Како да се користи Google Earth за настава

Greg Peters 01-08-2023
Greg Peters

Google Earth е моќна и бесплатна онлајн алатка која му овозможува на секој да патува низ светот, виртуелно. За време на учење од далечина, тоа е повредно од кога било како ресурс за да им се помогне на учениците да ја искусат величественоста на нашата планета и да учат додека го прават тоа.

Клучот овде е како ефективно да се користи Google Earth. Како и со секоја алатка, таа е корисна само како задачата на која е ставена на работа и како лицето што ја користи го прави тоа. Бидејќи до ова може да се пристапи преку веб-прелистувач на кој било уред, тој е достапен за сите.

Сега се достапни многу дополнителни ресурси кои го комплиментираат Google Earth, вклучително и игри кои користат цртани филмови за да ги научат учениците да читаат линии на мрежа на географска должина и ширина, на пример.

Еве што треба да знаете за тоа како да го користите Google Earth за настава.

  • Нов Почетен комплет за наставници
  • Најдобри дигитални алатки за наставници

Што е Google Earth?

Google Earth е онлајн виртуелно прикажување на планетата земја со големи детали. Комбинира сателитски снимки и фотографии од уличен приказ за да создаде беспрекорна слика по која може лесно да се движите.

Користејќи го кој било уред, можете да кликнете за да зумирате од вселената сè до уличен приказ во кој можете види го својот дом јасно. Бидејќи ова ја опфаќа целата планета, тоа го прави многу возбудлив и извонреден начин за гледање на знаменитостите на светот. Уште поважно, им овозможува на студентитеда ја сфати скалата за тоа колку е распространета планетата и каде е секое место во однос на следното.

Како функционира Google Earth?

На како најосновно, Google Earth ви овозможува да зумирате и одзумирате додека се движите низ светот. Тоа е многу паметна и импресивно лесна за употреба 3D мапа на светот. Но, благодарение на дополнителната интерактивност, има многу повеќе.

Исто така види: Училишниот округ во Рочестер Сити заштедува милиони во трошоците за одржување софтвер

Google Earth Voyager е одличен пример. Ова содржи делови за прикажување на различни ставки од интерес што може да се прегледаат со помош на софтверот. На пример, можете да го изберете табот Природа и да отидете до Замрзнати езера. Ова фрла иглички на земјината топка што ви овозможува да се движите, избирајќи ја секоја за да дознаете повеќе со слики или зумирате за да ја видите одблиску.

Google Earth стандардно има сателитски приказ што најдобро функционира преку брз интернет поврзување на пристоен уред. Како што рече, Google го надгради со текот на годините, што го прави сега побрз од кога било на повеќето уреди. Можете дури и да изберете да ги исклучите 3D зградите ако сакате работите да бидат едноставни.

Исто така види: Lightspeed Systems добива CatchOn: Што треба да знаете

Street View е корисен додаток кој ви овозможува да ја повлечете иконата за човек, долниот десен дел, на област кога ќе се зумира на видете фотографии направени од таа локација.

Најдобри начини за користење на Google Earth за настава

Додека Voyager е една од најпрефинетите и најлесните за користење карактеристики на Google Earth, има уште еден што е уште послободен. Долу наМенито од левата страна е слика налик на коцки која, кога лебди над неа, се нарекува Се чувствувам среќно. Како што сугерира името, ова по случаен избор генерира нова локација на која ќе ве однесе.

Допрете ја иконата и ќе бидете зумирани околу земјата и надолу кон приказот на локацијата со игла што точно ја покажува. На левата страна ќе има слика со некои детали за областа. Исто така, постои опција да изберете Додај во проекти.

Што се проектите на Google Earth?

Проектите ви дозволуваат да составите избор на маркери од целиот свет - совршени за наставниците кои градат виртуелна тура за класа ученици. Проектите се зачувуваат како KML-датотеки што може да се увезат од проекти на други или да се создадат нови. Можете да креирате нов проект во Google Drive, што ќе го олесни споделувањето со студенти или други членови на факултетот.

За помладите студенти постои одличен проект во врска со НАСА кој ги мапира формите на буквите на Земјата гледани од вселената. Ова доаѓа во комплет со корисен водич кој може да се преземе или гледа на интернет.

За часовите по математика има корисно истражување на геометриските принципи што ја следи важната форма на триаголникот, пронајдена тука .

Или можеби би сакале вашето одделение да научи за патеките на летот на врвот предатор, Златниот орел. Можете да се придружите на истражувањето овде и да преземете водич за подучување на ова од тука .

Колку чини Google Earth?

Google Earth е целосно бесплатен .

Од употреба во училиште до област, таа е достапна на интернет без ограничувања за употреба. За оние со поставување сметка на Google, пристапот е брз и лесен, што ви овозможува целосно да ги искористите сите функции, вклучително и зачувување локации и проекти на вашата сметка на Google Drive.

Најдобри совети и трикови на Google Earth

Одете на виртуелна турнеја

Користете ги проектите како начин да изградите нарачана обиколка за да го однесете часот низ целата планета -- или разделете го, правејќи секции секоја од нив недела.

Одете во вселената

Завршивте со обиколката на Земјата? Користете го овој тимски проект на НАСА за да ја истражите планетата од вселената.

Студентска природа

Одете на турнеја низ светот истражувајќи ги различните животните и како тие се вклопуваат во нивните средини користејќи го овој водич овде со овие наставни ресурси тука .

  • Најдобри дигитални алатки за наставници
  • Нов почетен комплет за наставници

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.