Најдобри лаптопи за студенти

Greg Peters 30-09-2023
Greg Peters

Содржина

Најдобрите лаптопи за ученици не само што работат за употреба во класот, туку и го надминуваат училиштето за употреба дома и многу повеќе. Тоа значи дека идеалниот лаптоп ќе биде пренослив, но и ќе има доволно енергија -- и траење на батеријата -- за да биде во тек со широк опсег на задачи.

Се разбира, вреди да се размислува за што точно ви треба бидејќи може да заштеди ти пари. Ако не го користите ова како станица за уредување видео или опрема за игри со голема моќност, тогаш веројатно нема да треба да потрошите врвен долар на најбрзата машина.

Можеби сакате Chromebook кој ви помага да заштедите на трошоци додека правите се што ви треба во вашето училиште со седиште на Google. Или можеби сакате машина со Windows што нема да ви ги уништи парите, но сепак има доволно добар екран за гледање филмови? Или можеби едноставно треба да отидете на Apple и -- и покрај тоа што можеби мислите -- исто така има начини да добиете Mac по прифатлива цена.

Исто така види: Училишниот округ во Рочестер Сити заштедува милиони во трошоците за одржување софтвер

Размислете за типовите на апликации што ќе треба да ги извршувате. тогаш проверете дали го имате вистинскиот оперативен систем кој одговара на тоа. Исто така, вреди да се размислува за преносливост - дали моделот има доволно батерија за да го издржи денот или ќе треба да земете предвид дека носите полнач со вас? И дали вашиот лаптоп треба да биде цврст или треба да размислите и за купување на куќиште?

Исто така види: Што е Unity Learn и како функционира? Совети & засилувач; Трикови

Подолу се дадени некои од најдобрите лаптопи за студенти во моментов за да можете да го најдете идеалниот дигитален пријател кој одговара на вашите потреби.

  • Најдобри лаптопи заНаставници
  • Најдобри 3D печатачи за далечинско учење

1. Dell XPS 13: Најдобриот избор на најдобрите лаптопи за студенти

Dell XPS 13

Севкупно најдобар лаптоп за студенти

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Процесор: До 12-та генерација Intel Core i7 графика: до Intel Iris Xe Graphics RAM: до 32 GB LPDDR5 екран: 13,4" UHD+ (3840 x 2400) Меморија на допир InfinityEdge: До 1TB SSD2 денес. Најдобри зделки Прикажи на лаптопи Директен преглед на very.co.uk Погледнете во Amazon

Причини за купување

+ Извонреден елегантен дизајн + Добра цена + Многу пренослив

Причини за избегнување

- Нема многу физички приклучоци

Dell XPS 13 е еден од најдобрите лаптопи за студенти во моментов. Ова е благодарение на добро избалансираната комбинација или преносливост, моќност, дизајн и цена. Тоа е во суштина лаптопот Microsoft Windows еквивалент на Mac, со малку пониска цена.

Корисно, можно е да го специфицирате овој лаптоп до нивото што ви треба, дури и поосновниот и попристапниот крај што нуди многу моќ за задачи, како што е уредување видео. Сè е затворено во прекрасно тенка и лесна метална конструкција што го прави овој многу пренослив и доволно робустен за да издржи движење помеѓу класи.

Постојат две опции за резолуција на дисплејот со врвниот дел кој нуди кристално чиста 4K резолуција на допир од 13,4 инчи приказ. Значи за гледање филмови, уредување видео идури и игри, овој лаптоп може сето тоа да го направи без да се скрши.

Некои луѓе можеби ќе сакаат повеќе порти, освен што ова помага дизајнот да биде минимален, а преносливоста до максимум. Прекрасен сеопфатен лаптоп кој е тешко да се победи.

2. Acer Aspire 5: Најдобар лаптоп за студенти со буџет

Acer Aspire 5

Најдобар лаптоп за студенти со буџет

Нашиот експертски преглед:

Просечно Преглед на Амазон: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Процесор: AMD Ryzen 3 – AMD Ryzen 7, 11-та генерација Intel Core i5 – 12-та генерација Intel Core i7 графика: AMD Radeon Graphics, Intel UHD XeAM Graphics – Intel I : 8GB – 16GB екран: 14-инчен 1920 x 1080 дисплеј – 17.3-инчен 1920 x 1080 дисплеј Складирање: 128GB – 1TB SSD Најдобрите зделки на денешницата Прикажи ги CCL View во Amazon View во Acer UK

Причини за купување<Извонредна вредност + Одлична тастатура и подлога + пристојно траење на батеријата

Причини за избегнување

- Скромни перформанси

Acer Aspire 5 е поприфатлива опција од многумина и сè уште обезбедува многу лаптоп за ваш пари, што го прави тоа идеален и за основци и за средношколци. Одличниот квалитет на градба значи дека овој уред е доволно цврст за да издржи еден ден на напор за часови, но исто така е лесен благодарение на неговата шасија.

