Како да пренесувам класа во живо?

Greg Peters 25-07-2023
Greg Peters

Ако сакате да пренесувате час во живо, тогаш сте дошле на вистинското место за да научите сè што треба да знаете. Сега е полесно од кога и да е да пренесувате час во живо од удобноста - добро, каде било.

Од лаптопи до паметни телефони, можете речиси да пренесувате во живо од кој било гаџет со комбинација на микрофон и камера. Тоа значи дека преносот во живо на класа не само што може да се направи веднаш, во повеќето случаи, туку може да се направи и бесплатно и од каде било.

Исто така види: Што е фактилно и како може да се користи за настава?

Со мноштво услуги за пренос во живо кои се борат за вашето внимание, таа конкуренција функционира добро за воспитувачите. Од YouTube и Dacast до Panopto и Muvi, има многу начини за пренос на час во живо.

Еве се што треба да знаете за да започнете за да можете да пренесувате час во живо во моментов.

  • 6 начини да го докажете вашиот час со зумирање со бомба
  • Зум за образование: 5 совети
  • Зошто се јавува замор од зумирање и како едукаторите Може да се надмине

Најдобрите платформи за пренос на час во живо

Голем број платформи ви дозволуваат да пренесувате класа во живо, секоја со различни придобивки. Затоа, прво треба да одлучите што сакате од вашиот пренос во живо.

Ако тоа е едноставен видео пренос, директно од вашиот уред до вашите студенти, без ништо повеќе, тогаш можеби најдобро ќе ви биде послужено од едноставноста и универзалноста на YouTube.

Сепак, можеби ќе сакате понапредни функции, како што се поголема безбедност или посветен CMS, којплатформа како Dacast или Muvi може да помогне.

Исто така види: Што е JeopardyLabs и како може да се користи за настава? Совети и трикови

Panopto е уште една одлична опција бидејќи е специјално прилагодена на потребите за образование. Можете да проследувате видео од себе во живо, но и да го поделите екранот за да повлечете друг видео довод, можеби користејќи камера за документи за да снимате експеримент. Ова исто така се интегрира со повеќето LMS и нуди одлични нивоа на приватност и безбедност, што го прави идеален за училиштата.

Како да пренесувате час во живо користејќи YouTube

The најлесниот и бесплатен начин за пренос во живо на час е со користење на YouTube. Ќе треба да се регистрирате за сметка со Google, ако веќе немате. Потоа можете да се најавите на вашата сметка на YouTube од каде што ќе пренесувате во живо. Врската до овој канал потоа може да се сподели со учениците за да знаат каде да одат секој пат кога имате предавање во живо.

Сега е време да се уверите дека го имате правилното поставување на хардверот. Дали вашиот уред има работна веб камера и микрофон? Можеби ќе сакате да ги земете предвид и најдобрите слушалки за наставници и најдобрите прстенести светла за да добиете најпрофесионален и најквалитетен финиш. Имате проблеми? Проверете го нашиот водич овде: Зошто мојата веб-камера или микрофон не работи?

За да добиете пренос во живо, ќе треба да ја потврдите вашата сметка на YouTube, што може да потрае до 24 часа. Затоа, погрижете се да го отстраните почетното поставување добро во напредна фаза од часот. Ова само треба да биденаправено еднаш.

Се што треба да направите е да го отворите YouTube, на апликација или компјутер, а потоа одете горе десно каде што ќе видите камера со знак плус. Изберете го ова, а потоа „Оди во живо“. Ова е местото каде што ќе треба да изберете „Овозможи“ ако сè уште не сте поставиле.

Веб-камера или пренос на YouTube?

Откако ќе се овозможи, вие може да избере или веб камера или тек. Првата, веб-камера, само ја користи вашата камера за да можете да разговарате со класот. Опцијата Stream ви овозможува да ја споделите работната површина на вашиот компјутер со класата, на пример, идеална за презентација базирана на слајдови.

Наведете го преносот што ќе го изберете и потоа изберете дали е Јавен, Ненаведен или Приватен. Освен ако не го сакате на YouTube за сите, ќе сакате да изберете Приватно. Потоа, во иконата за календарот, или оставете го копчето за вклучување за да започне веднаш или лизгајте го за да поставите време и датум за часот.

Завршете со избирање следно, а потоа користејќи ја опцијата Сподели за да добиете врска за споделување со вашите ученици.

Истиот процес важи и за опцијата „Проток“, само во овој случај ќе потребен е енкодер, како што е OBS, кој ќе ви овозможи да го додадете ефектот слика-во-слика кога разговарате со класот додека тие ја следат вашата десктоп презентација на екранот. За да го направите ова, едноставно преземете го енкодерот, а потоа додајте го клучот во поставките за пренос на YouTube и следете ги инструкциите.

Преносот во живо може да остане токму таков, само во живо. Или, ако помалку од 12 часадолго, можете да го архивирате YouTube за вас. Ова се однесува на сите типови преноси во живо и ќе се прави во резолуција до 4K - што ќе го направи исто така отпорен на употреба во лекциите што доаѓаат.

Најдобри совети за пренос во живо на час

Размислете за позадина

Поставете се пред да ја вклучите камерата, што значи размислете за она што е зад вас, така што не само што ќе избегне одвлекување - или откривање премногу - туку всушност може да помогне. Час по наука? Добијте поставување експеримент во заднина.

Важност на звукот

Квалитетот на звукот е многу важен ако сакате да зборувате многу. Тестирајте го вашиот микрофон пред да започнете и ако не е кристално чист, размислете за инвестирање во директен приклучок за да го подобрите како звучите.

Повлечете повеќе

Видео одлично е да ве изведе пред студентите, но да го зголемите тој ангажман со користење на други апликации во исто време, како што се Piktochart или ProProfs .

  • 6 начини да го докажете вашиот час со зумирање со бомба
  • Зум за образование: 5 совети
  • Зошто се појавува замор од зумирање и како наставниците можат да го надминат Тоа

Greg Peters

Грег Питерс е искусен едукатор и страстен застапник за трансформирање на полето на образованието. Со повеќе од 20 години искуство како наставник, администратор и консултант, Грег ја посвети својата кариера да им помогне на воспитувачите и училиштата да најдат иновативни начини за подобрување на резултатите од учењето за учениците од сите возрасти.Како автор на популарниот блог, TOOLS & ИДЕИ ЗА ТРАНСФОРМИРАЊЕ НА ОБРАЗОВАНИЕТО, Грег ги споделува своите увиди и експертиза за широк спектар на теми, од користење на технологијата до промовирање на персонализирано учење и поттикнување култура на иновации во училницата. Тој е познат по неговиот креативен и практичен пристап кон образованието, а неговиот блог стана извор на интерес за едукаторите ширум светот.Покрај неговата работа како блогер, Грег е исто така баран говорник и консултант, кој соработува со училишта и организации за да развие и имплементира ефективни образовни иницијативи. Тој е магистер по образование и е сертифициран наставник во повеќе предметни области. Грег е посветен на подобрување на образованието за сите студенти и зајакнување на едукаторите да направат вистинска разлика во нивните заедници.