Најдобри дигитални мразокршачи за 2022 година

Greg Peters 09-07-2023
Greg Peters

Кога започнувате која било нова учебна година, важно е да започнете да градите удобна и безбедна атмосфера во вашата училница (дали лично или онлајн) уште од првиот ден.

Еден начин да се олесни тоа е со мразокршачи, заеднички вежби и активности кои им помагаат на учениците да ги отфрлат грижите од првиот ден и да ги запознаат своите нови соученици. Наставниците, исто така, ќе научат повеќе за своите ученици лесно преку активности на мразокршач.

Исто така види: Што е SMART Learning Suite? Најдобри совети и трикови

Многу од следните врвни страници и алатки за кршење мраз се бесплатни и не бараат поставување сметка - што ја прави секоја од нив особено добра опција за нова класа.

Најдобри дигитални мразокршачи

Виртуелни мразокршачи за зумирање

Пробајте ги овие забавни игри со погодување со низок притисок со вештини за цртање и мапирање, како и 20- активности во стилот на прашања. Одлично за оние бескрајни состаноци на персоналот од далечина.

Magnetic Poetry Kids

Едноставна, бесплатна и лесна за употреба дигитална „магнетна“ поетска игра им овозможува на корисниците брзо да создаваат оригинални песни и да преземаат како слики .png. Базен со зборови безбеден за деца. Не е потребен фрижидер!

Јас – Упатство за употреба

Што ве тера да штиклирате на работното место? Што те тера да штиклираш? Како сакате да комуницирате? Што цениш? Одговорите на овие и други клучни прашања ќе им помогнат на вашите нови колеги да ве запознаат како личност, а истовремено да соработуваат поефективно. Уредете ги прашањата соодветно, и тоа еисто така одлична сликовна и/или задача за пишување за учениците од К-12.

Storyboard That Icebreaker Quests

Исто така види: Google Slides: 4 најдобри бесплатни и лесни алатки за аудио снимање

Шест привлечни дигитални мразокршачи кои ќе го поттикнат размислувањето и имагинацијата на децата. Вклучува графикони KWL ( k сега/ w мравка да знае/ l заработени), коцки за разговор, загатки и повеќе.

7 дигитални мразокршачи што користат Google

Идеални за далечинско и лично учење, овие дигитални мразокршачи ги користат бесплатните алатки на Google - Docs, Sheets и Slides- да им помогне на децата да се запознаат и да најдат заеднички јазик со своите соученици.

Како виртуелно да ги пречекате децата назад на училиште

Повеќе од десетина одлични идеи за охрабрување на вашите ученици да споделуваат, слушаат и учат еден со друг. Иако се дизајнирани за виртуелна училница, овие активности за кршење мраз се 100% прилагодливи на уживање лично.

Читај Пиши Мисли

„Мојот летен распуст“ е популарна задача за пишување во новата учебна година. Сметајте ја оваа интерактивна временска линија како забавен пресврт на стариот режим на подготвеност. Децата едноставно кликнуваат за да додадат настани како спорт, летен камп, семејни одмори или летни работни места, а потоа додадат писмен опис и слики. Финалниот производ може да се преземе, отпечати или извезе како PDF-датотека. Бесплатно, не е потребна сметка.

Забавни идеи за мразокршач & засилувач; Активности

Може да се пребарува по големина и категорија на група, нуди оваа бесплатна страницаповеќе од 100 мразокршачи, вежби за градење тим, групни игри, активности погодни за семејството, работни листови и многу повеќе. Помеѓу десетиците одлични мразокршачи во училницата се „Лични тривијални бејзбол“, „Тајм хоп“ и „Незаборавни препреки имиња“.

Воки

21 бесплатни забавни мразкршачи

Истражете ги овие класични и модерни бесплатни дигитални мразокршачи и изберете ги совршените за вашиот час лично или онлајн.

Известете го тоа

Овој бесплатен и забавен генератор на облак за зборови е совршен како мразокршач од нова класа. Децата можат да пишуваат за себе, за своите миленици, за нивниот летен одмор или за кој било број теми за да создадат облаци со зборови, а потоа да ги приспособат со избор на бои и фонтови. Одличен начин со низок стрес за комбинирање пишување и забава додека се запознавате.

Магнетна поезија

Да се ​​има ограничен сет на зборови е одличен влез во самоизразувањето. Изберете од Детска, Природа, Гик, Среќа или Оригинални дигитални магнетни збирки зборови и нека вашите ученици да станат креативни. Подгответе се за неочекуваното! Не е потребна сметка.

BoomWriter

Наставниците ги поставуваат учениците во групи и секој од нив треба да напише страница од приказна, а потоа да сподели со класот користејќи го иновативниот процес на пишување и гласање на BoomWriter. Достапни се бесплатни проби.

►20 страници/апликации што секој наставник треба да ги проба за да се врати на училиште

►Нов почетен комплет за наставници

►Најдобри алатки заНаставници

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.