Поскапи опции се достапни во овој опсег ако сакате да добиете повеќе грофтајте и не ми пречи да платите малку повеќе, за гејминг на пример. Корисно, овој лаптоппакува батерија која трае шест и пол часа со полнење, а екранот е многу голем и доволно јасен со 14 инчи.

Машината работи со Windows, така што сите оние со училиште за поставување на Microsoft ќе бидат добро опслужени со овој избор на лаптоп.

3. Google Pixelbook Go: најдобар моќен Chromebook за студенти

Google Pixelbook Go

Најдобар моќен Chromebook за студенти

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Amazon: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Процесор: Intel Core m3 - Intel Core i7 графика: Intel UHD Graphics 615 (300MHz) RAM: 8GB - 16GB Екран: 13,3-инчен Full HD (1,920K LCD екран на допир) или 1.920K LCD екран на допир Складирање: 128 GB - 256 GB eMMC Најдобрите зделки на денешницата Погледнете во Amazon

Причини за купување

+ Извонредна издржливост на батеријата + Прекрасна Hush тастатура + прекрасен дизајн + Многу процесорска моќ

Причини за избегнување

- Не е евтино - Нема биометриски најавувања

Google Pixelbook Go е Chromebook кој одговара на највисоките нивоа, спакуван во многу моќни функции и врвен квалитет на градење што се рефлектира во неговата цена. Како такво, ова е посоодветно за основното училиште од студентскиот спектар.

Тастатурата Hush е посебна карактеристика, која нуди речиси тивко пишување што ја прави идеална за училницата. Овој квалитет на градба се протега низ целиот уред, што резултира со издржлива машина која е идеална за употреба кај млади студенти.

Овој високо пренослив 13,3-инчен Full HDлаптоп со екран издржува цел ден со полнење, или 12 часа, идеален за оние кои не сакаат да носат полнач. И бидејќи е Chromebook, совршено се интегрира со училиштата што ги користат платформите на Google фокусирани на образованието.

4. Microsoft Surface Go 3: Најдобар чист лаптоп Windows 2-во-1 за студенти

Microsoft Surface Go 3

Најдобар чист лаптоп Windows 2-во-1 за студенти

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Процесор: до Intel Core i3 графика: Intel UHD Graphics 615 RAM: до 8GB Екран: 10,5-инчен 1920 x 1280 екран на допир Складирање: 64GB eMMC – 128GB SSD ОС: Windows 10 Home во S режим Најдобрите зделки на денешницата погледнете во Currys Проверете ја Amazon

Причини за купување

+ Неверојатен дизајн и квалитет на градба + пристојна цена + целосен Windows

Причини за избегнување

- Покријте без допир или вклучено пенкало

Microsoft Surface Go 3 е одличен начин да се добие чисто искуство со Windows од производителот и на софтверот и на хардверот. Како резултат на тоа, ова е моќен, но сепак пренослив лаптоп кој служи како таблет, користејќи ја опционалната футрола за тастатура Touch Cover за да можете да пишувате. Да, ќе треба да платите за тоа во вашето почетно поставување за да го користите како целосен лаптоп наместо како таблет сам - претпоставувајќи дека веќе не поседувате тастатура што можете да ја користите со неа, се разбира.

Екранот на допир е голем и јасен со поставувањето со резолуција од 10 инчи, 1800 x 1200. Исто така е супер пренослив,лесно се лизна во торба, па затоа е одличен за основците во движење. Иако со траење на батеријата од пет часа, најверојатно ќе треба да носите полнач за да поминете цел училишен ден.

Ова има и пенкало, што го прави одлично за правење белешки или дури и за скицирање. Надвор од чиста работа, ова е исто така доволно моќно за да работи Minecraft и ќе прави сè безбедно благодарение на вградената безбедност на Windows.

5. Apple MacBook Air M2: Најдобар лаптоп за студенти по графика и видео

Apple MacBook Air M2

Најдобар лаптоп за студенти по графика и видео

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Amazon: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Процесор: Apple M2 чип со 8-јадрена графика: интегрирана 8/10-јадрена GPU RAM: до 24GB унифициран LPDDR 5 екран: 13,6-инчи 2560 x 1664 Течен ретина дисплеј Складирање: До 2 TB SSD Најдобрите зделки на денешницата Прикажи ги на John Lewis View на Amazon View на Box.co.uk

Причини за купување

+ Многу графичка моќ + Извонредна градба и дизајн + Одличен тастатура + супер дисплеј

Причини за избегнување

- Скап

Apple MacBook Air M2 е еден од најдобрите лаптопи што можете да ги купите и, како таков, цената го одразува тоа. Но, ако можете да се истегнете до него, тогаш добивате супер пренослив лаптоп со одлично траење на батеријата, кој исто така има доволно енергија за да ги следи повеќето задачи -- вклучително и уредување видео.

