Најдобри камери за документи за наставници

Greg Peters 18-06-2023
Greg Peters

Најдобрите камери за документи земаат фокусна точка на часот и ја ставаат на големиот екран за да се зборува како група. Овие уреди се исто така навистина одличен начин да се вклучат повеќе детали во онлајн лекција или видео материјали за учениците да ги гледаат подоцна. Надземните проектори се многу минато сега кога овие разновидни камери се тука да останат.

камера за документи , да не се помешаат со најдобрите веб-камери , ви овозможува да споделувате видео снимки во живо од документ, мали предмети, експерименти, книга и друго, директно на кој било екран што може да го има вашата училница. Можете исто така да го користите ова на платформи како што е Zoom за да вклучите повеќе видео агли кога предавате лекции онлајн. Или направете видео ресурси користејќи повеќе агли на камерата за поизвонредно искуство за учење.

Повеќето од овие камери се исто така и скенери, користејќи OCR (оптичко препознавање знаци) за да извлечат текст и да го дигитализираат. Побарајте WiFi конекција за најголема компатибилност. Исто така, вреди да се напомене дека USB-то е одлично за онлајн употреба со компјутери, но оние што пакуваат HDMI се изградени главно за употреба во училницата. Можеби ќе сакате да пренесувате преку Зум, или слично, директно на уредите на учениците на часот, за сите тие да имаат поглед одблиску каде и да се.

Еве ги најдобрите скенери за документи за наставниците кои ќе ви помогнат да ги најдете оној кој најдобро ги задоволува вашите потреби.

  • Epson DC-21 Document CameraПреглед
  • Како да користите камера за документи за далечинско учење

Најдобри камери за документи

1. IPEVO Do-Cam: најдобра камера за документи во целина

IPEVO Do-Cam

Прекрасна пренослива и моќна камера за документи

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Резолуција: 1080p рамка стапка: 30 fps на 1080 p Максимална резолуција: 3264 x 2448 зум: нема поврзување: USB Најдобрите понуди за Ipevo Do-Cam на денешницата£ 129 Прикажи£ 169 £ 135,10 Прикажи ја зделката завршува во сабота , 3 јуни Проверуваме над 250 милиони производи секој ден за најдобри цени

Причини за купување

+ Супер пренослив дизајн + Вградена продавница за кабли + Достапна

Причини за избегнување

- Без USB-C

IPEVO Do-Cam е извонредна опција за камера за документи за наставниците кои не сакаат да го нарушат ризикот, но сакаат многу функции, сите во пренослив пакет. Благодарение на дизајнот што се склопува и вградената продавница за кабли, ова е брзо и лесно да се спакува за да се движи помеѓу училниците.

Приклучете преку USB и камерата е подготвена за работа со целиот свој квалитет на Full HD резолуција, со претпоставка дека имате уред со USB-A конекција - извинете, корисници на Macbook. Прекинувачот со едно копче ви овозможува лесно да скокате помеѓу веб-камерата од 8 MP и режимот на скенер на документи. Стапката на слики е пристојна и со 0,74 фунти е лесна, плус ако сакате навистина да се истакнете, доаѓа во жолта и сива боја.

2. Aver U50: Најдобра камера за документи закомпатибилност

AVer U50

Многу флексибилна и широко компатибилна опција за камера за документи

Нашиот експертски преглед:

Просечен преглед на Amazon: ☆ ☆ ☆ ☆ ☆

Спецификации

Резолуција: 1080p Брзина на слики: 30 fps на 1080p Максимална резолуција: 2592 x 1944 зум: дигитално поврзување: USB Најдобрите зделки на Aver U50 на денешницата 3 прегледи од клиентите на Amazon ☆ ☆ ☆ ☆ ☆£185 Прикажи279,99 фунти Преглед Проверуваме над 250 милиони производи секој ден за најдобри цени

Причини за купување

+ Работи со Mac, Windows и Chrome + USB напојуван + Дигитален зум

Причини за избегнување

- Малку потесен од капакот А4

AVer U50 е многу разноврсна камера за документи, како по својата флексибилност, со користење на подвижната рака, така и по нејзината компатибилност. Користи USB и лесно работи со уредите Mac, Windows и Chromebook. CMOS камерата од 5 MP е доволно моќна и нуди 8x дигитален зум. Оваа камера е широкоаголна и има шест LED светла за разјаснување на сликата, кои се напојуваат преку USB конекција.

Камерата е доволно пренослива и лесна, но може да понуди уште поголема флексибилност во движењето на главата. Релативно е достапен и претставува многу способна и лесна за употреба опција поддржана од стабилен софтвер AVer.

3. Inswan INS-1: Најдобра прифатлива камера за документи

Inswan INS-1

Брилијантна буџетска опција која не го намалува квалитетот

Нашиот експертпреглед:

Исто така види: Што е Google Arts & засилувач; Култура и како може да се користи за настава? Совети и трикови

Спецификации

Резолуција: 1080p Брзина на слики: 30fps при 1080p Максимална резолуција: 3264 x 2448 Зум: 8x Дигитално поврзување: USB Најдобрите понуди на Inswan INS-1 на денешницата109,99 фунти 95 фунти Преглед Проверуваме над 250 милиони производи секој ден за најдобри цени

Причини за купување

+ Достапни цени + Широко компатибилни + Напојување преку USB

Причини за избегнување

- Врвните копчиња значат wobble

Inswan INS-1 е одлична опција за секој што сака камера за документи за малку поевтина цена, но сепак има многу моќни функции. Овој уред успева да испорача Full HD квалитет 1080p, со видео од 30 фрејмови во секунда, сето тоа преку едноставна USB конекција што е добра за Mac, Windows и Chromebook.

