенија со кои студентите би можеле да се сретнат во технолошките кариери. Обезбедени се планови и стандарди за часови. Потребна е бесплатна сметка.

Проекти К-20 што се поучуваат

Технологијата е за правење работи - од електрични кола до сложувалки до барови од ориз со путер од кикирики (колачињата се исто така производ на технологијата ). Instructables е прекрасно бесплатно складиште на лекции чекор-по-чекор за да се направи речиси сè што може да се замисли. Бонус за образование: Пребарајте проекти по одделение, предмет, популарност или добитници на награди.

Најдобри бесплатни часови за кодирање и активности

Претворете го „Часот на кодот“ во „Година на кодот“ со овие врвни бесплатни лекции и активности за кодирање и компјутерски науки . Од игри до исклучени компјутерски науки до тајни за шифрирање, има нешто за секое одделение и ученик.

Seek by iNaturalist

Исто така види: Каков тип на маска треба да носат воспитувачите?

Gamified апликација за идентификација за Android и iOS која комбинира технологија со природниот свет во средина безбедна за децата, Seek by iNaturalist е одличен начин да ги натера учениците да се возбудат и да се вклучат во природата. Вклучува упатство за корисникот PDF. Сакате да одите подлабоко? Истражете го Водичот за наставници на родителската страница на Seek, iNaturalist.

Daisy the Dinosaur

Убав вовед во кодирањето од креаторите на Hopscotch. Децата користат интерфејс за влечење и пушти за да направатДејзи го танцува својот диносаурус додека тие учат за предмети, секвенционирање, јамки и настани.

CodeSpark Academy

Повеќекратно наградувана, усогласена со стандардите платформа за кодирање, која содржи анимирани ликови кои сакаат забава и кои ќе имаат деца ангажирани и ќе учат кодирање од самиот почеток. Неверојатно, интерфејсот без зборови значи дека дури и предвербалните млади можат да научат кодирање. Бесплатно за државните училишта во Северна Америка.

Tech Interactive at Home

Иако е наменета за деца кои се школуваат дома, оваа едукативна страница сам е совршена и за настава во училиштето. Користејќи евтини, лесно достапни материјали, наставниците можат да ги водат учениците во учењето за биологијата, физиката, инженерството, уметноста и многу повеќе. Најдобро од сè, сè е практично, овозможувајќи им на децата да ја преземат сопственоста врз нивното учење.

Исто така види: Што е Pixton и како може да се користи за учење?

15 апликации и сајтови за зголемена реалност

Без разлика дали се едноставни или софистицирани, овие најчесто бесплатните апликации и веб-локации за проширена реалност даваат одлична можност за спојување на вистинското учење со најсовремената технологија.

Најдобрите 3D печатачи за образование

Размислувате да додадете 3D печатач во технолошкиот алатник на вашето училиште? Нашиот преглед на најдобрите 3D печатачи за едукација ги разгледува добрите и лошите страни на најпопуларните модели - како и укажувајќи на читателите на најдобрите зделки достапни во моментов.

PhET симулации

Универзитетот во Колорадо Болдер е признатСајтот за симулација на STEM е една од најдолготрајните и најдобрите бесплатни технологии за истражување на физиката, хемијата, математиката, науката за земјата и биологијата. PhET е лесно да се започне со користење, но нуди можност и за навлегување подлабоко во темите. Задолжително проверете го посветениот дел за образование за начини за интегрирање на PhET симулации во вашата програма STEM. Сакате да одите понатаму во онлајн технологијата? Разгледајте ги најдобрите онлајн виртуелни лаборатории и интерактивни интерактивности поврзани со STEAM .

  • Најдобри лекции за наука & засилувач; Активности
  • Што е ChatGPT и како можете да научите со него? Совети & засилувач; Трикови
  • Топ бесплатни страници за создавање дигитална уметност

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.