Квалитетот на градбата е висок колку што очекувате од Apple,со метална рамка која може да ги издржи строгостите на секојдневната употреба. Сепак, ова е доволно тенко и лесно за да се вметне во торба без да биде забележано, многу, дури и кога шетате по училишните сали со неа цел ден. Плус тоа што траењето на батеријата е добро за еден ден, така што не треба да носите полнач со себе.

Екранот со висока резолуција ви овозможува да гледате филмови овде, додека веб-камерата и повеќе микрофони ви дозволуваат да се снимате на висококвалитетен -- идеален за видео повици или блогирање. Плус, имате пристап до некои од најдобрите апликации во светот благодарение на тој оперативен систем macOS што го извршува шоуто.

6. Acer Chromebook 314: Најдобар пристапен Chromebook за студенти

Acer Chromebook 314

Најдобар пристапен Chromebook за студенти

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Amazon: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Процесор: Intel Celeron N4000 Графика: Intel UHD Graphics 600 RAM: 4GB Екран: 14-инчен LED (1366 x 768) Складирање со висока дефиниција: 32 GB Најдобрите Desco eMMC приказ на денес. .uk Преглед на Amazon View на лаптопи Директно

Причини за купување

+ Многу прифатлива + Брилијантно траење на батеријата + Остар, јасен екран + Многу моќ

Причини за избегнување

- Нема екран на допир

The Acer Chromebook 314 е лаптоп со ниска цена што прави се што е потребно за повеќето ученици од средните и основните училишта. Големото име на брендот значи дека е добро изграден за долговечност и квалитет, додека ChromebookОС го прави агилен и идеален за училишта со G Suite for Education.

Добро димензионираниот 14-инчен дисплеј нуди јасност и осветленост, ако не и највисока резолуција во споредба со некои. Но, и тастатурата и подлогата за подлога реагираат и се дизајнирани да траат, а поврзувањето е пристојно со двојни USB-A и USB-C порти, плус слот за MicroSD картичка.

Животот на батеријата на Chromebook е славно одличен, затоа не очекувајте да носите полнач наоколу. Исто така, по оваа цена, тој е идеален кандидат за масовно купување низ целата област, така што може да се направи уште поголема заштеда на овој високо способен студентски лаптоп.

7. Lenovo Yoga Slim 7i Carbon: најдобар лесен и пренослив лаптоп

Lenovo Yoga Slim 7i Carbon

За преносливост, ова е супер тенок избор

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Процесор: Интел графика од 11-та генерација: Intel Iris Xe RAM: 8GB+ екран: 13,3-инчен QHD меморија: 256GB+ SSD Најдобрите зделки на денешницата Погледнете во Amazon

Причини за купување

+ Super 13,3 QHD дисплеј + Многу лесен + Препознавање лице

Причини за избегнување

- Траењето на батеријата може да биде подобро

Леново Yoga Slim 7i Carbon е одличен избор за секој кој се движи помеѓу часовите во текот на денот како што е направен да да биде многу пренослив; тој е лесен и доволно тенок за да се вметне во торбичка за книги. И покрај факторот на форма, ова сè уште има супер 13,3-инчен QHD дисплеј со 100% sRGB боја и процесирање Intel од 11-та генерацијамоќ – повеќе од доволно за повеќето студенти. Иако за графика, тој графички процесор Intel Iris Xe можеби недостасува.

Батеријата е единствениот проблем бидејќи ова е дефинитивно просечно. Можеби ќе треба да го приклучите во текот на денот, што значи дека носите полнач и ја намалува таа преносливост. Сепак, може да откриете дека ја врши работата ако не го користите постојано - очекувајте до 15 часа.

Изградбата на јаглерод го прави овој воен степен тежок за преземање удари и падови, а исто така штити висококвалитетната тастатура, која обезбедува многу интуитивно искуство при пишување.

  • Најдобри лаптопи за наставници
  • Најдобри 3D печатачи за далечинско учење
Преглед на најдобрите зделки на денешницата Dell XPS 13 (9380) £ 1.899 Погледнете ги сите цени Acer Aspire 5 475 фунти Погледнете ги сите цени Google Pixelbook Go £999 Погледнете ги сите цени Microsoft Surface Go 3 £ 499 Прикажи Видете ги сите цени Apple MacBook Air M2 2022 £ 1.119 Погледнете ги сите цени Acer Chromebook 314 £229,99 Прикажи Погледнете ги сите цени Lenovo Yoga Тенок 7i Carbon £ 1.111 Види ги сите цени Проверуваме над 250 милиони производи секој ден за најдобри цени напојувани од

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS &amp; ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.