Овој уред не се преклопува баш добро како некои опции, но сепак е лесен и пренослив. LED светлото е мало, иако работи добро во комбинација со тој CMOS сензор од 8 MP. Копчињата на главата можат да бидат корисни, но прават нишање кога се користат. Добивате дигитален зум, а ова ќе се удвои и како веб-камера доколку ви треба. Сето тоа за под 100 долари е многу импресивно.

4. Epson DC-21: Најдобра камера за документи за настава

Epson DC-21

Најдобра камера за наставни документи од висока класа

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Резолуција: 1080p Стапка на слики: 30 fps на 1080p Максимална резолуција: 3264 x 2448 Зум: Да Поврзување: USB/VGA Најдобрите понуди на Epson ELPDC21 на денешницата£ 509,99 Преглед£ 561,72 Прикажи£ 563,47 Преглед Проверуваме над 250 милиони производи секој ден за најдобри цени

Причини за купување

+ Вклучени адаптери за микроскоп + опција VGA + компатибилна со SD-картичка

Причини за избегнување

- Скап

Epson DC-21 е најдобрата камера за документи специјално за настава, но поради многу високата цена, таа е пониска долу на оваа листа. Ова е потешко од другите овде и поголемо, иако тоа е затоа што е направено за специфична употреба во училница - доаѓа дури и со вклучени глави за адаптер за микроскоп, што го прави идеален за часови по наука.

Сензорот CMOS од 1/2,7 е многу моќен и како таков може да сними цели области на A3/таблоиди во една снимка – сето тоа се прави лесно благодарение на моќното копче за автоматско фокусирање. Потоа може да се емитува на голем екран со помош на VGA пропуштање додека е поврзан и со Mac или Windows машина. Овој уред може дури и да ја подели содржината на екранот и да зумира оптички за импресивни 12x.

Исто така види: Што е Closegap и како може да се користи за предавање?

5. ELMO MA-1: Најдобра камера за документи за учење STEM

ELMO MA-1

Одлична опција со специфични карактеристики за учење STEM

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Резолуција: 1080p Брзина на слики: 30fps на 1080p Максимална резолуција: 3264 x 2464 Зум: Дигитално поврзување: USB/VGA/HDMI/WiFi Најдобрите понуди за ELMO MA-1 на денешницата815,98 фунти Погледни Ние проверуваме над 250 милиони производи секој ден за најдобри цени

Причини закупи

+ Работи самостојно + Вграден екран на допир + Супер компатибилен

Причини за избегнување

- Скап

ELMO MA-1 е уште една моќна камера за документи специфична за наставата која се најде на листата поради нејзините висока цена. Но, за тие пари добивате алатка која е совршена за учење STEM и која работи самостојно без потреба од поврзување со компјутер. Екранот на допир ви овозможува да додавате прибелешки, да зумирате, па дури и да пристапувате до видеата и сликите од SD-картичка.

Во одборот има и прелистувач на Chrome, поврзување со WiFi, читач на QR-код, тајмер за одбројување (идеален за испити). и повеќе. Ова излегува директно на дигитална табла преку VGA или HDMI, па дури и ви овозможува да додавате свои апликации, како што е Google Translate за да преведувате текст во живо на екранот.

6. Ipevo VZ-X: Најдобро за компатибилност

Ipevo VZ-X

Најдобро за компатибилност со широк уред

Нашиот експертски преглед:

Спецификации

Резолуција: 1080p Брзина на слики: 30 fps на 1080p Максимална резолуција: 3264 x 2448 (USB) Зум: Да Поврзување: USB/HDMI/WiFi Најдобрите зделки на денешницата Погледнете во Amazon View во Amazon

Причини за купување

+ Многу корисни копчиња + Одлична WiFi конекција + HDMI директен + Компактен дизајн

Причини за избегнување

- Безжичната мрежа бара поставување

Ipevo VZ-X е одлична опција за секој кој има потреба од камерата за документи да функционира со многу типови уреди. Овој модел е направен да работи со Mac и Windowsмашини, но исто така и Chromebook, iOS, Android и повеќето други уреди преку HDMI или дури и со Apple TV. Спарувањето може да се направи преку WiFi за најлесниот начин да се поврзете без жица, а има и USB достапно кога е потребно.

Широкиот избор на физички копчиња на самата база на камерата овозможуваат лесни контроли -- идеални ако се претставувате на предниот дел од часот со камерата додека вашиот лаптоп е недостапен. Од зумирање и фокусирање до позиција на заклучување или користење на компензација на експозиција, сето тоа е само еден допир со посебни копчиња.

Исто така, има вграден микрофон, што ја прави одржлива камера за онлајн стриминг за предавање од далечина, како и на часови. Друг модел, без функцијата WiFi, е достапен доколку сакате поприфатлива варијанта на оваа извонредна камера за документи.

Заокружете ги најдобрите зделки на денешницатаIpevo VZ-X358,80 фунти Погледнете ги сите цени Проверуваме над 250 милиони производи секој ден за најдобри цени напојувани од

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.